Keskeneräisyys

Anonyymi-ap

Ei ole ketään kelle avautua ja jutella asioita, olen aviossa mutta miehellä ei ole tunneälyä ja kiinnostusta jotta edes kuuntelisi.
Lääkäri ehdotti traumaattisten kokemusten vuoksi keskustelua hoitajan kanssa, en usko kyllä siihen.
Elämässä on nuorempana ollut ystäviä joiden kanssa saattoi jutella ja se oli terapeuttista, valitettavasti enää ei sellaista ystävää ole.
Pitäisi keksiä joku keino purkaa elämän taakkoja.

8

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On tietenkin olemassa ihmis/kaverisuhteita joissa "terapoidaan" toisiaan, mutta läheskään kaikilla ei tällaista mahdollisuutta synny luonnostaan, silloin vaihtoehdoksi jää oikestaan kääntyä ammattilaisen puoleen.

      Elämä on valintoja.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍒 ­­­N­­­y­m­­­f­­o­m­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178810007

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Miten olet voinut päätyä avioon miehen kanssa, joka ei kuuntele sinua?

      Kannattaisi yrittää päästä ammattilaisen juttusille. Ei terapiaan tarvitse uskoa, mutta usein kyllä helpottaa oloa, kun saa purkaa mieltään ja joku kuuntelee.

    • Anonyymi

      No juu, kun olin avoimin mielin löytääkseni miehen yksi tärkeä toive oli keskusteleva mies.🤔

      Talvella vois puhua lumiukolle.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen.

      Lisäksi on olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Niistä voi saada vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Asuit missä päin suomea tahansa. Mene sivulle Helsinki mission.On numeroita mihin voit soittaa puhua nimettömänä.Kuule jokaisella on oma elämä takana vaikeat korona vuodet.Ei jaksa kunnella enää ihmisiä ja heidän murheita.Mene Punainen risti sivulle.Heillä on sivustolla linkki kenenkään ei tarvitse olla yksin.Sama Diakonisa laitoksen sivut.Saat sieltä ystävän/ ilmasta aktivitettiä..Kuten saat kirkon diakonilta.Hieman oma aloiteisuutta itseltäsi olit minkä ikäinen tahansa.. Semppiä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä👍.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe