Onko edes järkeä asua Helsingissä

10204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"tukeja"

Jäikö suomen kieli persukoul... kansakouluun?

Äänestä
  • Pieni virhe kun vertaa asiaan, ei ole järkeä asua Helsingissä vaan maalla on aina mukavampaa! Aikoinaan prikin kertaa oikein tuputettiin työpaikkaa Hesasta mutta en lähtenyt sinne joskin niitä töitä paljon tein maakunnasta käsin!

    Äänestä

Ei ole mitään järkeä.

Äänestä

Tyhmyyttä asua kasoissa. Niissä ei sivistys sikiä. Se on nähty täälläkin.

Äänestä

Ihan hassuksi tehty Helsingin asuntojen säännöt, näkee että itselleen valtiaat tehneet.
Omalta kohdaltani voin kertoa, kun lapset kävi siellä koulujaan, ostin aikanaan tilavan kaksion, jossa sitten itsekkin asuin sen lain vaatiman muutaman vuoden, myytyä siten sai verottomasti. Hinta 3 -kertaistui niinä vuosissa. Ihan järetöntä korruptiota. Kuten nyt tuosta kuvasta näkyy vastike hinnat noussut pilviin, eihän noissa voi tavallinen asua.

Äänestä
  • Asunnon myynti
    Oman vakituisen asunnon voi myydä verovapaasti, jos molemmat seuraavista ehdoista täyttyvät samanaikaisesti:
    Olet omistanut asunnon vähintään 2 vuotta.
    Olet itse tai joku perheestäsi on vakituisesti asunut asunnossa omistusaikanasi yhtäjaksoisesti vähintään 2 vuotta. Perheeseen lasketaan mukaan puoliso ja alaikäiset lapset.

    https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/asuminen/asunnon_myynti/

    Siinä tarkemmin. Kohdallani lapsi kävi yliopistoa oli vanhempi kuin alaikäinen. Oma asuminen reilun vaatiman ajan, ja myynti... PÖLJÄÄ ! Kun silloin aikaan asunnot nousi ihan kamalasti vuosissa.

    Äänestä

Valtion ja kunnan tukiraha menee koijareiden taskuun. On toisaan Hesaan järjestelmä luotu, varmaan demarit ahneuksissaan taas.

Äänestä

Erkilläkin oli asuntoja useita, itse sen kertoi. Paljonkohan toveri Tarjalla ?

Äänestä

Hjelsingissä asuminen on saatettava LAISSA säädetyksi ympäristörikokseksi

Äänestä

Mites tää, ja Tarja Halonen liittyy Suomen Keskustaan, persutrolli

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://hs.mediadelivery.fi/img/978/f304a010236d8316437abfe6de71551f.jpg.webp

200 000 saa tukeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu