Mitä Tarja Halonen pyytää IS:a

No niin hyvät naiset ja herrat.
On aika miettiä mitä Tarja Halonen pyytäisi IltaSanomien legioonaa kirjoittamaan kilpailevista pressaehdokkaistaan Vanhasesta ja Niinistöstä?

Samalla voisi IS joukkoineen miettiä, mitä maireaa ja lipevän ylistävää ja tekopyhää kirjoittaisivat Tarja Halosesta.

Pelastaako Tarja koko maailman? Tai snorklaako Tarja kesällä yhdessä kodittomien kissojen kanssa tai jotain vastaavaa? Hmmmm.........


Mutta kannattaa todella jo kovasti miettiä herjauskampnjaa (Vanhaselle siis jatko osa aiempaan) ja Niinistölle (ensimmäinen osa).

Pietilähän kirjoittaa VAIN kielteistä.
3174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juuuu, tämän päivän IS nuolee Halosta niin että tuntuu....

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id991728

Alexander Stubb: Halonen pelaa imagopeliä

Euroedustaja Alexander Stubb (kok) arvostelee kampanjansa aloittanutta presidentti Tarja Halosta (sd) taktisesta imagopelistä, jossa Halonen yrittää ratsastaa suurvaltajohtajien kaveruudella.

Vaalisivuillaan Halonen poseeraa valokuvissa yhdessä presidenttien George W. Bushin, Vladimir Putinin ja Jacques Chiracin kanssa.

- Ovatko ne suhteet niin hyviä kuin kuvissa näyttävät? Se, että presidentti korjaa George Bushin kravattia, ei merkitse sitä, että suhteet ovat kunnossa, kysyy Stubb.

Ranskaa ja presidentti Chiracin puoluetta edustava konservatiivimeppi Ari Vatanen ei hätkähdä, vaikka hänen puolueveljensä tähdittää tietämättään demariehdokkaan kampanjaa.

- Halonen on taitava imagopelissä. Ja sitä paitsi hänen Ranskan-matkansa oli menestys. Halonen hyväksyi silloin ensi kertaa EU-mandaatin nopeille joukoille, Vatanen kiittelee.

IS:n haastattelussa (IS 21.5.) Halonen totesi, kuinka hänellä on Bushin kanssa "hyvä kommunikaatiosuhde", ja että suhteet USA:han ja Venäjään ovat "ihmeteltävän tiiviit".

Halosen ja Bushin henkilökemiat voivat Stubbin mukaan pelata, mutta asioissa he ovat selvästi eri mieltä.

- Se nähtiin Irakin sodan aikana ja Halosen YK-puheesta, jossa aika suorin sanoin tuomittiin Yhdysvaltain toiminta.

Stubb peräänkuuluttaa nyt analyysiä siitä, mitä Halonen on saanut presidenttinä aikaan sillä alueella, josta tämä toivoi vaalien pääteemaa eli ulkopolitiikassa.

- Tässä pitää erottaa puheet ja teot. Pitää katsoa, mitä Suomen ulkopolitiikassa on tapahtunut viiden vuoden aikana ja onko kaveruudesta ollut hyötyä, hän

Äänestä

... kritisoi halosen ulkopoliittista linjaa. Tämä on sitä kepulaisten haukkumaa erkkolaisdemariutta:

Aatos Erkko moittii Suomen ulkopolitiikkaa "jäykäksi ja pelonsekaiseksi"


Helsinki, 25.5. Politiikka stt 164

Ministeri Aatos Erkko arvostelee Suomen ulkopolitiikkaa jäykäksi ja pelonsekaiseksi. Erkko sanoo Valittujen Palojen juhlanumeron haastattelussa, että valtionjohto on epäonnistunut Suomen suhteiden hoidossa niin lännessä kuin idässä.

SanomaWSOY:n suuromistaja ja Sanoma Oy:n entinen toimitusjohtaja arvioi, että Suomen ulkopolitiikka on tällä hetkellä jähmettynyttä, ei vain suhteessa Yhdysvaltoihin vaan ylimalkaan.

- Se on jäykkää ja pelonsekaista. Ei oikein haluta koskea mihinkään, Erkko sanoo.

Erkon mielestä presidentti Tarja Halosen YK-puhe viime vuonna oli totuudenmukainen, mutta ei ehkä kovin diplomaattinen. Halonen arvioi puheessaan, että Yhdysvaltojen johtaman liittouman sotatoimet Irakissa olivat kansainvälisen oikeuden vastaisia.

- Hän oli totuudenmukainen. Oliko se sitten kovin diplomaattista, siitä voi olla monta mieltä, Erkko sanoo.

Suomen liittymistä Natoon Erkko ei pidä ajankohtaisena. Hän toivoo kuitenkin lisätoimia Suomen kansainvälistämiseksi houkuttelemalla maahan lisää ulkomaisia asiantuntijoita, investointeja ja yrityksiä. Tämä onnistuisi hänen mielestään parhaiten koulutusta kehittämällä.

Erkko on kommentoinut politiikkaa harvakseltaan, mutta kriittisesti. Viime marraskuussa hän arvioi TV-haastattelussa, että pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) on kalvinisti ja ettei Suomella ole oikeaa ulkopolitiikkaa.


Halpa sensaatiomainen

linja ei ole kestävä


Erkko ottaa haastattelussa kantaa myös aikakauslehtien ja sanomalehtien tulevaisuuteen. Hän ei oikein usko ilmaisjakelulehtien ja sensaatiojournalismin elinkelpoisuuteen. Sanoma- ja aikakauslehtiä pitää kuitenkin kehittää jatkuvasti.

- Tällä minä en tarkoita, että pitäisi tehdä niistä halpoja ja sensaatiomaisia. En siihen oikein usko. Se on sellaista kaivoon kannettua vettä, Erkko sanoo.

Hän epäilee myös ajatusta pohjoismaisesta TV-jätistä, johon ruotsalaiset Bonnier ja Proventus ostivat Suomesta MTV3:n.

- En usko, että sillä on paljon mahdollisuuksia, mutta jos joku haluaa riskeerata asemansa ja pääomansa, niin tehköön niin.

Erkko kiittää haastattelussa nuorten suomalaisten toimittajien ammattitaitoa, mutta arvioi, että alalla on ylitarjontaa.

- Toimittajia on ilmeisesti liian paljon, ja vakituisen työn saaminen on vaikeata. Nuoret toimittajat ovat silti älykkäitä, aikaansaapia ja kielitaitoisia aivan toisella tavalla kuin ennen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kirjoittamaan? kirjoitti:

No niin hyvät naiset ja herrat.
On aika miettiä mitä Tarja Halonen pyytäisi IltaSanomien legioonaa kirjoittamaan kilpailevista pressaehdokkaistaan Vanhasesta ja Niinistöstä?

Samalla voisi IS joukkoineen miettiä, mitä maireaa ja lipevän ylistävää ja tekopyhää kirjoittaisivat Tarja Halosesta.

Pelastaako Tarja koko maailman? Tai snorklaako Tarja kesällä yhdessä kodittomien kissojen kanssa tai jotain vastaavaa? Hmmmm.........


Mutta kannattaa todella jo kovasti miettiä herjauskampnjaa (Vanhaselle siis jatko osa aiempaan) ja Niinistölle (ensimmäinen osa).

Pietilähän kirjoittaa VAIN kielteistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu