Jos puolue pääsee ensi eduskuntavaalien jälkeen hallitukseen, Bärlund olisi vahvoilla valtiovarainministerin pestiin.
Bärlund valtiovarainministeriksi
hallitusnikkari
3239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt vasta Bärlundia ehdotetaan valtiovarainministeriksi! Aikaisemmin viime vuosina ei ole vastaavia ehdotuksia kukaan esittänyt. On se surullista, että varojen kavaltamisen katsotaan olevan k.o. tehtävään pätevöittävä teko.
Jos Bärlund olisi keskustasta tai sdp:stä, niin noin saattaisi ilmeisesti käydäkin. Ainakin, jos noitten puolueitten aikaisemmat periaatteet ovat edelleen voimassa.
Seuraavissa eduskuntavaaleissa Yrjö Hakasen porukka saattaa tehdä läpimurron. Mikäli SKP saa valtiovarainministerin paikan, se kuuluu ilman muuta kokeneelle Herra B:lle.
Saattaa tulla tilanne, että Raimo V. on liikenneministeri ja herra B hoitaa valtion rahahanoja. Silloin saadaan vanhojen kamujen toimesta asutustiloillekin vihdoin ja viimein kaivatut pikitiet.