Asumistukeen tulossa satojen miljoonien eurojen leikkaus, vuorotteluvapaista ollaan luopumassa. Nykyinen vuorotteluvapaajärjestelmä lopetetaan. Asumistukeen suunnitellaan seuraavan hallituskauden aikana noin 350 miljoonan euron suuruista leikkausta. Osa mahdollisen tulevan hallituksen noin neljän miljardien euron leikkaussuunnitelmaa. Valtiovarainministeriön mukaan vuonna 2021 Kelan maksamat asumisen tuet olivat yhteensä 2,6 miljardia euroa. Menoista 1,6 miljardia euroa muodostui yleisestä asumistuesta. Seuraavaksi suurin etuus oli eläkkeensaajan asumistuki, jonka kustannukset olivat 645 miljoonaa euroa.
Yleistä asumistukea sai viime joulukuussa yhteensä noin 380 000 ruokakuntaa, joista opiskelijoiden ruokakuntia oli 43 prosenttia ja työttömien ruokakuntia 32 prosenttia. VM:n ehdotuslistalla oli muun muassa se, että opintotukea saavat siirretään pois yleisen asumistuen piiristä, takaisin asumislisän saajiksi. Tästä koituisi ministeriön laskelmien mukaan 200 miljoonan euron säästö.
Ansiotulovähennyksen poisto asumislisästä toisi säästöä noin 120 miljoonaa ja omavastuuprosentin korottaminen 42 prosentista 50 prosenttiin noin 55 miljoonaa euroa.
Eläkkeensaajien asumistuen yhdistäminen yleiseen asumistukeen kohentaisi julkista taloutta180 miljoonalla eurolla.
VM:n ehdotukset ovat olleet neuvottelijoiden pöydällä, mutta tiedossa ei ole, missä määrin ne ovat toteutumassa.
Pahus kun raha loppui
23
248
Vastaukset
- Anonyymi
"nyt ei pihistellä sanoi demarit" Lopputulos sippi.
- Anonyymi
Olen eläkkeellä, koskaan ei mitään tukeja ole ollut, kyllä sitä tulee itsenäisesti pärjätä.
Jos heti työikäisenä lähtee laiskotteleen, se oma valinta köyhyys. Saa siinä Halonenkin höpöttää köyhyydestä ja lentää yksityissuihkarilla.- Anonyymi
Hakeudu hoitoon. Olet selvästikin horjauttanut oman mielenterveytesi. Tekstisi kertoo kaiken oleellisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hakeudu hoitoon. Olet selvästikin horjauttanut oman mielenterveytesi. Tekstisi kertoo kaiken oleellisen.
Kyllä, puustapudonneen oloiselle "eläkeläiselle" lienee tupailloissa huudettu liikaa lestaa suoraan korvaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, puustapudonneen oloiselle "eläkeläiselle" lienee tupailloissa huudettu liikaa lestaa suoraan korvaan...
Sipilän puudeleita.....
- Anonyymi
Halonenkin höpöttää köyhyydestä ja lentää yksityissuihkarilla.
481 000 € vuokra yhteen yksityissuihkari matkaan.- Anonyymi
Eihän siitä höpötä kukaan muu kuin sinä itse, tollisko.
- Anonyymi
Ja tämänkin kopioit suoraan IL:stä mainitsematta lähdettä
- Anonyymi
Pankkomajurin kopiokone on puhunut, UGH!!!
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan, persutrolli?
- Anonyymi
Voisiko asumistukea kompensoida maataloustukia laajentamalla?
Jos laittaa terassille/parvekkeelle neljä perunaa kahteen ämpäriin kasvaan ja kastelee sekä hoivaa, niin johan sitä olisi sivutoiminen viljelijä.
Lähinnä kannatusjäsen joka suosii maataloutta näin symbolisesti ja vertailuksi olisi lähinnä taiteilija.- Anonyymi
Maataloustuki on tarkoin säännelty ei pääse MPP mallilla siihen. Jopa niin tarkoin että viljelmät kuvataan satelliiteista, se on runkona aloista. Teitä punavihreitä tulisi vähän nälässä pitää oppisitte ruuan arvostukseen. Pankkolängvitsi naamansa lävistänyt tyhjäntoimittaja.
Enää en vastaa tämän jälkeen, lennä matollasi, hyvää kesää.
Ihanaa. Se on ihan sama kumpi vanhemmista kotona on mutta ei siihen molempia tarvita.
Sitäpaitsi omaa vuorotteluvapaata voi jokainen vapaasti omalla kustannuksellaan pitää.Lapsiperheiden paapominen on meillä mennyt kohtuuttomuuksiin. Kortingitkin tulee äitiyspakkauksen mukana.
- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Lapsiperheiden paapominen on meillä mennyt kohtuuttomuuksiin. Kortingitkin tulee äitiyspakkauksen mukana.
Niin, isäsi ei aikanaan ymmärtänyt asiaa? Olethan puhunut suvussa esiintyneestä sisäsiittoisuudestakin? Missimuijasi ymmärsi yskän ja niin tenavat jäivät tulematta?
Anonyymi kirjoitti:
Niin, isäsi ei aikanaan ymmärtänyt asiaa? Olethan puhunut suvussa esiintyneestä sisäsiittoisuudestakin? Missimuijasi ymmärsi yskän ja niin tenavat jäivät tulematta?
Mitä vittua. Kallion spugen äpärä vikisee.
- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Lapsiperheiden paapominen on meillä mennyt kohtuuttomuuksiin. Kortingitkin tulee äitiyspakkauksen mukana.
Lestat puhaltelee ilmapalloja kortingeista...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestat puhaltelee ilmapalloja kortingeista...
Lapset leikkii niillä, kun isi ei niitä tarvi.
- Anonyymi
Juha katkaisi sauvansa juhannusyötä vasten.
- Anonyymi
Naitattaa kun noin seksistä puhutte.
- Anonyymi
Ja niin lähdit juoksujalkaa lampolaan.....
- Anonyymi
On se ikävää kun kylmässä ilmanalassa ei onnistu kevyempi asuminen, jenkkien telttakylien malliin. Mutta mamuja toki lisää keskustojen yksityisiin vuokrakämppiin. Niin ja ilmaisasumista toki kaikenmaailman viherryksille palkkiona ties mistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että383864- 156849
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 56723
- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632