Olemme saaneet lukea uutisista, että Etelä-Eurooppa kärsii kuivuudesta. Maatalouden sato kärsii, mm. hedelmät.
Etelä-Ruotsissa on ollut kuivaa, kuumaa ja sateetonta jo 4 viikkoa. Ruohikot pihoissa ovat kuivuneet ja muuttuneet keltaisiksi.
Meille on myös tulossa hirmuhelteet ja maaperä on aivan liian kuiva. Jos aikoo saada omenia, niin nyt pitää aloittaa kastelu.
Etelä-Suomessa osittain on tulossa huono viljasato. Uhkaako se sama meitä. Ukarainasta ei taideta saada viljaa tänä vuonna eikä monesta muustakaan maasta.
Jos kuivuus jatkuu, niin ruuan hinta ei suinkaan laske, vaan se tulee nousemaan ja tuleeko osittain myös ruokapula.
Tässäpä on miettimistä niille, jotka eivät usko ilmastonmuutokseen.
Nyt on tulossa hirmuhelteet ja kuivuus
17
863
Vastaukset
- Anonyymi
Taitavat lähes kaikki uskoa ilmastonmuutokseen. Esim. minä olen tiennyt sen jo 80-luvulta lähtien. Mutta vastustan Suomen metsien täyttämistä tuulivoimaloilla. Suomessa on niin vähän ihmisiä, että muutaman ydinvoimalan energiatuotannolla voidaan kattaa energiatarve. Ei tarvitse tuhota metsiä ja maisemia rumilla tuulivoimaloilla.
- Anonyymi
Olen aivan samaa mieltä, että tuulivoimaloita ei tarvita. Siinä tuhotaan laajoja alueita metsää. Mielestäni meidän pitää säästää sähkönkulutuksessa, jokaisen meistä.
Tulevaisuudessa joudumme muuten opettelemaan paljon vaatimattomamman elämän pakon edessä.
- Anonyymi
Vain kaktukset selviävät kuivuudesta ja mansikat nam nam!😙
- Anonyymi
Mansikkaa kyllä pitää kastella, jos on kuivaa.
- Anonyymi
Kuivuus on kyllä haitannut. Näyttää siltä että rehusadosta on tulossa heikko ja kohta maatalouteen tarvitaan taas lisää rahaa. Narina alkaa.
- Anonyymi
Kuka narisee. Sinäkö tai jo tuo kommenttisi on esinarinaa.
- Anonyymi
Kuivat sulla housuissa
- Anonyymi
12 lämmintä paha on tuo ilmaston muutos,taitaa jääkausi kolkutella,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
12 lämmintä paha on tuo ilmaston muutos,taitaa jääkausi kolkutella,
Voi reppanaa, oletkos kovinki tummaihoinen? Meikäläiset on kyllä tottuneet näihin Suomen hieman vaihteleviin kesäsäihin.
- Anonyymi
Jäitä sulla on housuissa
- Anonyymi
Kyllä on vastuutonta matkanjärjestäjien puolelta viedä matkailijoita kohteisiin, jossa riehuvat tulipalot kuivuuden ja kuumuuden takia. Paikallisille ei riitä sähköä eikä vettä.
Nyt Rhodoksen lisäksi metsäpalot riehuvat Rhodoksen lisäksi Korfulla.
Tämän lisäksi Kanadan metsäpalot eivät ole vieläkään loppuneet.
Kuinka kauan aiomme kuluttaa ja olla välittämättä luonnosta.
Milloin ymmärrämme sen, että meiltä ei jää mitään hyvää lapsille eikä lastenlapsille.- Anonyymi
Koko hupilento pitäisi lopettaa, mutta kun se on herrain hupia... Turha puhua mistään ilmaston muutoksista, ennekuin tämmöiset hölmöilyt lopetetaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koko hupilento pitäisi lopettaa, mutta kun se on herrain hupia... Turha puhua mistään ilmaston muutoksista, ennekuin tämmöiset hölmöilyt lopetetaan
Olen samaa mieltä, että turhat lomalennot pitää lopettaa. On kohtuutonta matkustaa ulkomaille ja kun tiedämme, että ilmastonmuutos tulee pahenemaan ja tulevaisuudessa mekin suomalaiset joudumme kärsimään.
Vähän kerrassaan maailma on muuttumassa pätsiksi ja kenelläkään ei ole mukavat oltavat. Pahin uhka, joka on tulossa vähän kerrassaan on ruokapula. Suuret massat ihmisiä lähtee liikkeelle ruuan puutteen takia.
- Anonyymi
Ne oli tahallaan sytytetty. Ei se koko saari ole tulessa
- Anonyymi
Jos Golf-virta heikkenee, se tietää ilmaston viilenemistä Euroopassa.
- Anonyymi
Tuskinpa Golf-virta ihan heti heikkenee. Jos niin käy, se ei juuri vaikuta Etelä-Eurooppaan, vaikka sinne sen pitäisi vaikuttaa. Helteet maastopaloineen ovat siellä jättimäinen ongelma. Suomessa ja muissa Pohjoismaissa ei tarvitsisi ilmaston viiletä. Täällä on hyvä vaihe nyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257