Mikä on muiden lempparitee. Itsellä omenatee, itseasiassa Nordqvistin uuniomenatee. Ihan järkyttävän hyvää. Äskenkin kupillisen join, pakko juoda toinen. Niin hyvää. Pidän myös ihan perinteisestä, vaikka vihreästä maustamattomasta teestä.
Paras tee?
13
1136
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo uuniomenatee siis muumiteetä, "talviset muumimaut" teekalenterista. Kohta loppuu kyseinen tee. En tiedä saako muualta, mutta toivottavasti saa.
- Anonyymi
Tai ei ehkä ihan kaikista paras, mutta kyllä on hyvää. Tuo on kyllä semmoinen jouluun sopiva tee. Jouluna parasta. Maku tietty yhtä hyvä kesälläkin. Mutta ehkä ihan perus vihreääteetä tykkään juoda kesäisin. Mutta jos on ulkona 30astetta pakkasta ja takkatulen ääressä viltin alle käpertyneenä, tuo uuniomenatee ihan parasta.
- Anonyymi
Tee on kuraa.
Kahvi hyvääää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tee on kuraa.
Kahvi hyvääää.Tee on sellainen juoma, että jos sitä ei yleensä juo, se ei maistu miltään. Jos sitä alkaa vain juomaan, jossain välissä tee alkaa maistumaan hyvältä. Se on totta, ettei se maistu miltään jos ei ruukaa sitä juoda. Mutta kun alkaa juomaan, sen maun löytää. Sama pätee vaikka eri ruokiin. Ja juon itse ainakin 5kuppia kahvia päivässä. En ole kahvin vihaaja. Mutta juon myös teetä.
Ärsyttää tuollaiset teen kritisoijat. No kärsitään me teenjuojat yhdessä tappio, jos joudutaan tästä käräjille, että juodaan "kuraa".
Vitsi vitsi.
ap
- Anonyymi
Räkälän hannahenna
- Anonyymi
Yöx teet
- Anonyymi
TypHoo tosin sitä pitää tilata netin kautta ei saa kaupasta.
- Anonyymi
Suosikkini on earl grey. Siinä on hieno appelsiiniryhmän hedelmän maku.
- Anonyymi
Anonyymi olee ystävällinen ja laitta earlgreyt kompostiin ja ostaa JuhlaMokkaa:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anonyymi olee ystävällinen ja laitta earlgreyt kompostiin ja ostaa JuhlaMokkaa:)
JuhlaMokka on parasta! Juuri juon sitä. Kultakatriina on myös ihan hyvää. Pirkan costa rica oli ihan positiivinen yllätys, ei toki yhtä hyvää kuin Juhlamokka. Jotku xtra kahvit, hyi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JuhlaMokka on parasta! Juuri juon sitä. Kultakatriina on myös ihan hyvää. Pirkan costa rica oli ihan positiivinen yllätys, ei toki yhtä hyvää kuin Juhlamokka. Jotku xtra kahvit, hyi.
Onpa taas lukihäiriköt paikalla, aloittaja kyseli parasta teetä, mutta ilmeisesti lukihäiriköt eivät sitä osanneet lukea koska alkoivat kirjoittelemaan kahvista.
- Anonyymi
Turkkilainen omenatee on hyvää. Suomessa sitä myydään saksalaisen Tee Kannen tekemänä mutta muun merkkistä ei taida Suomesta saada (?). Jos jollain on lisätietoa, niin arvostaisin sitä että postaat sen tänne! :)
Olen ostanut Teekauppa Chayasta myös irtoteetä. Tykkään erityisesti heidän Japanilaisesta vihreästä teestä (tarkalleen ottaen Sencha). Myös Forsmanin Paratiisi Sencha on hyvää. Jos kaipaan piristystä ja lisää energiaa, juon heidän Mate Ginseng yrttiteetä (voin kyllä myöntää että aamusin yleensä keitän kahvia mutta muina aikoina juon teetä). - Anonyymi
Broken Orange Pekoe No. 5 Sri Lankan ylängöltä Dimbulasta on erinomaista, vahvaa mutta ei liikaa. Vihreä tee Japanilainen Yomamotoyama Sencha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1153060Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171912720Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2461456Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11441Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231326Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31161Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3902Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103873