Juttua oli, jossa perillinen oli saanut perinnöksi kaksi tonttia Vantaalla ja nyt kauhisteltiin, kun rakennuttajat eivät olekaan kiinnostuneita tonteista ja perinnön vastaanottaja joutuu maksamaan kaksisataatuhatta (200 000) euroa perintöveroa.
Voi sitä surun ja parun määrää.
Rintaperillinen ja vero on tuo 200 000€. Alkoi kiinnostamaan, joten tarkistin. Kyllä, veroa joutuu todellakin maksamaan tuon verran. Jos siis perijä saa perintöä, jonka verotusarvo on karvan alle miljoona kolmesataatuhatta (1 300 000) euroa. Oikea arvo siis enemmän.
Otsikko oli tosiaan raflaava ja juttu muutenkin. Mutta kuinka monella on tuollaisia ongelmia? Alle 20 000 euron perintö on verovapaata, eikä rintaperillinen joudu muutenkaan maksamaan kohtuuttomasti veroa.
Tilanne on tietysti toinen, jos perintöä on tulossa miljoonia.
Mietin, että ehkä siinä oli syy itkuun ja vollotukseen, jota jutussakin virtasi vuolaasti. Rikkailta perintöverot pois, jotta lisää rahaa niille, joilla sitä jo on ennenkin.
Toimittajalla luulisi kuitenkin olevan sen verran ammattitaitoa, että ymmärtäisi, miksi parku. Aina on jokin syy. Yleensä mielipiteen muokkaus suotuisammaksi perintöveron poistoon.
Perintöveron jättämä aukko valtiontalouteen voidaan tietysti paikata alvin nostolla.
Päästään kaikki osallistumaan tulonsiirtoon köyhiltä rikkaille.
Perintöverotuksesta iltapäivälehdessä
3
385
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se kamalaa, jos tontit joutuu myymään lama-ajan hintatasolla eikä saa nousukauden hintaa.
Perintöverotuksen saa kyllä korjattua, kun näkee mikä on tonttien oikea markkina-arvo. - Anonyymi
Täysin typerä koko perintövero.
Maksoimme perintöveroa lähes 90 000€, mutta kotitalousvähennystä en saa, koska ei ole tuloja.
Kotitalous vähennys perustuu kuulemma siihen, että saat kotitalous vähennystä, jos olet maksanyt veroja.
Olen minä veroja maksanut kymmeniä tuhansia,
Verot, kuin verot, kyllä kuuluisi saada kotitalous vähennys, kun kerran on veroja maksanut, ei sen pitäisi merkitä onko verot maksettu, palkka, eläke vai työtömyys tuesta, verotuloja ne on perintöverotkin valtiolle.
Lisäksi perintö on jo kertaalleen verotettu ja vielä päälle perintövero.
Lisäksi perintö summassa voi olla edellistä perintöä, josta on perintöverot maksettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824787- 1862103
- 1321782
- 1751415
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161291- 351106
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj171103- 78993
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh302989- 52976