Pimeitä kuskeja ajaa muiden luvilla

Anonyymi-ap

Joidenkin välitysyhtiöiden taksikuskit ajavat toisten kuljettajien tunnuksilla. Helpointa on ajaa ilman lupaa välitysyhtiöiden tunnuksilla olevien taksiyrityksien autoja. Niitä voi ajaa kuka tahansa, koska kirjautumiseen tarvitaan vain tunnus. Yhdellä tunnuksella voi kirjautua kuka vain. Kukaan ei tarkista, että kyseessä olisi edes taksin ajoluvan haltija.

Tapa on kopioitu Woltilta ja Foodoralta, jotka ovat samanlaisia välitysyhtiöitä, kuin taksien välitysyhtiöt. Varsinaista lähetin tai taksinkuljettajan työtä voi tehdä joku muu kuin tunnukset saanut henkilö.

Se on tarpeellista, kun ei ole saanut taksinkuljettajan ajolupaa, eikä ole oleskelulupaa tai työlupaa.

”Pimeitä välitysyhtiöiden kuskeja” on kaikissa suurimmissa kaupungeissa, pääkaupunkiseudulla eniten.

11

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taksiyrittäjät ja kuljettajat eivät ole välitysyhtiöissä töissä, vaan ovat ”alihankkijoita”. Jokaisen kuljettajan pitää olla yrittäjä ja panna pystyyn vähintään toiminimi. Tällä tavalla välitysyhtiöt kiertävät erinäisiä työnantajille kuuluvia velvollisuuksia. Ei niitä kiinnosta kuka autoa ajaa ja onko lupia. Välityspalkkio kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Jataksia kannattaa käyttää. Ei vilppiä missään toiminnassa. Siksi Jakotaksi.

    • Anonyymi

      Tunkiolla ainakin tunnettujen välittäjien autoissa istuu kuka sattuu.

      • Anonyymi

        Lähitaksia ajelee koko suku, jostakin saadulla tunnuksilla joilla pääseen kirjautumaan välitykseen.

        Sama meno joka välityksessä. Ei niillä ole mitään käsitystä kuka autoilla ajaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähitaksia ajelee koko suku, jostakin saadulla tunnuksilla joilla pääseen kirjautumaan välitykseen.

        Sama meno joka välityksessä. Ei niillä ole mitään käsitystä kuka autoilla ajaa.

        Ei se välityksiä kiinnosta. Matuthan ovat tulostelleet lupia ja ajokortteja kaikille.


      • Anonyymi00012

        Mamut tekevät lupakortteja itse korttitulostimilla.


    • Anonyymi

      Ainakin ajokäyttäytyminen on joillakin ihan hanurista. Pysähdytään keskelle risteystä lukemaan kännykkää. En ikinä matkusta enää taksilla. Jos sairastun niin tilaan niin monta taksia, että aito kuski löytyy.

    • Anonyymi

      Paperitonta ukkoa ja akkaa on kaikkialla, ei sotua ei nimeä ei sormenjälkiä ei ehkä varjoakaan

    • Anonyymi

      Rikoksia paossa ne ovat. Siksi paperit ovat "pudonneet mereen. Suomessahan saa uuden nimen ja henkilöllisuuden, kun vain kertoo viranomaisille jonkun nimen.

    • Anonyymi

      Miten ongelma ratkaistaan?

    • Anonyymi

      Kyriliset aakkoset on kovin vaikeita ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      156
      4392
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4119
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3296
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      129
      2908
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      186
      2622
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1737
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1183
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1165
    Aihe