Mikä voi aiheuttaa outoja lintukuolemia. Kyyhkysiä, ruumis ehjä, ei kissa tappamia, koska päät tallella. Vesilintuja metsäteiden vieressä, nekin ehjiä.
Kyyjärvellä kuolleita li.tuja
Anonyymi-ap
221576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ota Riistakeskukseen yhteyttö jatkotoimien takia.
Pakasta Lintu,voit siten lähettää ,Riistakeskuksen antamaan tutkimuslaitokseen.
Metsästysseurasta kyllä pitäisi myös saada lisä tietoa,kuinka toimitaan Petoyhdysmieheltä. Moi!
varmaan lentänyt tuulimyllyyn
Ei ole tuulimyllyjä vielä niin lähellä...kuka tietää....mutta jotain merkillistä on. Ellei tuulimyllyhankkijat ja kannattajat ole asialla. Maakotkathan jo katosivat.
Enpä huomannut ottaa talteen. Mutta monta päivää raato oli maassa, ei kelvannut ketuillekaan.
Eipä taida metsästysseurasta tietoa olla, tuskin kuitenkaan itse ovat asialla. Yhtä raatoa kävin päivittäin katsomassa.
Selvitä, olisiko tuulimyllyjen hankeyrittäjät ja peremminkin yva tutkijat asialla. Heidänhan pitää kertoa linnustosta kuten koko eläimistöstä raporteissaan, mitä eivät kuitenkaan tee. Listisiköhän he lintuja, kertoen että mitään ei näkynyt. Tuuliyrittäjillä kun ei ole aina puhtaat paperit, mutta hernekeiton avulla kunnan päättäjät tulkitsevat ne toisin. Tutkimuksia toiminnasta on käynnissä.
Kuka ne maakotkat tappoi? Sillähän pääsee tiilenpäitä lukemaan.
Tuulimyllyt veivät niiden reviirit. Ei auttanut, vaikka maakotka on erittäin uhanalainen lintu ja sen reviiri tulisi suojella. Tuulihanketutkijat eivät edes näe Pölkin suunnitteilla olevalla alueella kotkia, vaikka paikalliset näkevät niitä päivittäin.
Kopioivat vanhoja toisten alueiden papereita TaiOVAT YKSINKERTAISESTI SOKEITA TUTKIJOITA. TAI RAHA RATKAISEE ainakin olisi kannattanut käydä specsaversillä.
Ihan sairasta
Onkohan kuolleita lintuja tutkittu? Onko niillä kenties lintuinfluenssa?
Lintuinfluenssa nyt sitten puuttuisi. Ensin oli jaakobintauti hirvissä, sitten tuulihuijarit ja nytkö sitten lintuinfluenssa.
Salametsästäjät ovat laiskistuneet,eivät jaksa nousta autoista edes hakemaan ampumiaan lintuja.Eikös nyt ole rauhoitusaika? Ei nämä saalistajat taida siitä välittää.
Juu, sitä "lintuyskää" on tällähetlellä aikapaljon liikkeellä Suomessakin. Ehkäpäsyy löytyy sieltä.???
Eikös tämä Linnun paska ole "Apulantaa".Joten lintuinfulensa on ihmisen tuottamaa.
Mitkä tahot laitetaan rautoihin,eläinten tapoista.?
Hän joka sai tutkimustuloksena selville vaarallisen lintuinfluenssa taudin.
Eli kaikki EU;N valtiot,oli "Verolle pantava"Korona sodan takia.
Juuri näin.....
Kissat poistavat laajalta alueelta riistaa maanomistajat jättää kissat metsään metsästys häirintä tarkoituksessa hirvimetsästäjät älkää antako soittajapojalle kuin kissan lihaa
Kyyjärvellä linnutkin kuolee köyhyyteen
Ai oikeesti?
Tieteellisesti todistettu että syynä oli valtava jööti.
Joka kerta paikalta löytynyt valtava jööti.
Saunakylälläkin oli kolme Metsoa.Paikalinen metsästyseura pääti antaa tappoluvan
yhdelle.Tämä ilmeisemmin sopi jäsenille jotka asuvat aivan muualla kuin kylässä,saivat äänestämällä tämän aikaan. Nyt siten tätä kolmatta Metsoa ei enää nähdä metsäteiden varrella.Teeretkin alkavat olla vähissä,kyllä yksi kuukausi riitää linnustukseen.Peruratkin alkaa olla etsittävissä,ampuivat vanhan johtaja peuran metsästys alueelta,muutkin katosivat muille alueille.
-60 luvulla näitä peuralaumoja riiti vaikka oli kovalumisia talvia,sitten aletiin rakennella metsäteitä jotka alkoivat vähentää riistaa.Lintumetsällä nähtiin jopa seurueita,jotka taitavasti osasivat käyttää teitä hyväkseen koirineen.
Ihminen on pahan alku,saalis himossaan nyky aikana ammutaan kaikkea mikä liikuu.
Jopa "Naisiakin" ja syyliseksi nimiteetään Koira.