kysymys velkajärjestelystä ???

Anonyymi-ap

minulla on vj meneillään ja sain viime syksynä tiedon että olen jakamattoman kuolinpesän osakas, en tiennyt asiaa silloin kun vj hakemusta tehtiin mutta ilmoitin heti asian velkaneuvojalle kun sain asian tietooni. Nyt kuolinpesän kiinteistö myytiin ja pesä jaettiin, sain muutaman tonnin rahaa ja toki maksan niillä lisäsuorituksia mutta asia joka minua ihmetyttää on se kun velkaneuvoja sanoi etten saa pitää sitä yhtä tonnia itselläni jonka mielestäni saisi pitää itse ja loput velkojille. Olen yrittänyt etsiä tietoa tästä asiasta että miksen saa pitää sitä tonnia itse mutta en ole löytänyt mistään mitään tietoa moisesta asiasta. Vj lakiakin olen selaillut ja kaiken maailman keskustelupalstoja mutta mistään en ole löytänyt mitään edes moiseen viittaavaa. Onko täällä kenellä tietoa asiasta että kuuluisiko se tonni oikeesti minulle vai pitääkö sekin maksaa lisäsuorituksena velkojille??

4

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      aikoinaan sukulainen itsellä samassa tilanteessa: ei saanut itselleen pennin pyörylää

    • Anonyymi

      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930057#L5P35a

      ”Jos velallinen saa maksukykyään parantavan perinnön, lahjan tai muun kertaluonteisen suorituksen, jonka määrä yksin tai yhdessä muiden suoritusten kanssa ylittää 1 000 euroa, velallisen on maksettava velkojille 1 000 euron ylittävä osa tällaisten suoritusten yhteenlasketusta määrästä”

      Olisi mielenkiintoista kuulla joltain asiantuntijalta, miksei tuo lainkohta pätisi tässä tilanteessa. Aloittajan tilanteessa oli kyllä kyse unohtuneesta omaisuudesta, joka olisi silloin pitänyt velkajärjestelyä hakiessa ilmoittaa. Ehkä se vaikuttaa asiaan.

      • Anonyymi

        Tuo juttu löytyy joka paikasta että yli tonnin ylittävästä perinnöstä pitää maksaa lisäsuoritukset mutta mistään ei löydy sanaakaan tietoa siitä asiasta että miksi minä en saa pitää sitä tonnia itselläni. Vaikuttaako tässä se asia että kuolinpesäosuuteni selvisi vasta vj:n aloittamisen jälkeen. Olisi kiva tietää onko tässä olemassa ihan joku lakipykälä vai mihin tuo oikein perustuu, velkaneuvojakaan ei ole sitä minulle kertonut, sen kertoi etten saa pitää sitä tonnia muttei kertonut tarkkaa syytä siihen .


    • Anonyymi

      Olkoon miten tahansa, niin kannattaa muistaa että pesässä on muitakin osakkaita. Puhun kokemuksesta ettei pesiä pitäisi pitää jakamattomina päivääkään pidempään kuin on pakko!

      Toinen vaihtoehto olisi luoda kuolinpesille laki, jossa tietyn ajan jälkeen (esim. 12-18kk) ne pitäisi rekisteröidä yritysten lailla ja niille pitäisi alkaa pitämään samalailla kirjanpitoa kuin yrityksillä jonka verottaja saisi käydä läpi. Samalla kuolinpesän osuudesta tulisi osakkaalle merkintä verotukseen varallisuutena vaikka se olisi periaatteessa nolla-arvoinen osuus!

      Jakamaton kuolinpesä saattaa kaataa alaikäisen elämän jotta muut saa elämän johon heillä ei muuten ei olisi ns. jakoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe