Sanna Marinin viherpuna, SDP (Marin), Vihreät (Ohisalo), Vasemmistoliitto (Li Andersson), Keskusta (Saarikko) ja RKP (Henriksson) ovat vastuussa ja syyllisiä siihen, missä ollaan;
- valtion talous on tappiolla, miinuksella yli 10 miljardia, velka kivunnut ennätykseen
- meillä on korkea työttömyys ja samalla työvoimasta pulaa ja
- meillä on ala-arvoinen sote, jossa hoitojonot kasvavat ja kustannukset nousevat. Ulkomaita myöten on kritisoitu sitä, että hallitus lisäsi epätasa-arvoa. Vähäosaisilta vietiin oikeus päästä nopeasti lääkäriin leikkaamalla ideologisesti Kela-korvauksia.
- viherpesun takia koko pyykki värjäytynyt harmaanvioletiksi. Suomi on hiilineutraali. Metsät, suot ja pellot ihan ok. Kasvihuonepäästöt on ajettava alas eli fossiiliset pitää ajaa alas.
Anna-Maja Henriksson yrittää puolustella viisikon suuntaa, mikä hidastaa hallitusneuvotteluja. Vihreät on turhana yhden asian puolueena alle 10%:n kerhossa, jota kohti SDP on myös menossa. Ideologinen hörhö ei ole isänmaan rakentaja. SDP menetti vaaleissa kannatustaan, kun vähennetään viisikon puolueiden tukiäänet. Koko hallitus sai kansalta takapakkia. Kansa tietää. Kaikkiin ei puheet tehoa. Teot ovat ne, mitkä arvostellaan. Viisikon tulos on surkea.
SDP:n kannatus putoaa kuten Vihreiden kannatus, jos ne alkavat haukkumaan kykypuolueen toimia ja vielä villitsevät SAK:n kanssa ihmisiä barrikadeille. Silloin Kristillisdemokraatit saavat vaihtajia. KD:llä on arvot kohdallaan. Suomalaisista sentään kaksi kolmesta kuuluu vielä kirkkoon.
Sanna Marinin hallitukselle kouluarvosana 6, asteikolla 4-10. Huono.
Eikä se selittelemällä miksikään muutu.
Demarijohtoinen hallitus on ollut surkea tapaus
Anonyymi-ap
1
137
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1789506Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3577221Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1096084Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen294287- 1734131
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht983854Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu933763Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.373333- 1963157
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik172764