HumuMC asensi Benergy-LiFePon

Samalla paljasti, että vuoden reissu on edessä.

https://youtu.be/5pUEth4AyV8
4879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi noissa lifepoissa painoerot ovat valtavia? Ovatko painavammat laadukkaampia vai toisinpäin?

Äänestä
  • Enemmän on parempi. Johan sen sanoivat Aake ja P-P mannesketsissään kun ostivat risteilylippuja.

    Äänestä

Humulle pisteet kovasta yrittämisestä, mutta vähän näyttää tuo kokonaisuus sekavalta.
Kaikki laitteet voisi koota yhteen paikkaan siististi vierekkäin ja näin vähentää sekavien johdotusten tarvetta.
Tiukassa paikassa johtojen sekamelska voi osoittautua todella veemmäiseksi.

Laturit yhteen riviin ja siitä johdotukset siististi rinnakkain pintaan kiinnitettyinä akkuihin ja akuista toimilaitteille samalla tavalla.
Jos syöttäviä/ladattavia akkuja on useampia, kaikille omat pääkytkimet, ne vierekkäin ja helppopääsyiseen paikkaan.

Liitinrimat jne kannattaisi laittaa läpinäkyviin kannellisiin kytkentäkoteloihin, vähentää hapettumisriskiä ja jokaiseen lähtevään johtoon voi merkata tarralipulla, mihin ko. johto liittyy, esim. "LifePo -lataus +" punaiseen johtoon, joka menee akulle.
Samalla systeemillä kaikki muutkin esim. jääkaappi, autopilotti, pakastin, navigointimittaristot....sulakerasioissa pitäisi olla samat merkinnät selvästi näkyvillä.
Näin vianetsintä on vasemman käden keikka myös meriolosuhteissa ja laitteiden toimimattomuuden syytä selvittäessä on helppo tarkistaa hetkessä, onko lähtevässä johdossa jännite, jos sulake on palanut niin miksi?

Sulakkeethan eivät pala pitkän ikänsä vuoksi koskaan, vaan siihen on aina syynä liian suuri virta sulakkeen suojaamassa johdossa.

Äänestä

Lifepo akuksi sinänsä hyvä veto, mutta itseä ihmetytti hieman kiireisen oloinen ja asiasta toiseen hyppivä video. Lieneekö Benergy laittanut maksulle joitakin ehtoja, joita videossa olisi sanottava. Ei ollut Humulle ominaista.

Yleensä Humun videot mukavaa ja rauhallisen oloista katsottavaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Samalla paljasti, että vuoden reissu on edessä.

https://youtu.be/5pUEth4AyV8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu