Uusi hallitus nostaa taas tupakka veroa

Niin, taitaa olla edessä muutto Bulgsriaan, tupakka on halpaa ja olut hyvää.

Kiitos

Ps. Olisitte saanet verotuloja, mutta ahneen loppu on tunnettu
10435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihan hyvä että nostetaan veroa. Täysin turha tuote jota kukaan ei tarvitse. Siirry käyttämään vaikka nikotiinipusseja tai vielä parempi olisi vierottautua nikotiinista

Äänestä
  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    😍 ­­­N­­y­­­m­f­­­o­m­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17894461y

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Aloituksesi kertoo sinusta aika paljon ihmisenä. Tärkeintä aloittajalle on päihteet. Tupakka ja alkoholi. Kyseessä on mies, todennäköisesti ei enää nuori. Lähemmäs keski-ikää. Surullinen ihminen joka vetää vähintään kerran viikossa kännit. Alkoholisoitunut tai kovaa vauhtia alkoholisoitumassa.

Äänestä
  • Esittää olevansa kiinnostunut valtion verotuloista mutta todennäköisesti inhoaa veroja joita joutuu maksamaan. Viitannee siihen, että on pienipalkkaisessa työssä ja nykyiset hinnat alkaa käydä kukkarolle. Sen sijaan että olisi aidosti kiinnostunut veroista, on kiinnostunut itsestään. Päihteiden käyttö suhteellisen runsasta ja jostsin ihmeen syystä kokee uhrautuvansa maksamalla valtiolle veroja päihteistä pienillä tuloillaan. Todennäköisesti vitsailee verojen maksamisesta vähille kavereilleen.

    On käynyt kerran tai useammin ulkomailla. Matkustaa säännöllisesti Viroon hakemaan juotavaa. Käynyt ainakin kerran Bulgariassa ja todennäköisesti haaveillut muuttavansa sinne eläkkeelle päästyään. Tämän kuitenkin tietää olevan mahdotonta koska tulot ei riitä eikä ole lopullista rohkeutta ottaa niin isoa askelta.

    Ei äänestä missään vaaleissa

    Äänestä

Alkoholismi on Suomen ongelma, siitä vaan vaietaan.
Ja tupakka.
Alkoholisti kuolee keuhkoahtaumaan tai syöpään.
Mutta, sitä ennen joutuu taloudellisen hyväksikäytön kohteeksi toisten alkoholistien taholta. Eläke nostettu ekana eläkepäivänä.
Keuhkoahtauma lääkkeet hankkimatta.
Tosi surullista.
Omaiset ei voi tehdä mitään.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Itsellä heti seinänaapurina jotain 70-80 v,.nainen joka tupakoi lähes päivittäin asuntonsa sisätiloissa.
    Tuoakansavut leviävät rakenteiden kautta eteistiloihini, olohuoneeseen asti. Kerros haisee viikottain vahvasti tupakalle ja aina sisään tulee ulko- oven avauksen yhteydessä savut sisään.

    Ja todella vahva tupakanhaju pelmahtaa heri vastaan kun oven avaa. Miesystävä, jonka nimi vielä ovessa lukee, käy ajoittain Tallinnasta ostamassa halpaa lonkeroa ja tupakkaa niin paljonkuin luvalla tai luvatta jaksaa kantaa
    . Äijä itse näyttää pöhöttyneeltä ja turvonneelta aökoholistilta, juo todennäköisesti viikottain jonkun sivuhoitonsa kanssa,
    Kerran näin tämän naisen yhdessä lyhyenlännän ja vatsakkaan äijänsä kanssa vierailulla tuon naisen luona. Negatiivinen asenteeni heitä kphta johtuu nimenomaan tupakonnin tuomdta haitoista itselleni, mikään muuta syytä ei siihen pohjattomasn inhoon heitä kohtaan ei ole.
    En suhtautuisi negatiivisesti jos osaisivat olla polttamatta, kun tietävät varsin hyvin että savut leviävät toisen asuntoon.
    Ja todellakin ,, he tietävät kyllä asiasta mutta eivät välitä.
    Se tässä eniten suututtaakin ja närästää, että siitä huolimatta että tietävät talon rakenteellisista heikkouksista, jatkavat tupakointiaan. Se siheuttaa todella tiulehtuneet suhteen, ei oikein tee mieli tervehdinkään näitä ihmisiä nykyään, en voi sietää heidän naamatauluaankaan ollenkaan. Tunnen vain syvää inhoa ja jopa loputonta vihaa.

    Alkoholilnkäytön seuraukset eivät liity pelkästään tupakoinnin haittoihin , vaan osalla on alkoholistin geeniperimän lisäksi myös taipumus päihtyneenä ryhtyä riitelemään ja tappelemaan.. Väkivalta onkin hyvin yleistä päihdeongelmaisten tai alkoholia runsaammin käyttävvien joukossa.
    Itse tunnen läheisistä muutaman jotka humalluttuaan eivät ole niitä hauskoja juomaveikkoja vaan muuttuvat toisia nälviviksi pikku piruiksi. Joskus nyrkitkin heiluvat ja huonekalut lentävät , järkyttävää touhua.
    Sääliksi käy myös lapsia näissä perheissä jos niitä on, , joutuvat elämään joka viikonloppu kuunnellen kännitappeluita.
    Muinoin yksi lähisukulainen oli juuri tällainen neuroottisesti höpisevä, katkeruuttaan suoltava henkilö , joka tuli kotiin vierailulle juuri humaltuneena, monta kertaa viimossa,
    . Jaaina joko itki tai kirosi yrityksensä nurinmenoa, verottajaa tai jotain muuta, aina löytyi syitä itkuun tai huuto- raivoamiseen. Sitä oli lapsena järkyttävä kuunnella toisessaa huoneessa, tuli todella erittäin turvaton, pelottava ja ahdistunut olo.
    En voi sietää nykyään siitäkin systä alkoholisteja tai joka viikonloppu ryyppääviä, ihmisiä, en heitä lähelleni halua, en ystävikseni enkä tutuiksi. Sen veran olen näistä joutunut kärsimään, että pysyn kyllä kaukana.
    Muutoin toki jos ihminen ossaa käyttäytyä asiallisesti, ei haasta riitaa, siedän toki päihtyneidenkin seuraa kuten tuökaverien tai ystävien, mutta se edellyttää aina että ihminen ei muutu rähinöijäksi, riitaa haastavaksi humalikoksi , vaan on edelleen se mukava tyyppi joka osaa huomioida humalassa ollessankin toiset.

    Äänestä

3 askii röökii ja olutta paljon ja joka pv.

Ai Bulgariaan, ei oikein innosta. Suomi rööki on hyvää ja olutkin.

Äänestä

Mitäs siinä vielä jahkailet, senku pilettiä ostamaan.

Äänestä

Tai Tallinna, asuu vaikka autossa satamassa.

Äänestä

Lopettakaa tumppien heittäminen maahan, on teillä edes sitten parempi tunne.

Tumpit on muovia ja saastuttaa vesistöjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Niin, taitaa olla edessä muutto Bulgsriaan, tupakka on halpaa ja olut hyvää.

Kiitos

Ps. Olisitte saanet verotuloja, mutta ahneen loppu on tunnettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu