Miten viiltää?

Anonyymi-ap

Moi! Haluaisin kysyä että miten viiltää partaterällä niin syvä haava että kuolee? Mihin pitää viiltää? Ja pitääkö viiltää suonen suuntiasesti? Ja mistä pitää viiltää? Antakaa tarkat ohjeet. En halua mitään älä tee sitä kommenttia. Koska olen päätökseni jo tehnyt.

4

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kuvittelet, että tulet saamaan tänne yksityiskohtaisia ohjeita, miten toteuttaa itsemurha, niin tuskin tulee käymään. Ja jos, niin sitten asialla ovat joko trollit, tai psykopaatit.

      Ja todellakin: en suosittele sinulle, että vahingoitat, tai teet itsellesi mitään. Väliaikaisesti voi vaikka kuunnella lempimusiikkia, käydä lenkillä, tai harrastaa itselle kivoja asioita. Huono olo menee ohi aikanaan. Koska itselleni on käynyt niin. Monta kertaa olen halunnut tehdä itselleni jotakin, mitä mielikuvituksellisimmilla ja erilaisilla tavoilla. Jos mahdollista, etsi itsellesi joku, mieluiten läheinen henkilö, jonka kanssa jutella omista ajatuksistasi, siitä, miten sinulla menee ja mitä tunnet.

      Elämänsä lopettaminen ei ole koskaan mikään ratkaisu ongelmiin, joita omassa elämässä kenties on. Jos mahdollista, mikäli olosi paranee, ja löydät itsellesi ja elämällesi uuden suunnan, ja riippuen siitä, mitä teet, niin jos voit vaikka auttaa muita ihmisiä, niin sekin voi tuoda elämään sisältöä ja merkityksellisyyttä.

      Itse en elä enää kauan, monien sairauksien takia, mutta ainakin haluan ajatella, että kannattaa ennemmin aina yrittää seuraavaan päivään, taistella, selvittää ja ratkaista elämässä olevia ongelmia, kuin paeta niitä, esim. luovuttamalla.

    • Hei,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa, vaikka sanotkin, että olet jo päätöksesi tehnyt. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Akuutissa tilanteessa kannattaa olla yhteydessä oman kunnan psykiatriseen päivystykseen tai soittaa 112.

      Lämpimin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Itse välillä haaveilen siitä että joku vois tappaa mut kun maksaisin riittävän suuren summan rahaa. Suomessa vaan taida juurikaan palkkamurhaajia olla.

      Masentunut mies

    • Anonyymi

      Herranjumala kun ihmiset on sekaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1545
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1160
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe