Kokoomus on avaamassa vastasyntyneille osakesäästötilin 300€ pääomalla. Jokainen tietää, että 300€ on mitätön summa osakesäästämiseen. Säilytys- ja meklaripalkkiot syövät tuon summan hetkessä. Pienituloisilla tuskin on varaa lisätä osakesäästötiloin pääomaa. Rikkailla pääomaa ja tilejä on omasta takaa.
Kokoomus siis antaa pienituloisten lapsilisät suoraan pankeille ja pörssimeklareille.
Kokoomus siis antaa pienituloisten lapsilisät suoraan pankeille ja pörssimeklareille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aivan sairaan hieno uudistus olisi, että tuollainen summa menisi vauvalle suojaan vanhemmilta. Ehkä tulevaisuudessa lapsilisistä vaikka 5eur/kk -osuus joka vuosi?
Peruskoulunsa päättävä nuori saisi sitten tliin halllinnoitavakseen.
Eivät olisi menneet tukirahat vanhempien päihdesekoiluihin.
Tämmöinen uudistus rassaa niitä vanhempia joiden malli sijoittaa vauvan rahat on paikallinen juottola.
Ei se arvo-osuustilin tai tässä tapauksessa osakesäästötilin hallinnointi maksa. Toimeksiannot maksavat, mutta ne kulut ajan myötä kattautuvat tuoton myötä. Esim. 300eur potin käyttö Nordeassa (juuri nyt) tarkoittaisi, että 297eur:lla voisi ostaa osakkeita, 3 eur (1%) täytyisi varata toimeksiantokuluun.
Olisiko tuo nyt niin paha..
5€ kuukaudessa 16 vuodessa tekee 960€
Tuohan on aivan näpertelyä ja täyttä populismia. Vähävaraisessa perheessä tuo 5€ on pois kaikesta muusta.
Kuka tällaisen tilin hallinnoinnista sitten päättäisi? Vauva vai vanhemmat? Vai jokin ulkopuolinen taho?
Jonkunhan ne osakkeet on ostettava ja myytävä.
Siinä taas ei ole mitään järkeä, että arvalla valitaan 300€ edestä osakkeita ja sitten 16 vuoden päästä lapsi saa tilin itselleen ja toivoo, että osakebingossa olisi sattunut salkkuun hyvät osakkeet. Vaikka osakkeiden arvo olisi tuplaantunut, niin se on arvo vasta 600€.
Ainakin Nordeassa arvo-osuustili maksaa 2,5€ kuukaudessa. Osakekaupan välityspalkkio on 1% ja minimi 8€ / kauppa.
Osakesäästötili on ilmainen, mutta mitä sillä tilillä olevalla pääomalla tekee, jos ei käy kauppaa?
Osakesäästötilin 300€ olisi inflaation syötävänä siihen saakka, kun lapsi sen täysi-ikääntyessään päättää nostaa. Tai mihin se ikäraja vedetäänkään? Arvo-osustilin kulut syö 300€ pääoman nollaan noin 10 vuodessa.
Koko ajatus on typerä. Tuskin tulee toteutumaan. Aivan kuolleena syntynyt ajatus, että lapset alkaisivat hiekkalaatikkoiässä tekemään osakekauppaa. Tai edes teini-iässä.