Oli aika mielenkiintoista lukea uudesta tutkimuksesta, jossa todettiin, että yrittäjyys ei lisää maan vaurautta. Köyhissä maissa yrittäjiä on yleensä huomattavasti enemmän työikäisestä väestöstä kuin taloudellisesti vauraissa maissa. Että se siitä pienyrittäjyydestä ja yrittämisestä yleensäkin.
Yrittäjyys on köyhien maiden tunnusmerkki
Lämmin vetelä
7426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
....Jos ei ole yhtään yrittäjää? Eikös työpaikat vähenisi aika reilusti?
Romanissa kommunismi tappoi yritykset, nyt kansa näkee nälkää ja maan johto toivoo ulkomaalaisia yrittäjiä maahan tuomaan työpaikkoja/vaurautta.
Seli, seli. Kommunistisen hallinnon kukistumisesta on aikaa yli 10 vuotta. Kyllä tässä vaiheessa kapitalismin olisi pitänyt pystyä näyttämään kyntensä tai ehkäpä se on jo tehnytkin sen?
Maa tarvitsee kapitalismia/yrityksiä. Tähän mennessä kapitalismia ei sinne ole yritetty rakentaa. Tai on yritetty mutta kukaan ei halua tuoda yritystään Romaniaan koska pääoma varastettaisiin heti. Myös ammattitaitoa ei ole.
Ei siinä paljoa kapitalismia rakennella.
olisi tietää että mikä tutkimus se on ja miten se on tehty.
Oli eilisissä uutisissakin jutusta. Tutkimuksen on tehnyt varsin vaikutusvaltainen ryhmä. Sosdemien tutkija vastusti ko. tutkimustuloksia, koska sosiaalidemokratian mukaan yrittäjyys lisää valtion varallisuutta. Näin ei ainakaan kyseisen tutkimuksen muakaan näytä olevan ja kyseistä tutkimusta eivät ole kommunistit tehneet. Yhteiskunnassa vaikuttavat voimat eivät aina ole niin simppelitä kuin näillä sivuilla kirjoittelevat juuri kirjoitustaidon itselleen hankkineet helposti kuvittelevat. Mutta jokainenhan saa uskoa mihin haluaa.
Kyllä tutkimus on aivan oikein. Köyhissä maissa surkeata pikku yrittäjyyttä on paljon, Kuubassa kaikkein eniten. Suomessakin jopa valtiovallan toimesta huijataan työttömiä yittäjiksi ja työttömyysturvan ulkopuolelle.
Tutkimuksen johtopäätöksen voi kyseenalaistaa, mikä on syy ja mikä seuraus. Kelleen etelässä käyneelle ei ole yllätys, että niissä maissa kaupustelijoita riittää.
Ei edellinen kuitenkaan tarkoita, että rahaan, yrityksiin perustuva markkinatalous kannattaisi hylätä.
Kuubassa niitä yrittäjiä vasta onkin, vaikka poliisi vainoaa. Suunnilleen jokaisella on oma sivu business, kun muuten ei pärjää. Nykyisin maata jopa tyrkytetään yksityisille viljelijöille, kun sosialismi ei pelaa.