Entä holhouksen toteuttamiseksi valehtelevat sosiaaliviranomaiset? 😢
"rajoitustoimien käytön edellytyksiä selvittämällä" -tavoite on varmistaa lapsen etu. Syy niiden selvittämiseen on kuitenkin tieto sosiaalityöntekijöiden tekemästä väärin rajoittamisesta. Rajoitukset eivät vastaa lain kirjainta ja ovat liioiteltuja. Kyse on vanhempien edusta, jota vastaan lastensuojeluvirasto toimi eikä lapsen edusta. Hallitus olettaa, että lapsen etu ei ole elää vanhempansa kanssa ilman näyttöä.
"lastensuojelutyöntekijöillä ja sijaishuoltoyksiköillä on oltava aidot valmiudet" - tällä yritetään estää lasten kuolemat eli yritetään kontrollilla pakottaa erimieliset nuoret ja pahoinvoivat vanhemmat olemaan tekemättä "väkivaltaa" niin kuin poliisivaltio
"edistetään varhaista tukea" - Ei lopeteta sijaishuoltoa, mutta lisätään avopalveluja. Ongelma ei ole avopalvelujen puute vaan sosiaalityöntekijän valehtelu, että vanhempi ei sovi avopalveluun tekaistuilla perusteilla holhoukseen pakottamiseksi. Hallituksen esityksestä puuttuu vanhempien ja lasten oikeus itsenäisyyteen ja turvallisuuteen virkamiehen harjoittamalta pakottavalta kontrollilta.
"selvitetään väkivaltaisten nuorten kuntoutus" - tätä varten tarvitaan toimivaltuuksien lisäämistä. Kuntoutus ei toimi, jos sen kohdetta syytetään väkivaltaisuudesta ymmärtättä mitään ja vetoamalla toimivaltaiseen auktoriteettiin.
"velvoitetaan viranomaiset aktiiviseen yhteistyöhön" - tavoite on lopettaa se, että sijaishuollon alkaessa lastensuojelutoimisto lopettaa yhteistyön sijaisperheen kanssa ja teeskentelee, että tämä on pysyvää. Vanhempia ei mainita.
"kadonnut lapsi löydetään ja saadaan palautettua" - Leeni Ikonen on saanut kadonneiden lasten narratiivinsa mukaan. Kadonneisiin lapsiin keskittymällä ohitetaan lasten tahto ja tosiasiat vanhemmista. Sillä korostetaan vain viranomaisvaltaa.
Entä jos sosiaalityöntekijä valehtelee, että lapsi tai vanhempi on sairas tai väkivaltainen ja lapsi katoaa sijaishuollosta saadakseen oikeutta? Valehtelun tavoite on vain saada prosessi alkuun eikä byrokraatti tajua asioita.
Hallitusohjelmasta:
Hallitus kiinnittää erityistä huomiota neuropsykiatrisesti oireilevien (nepsy) lasten palveluihin ja heidän perheittensä tukeen sekä nopeaan diagnosointiin ja avun piiriin pääsyyn.
Hallitus uudistaa lastensuojelulainsäädännön. Uudistuksessa varmistetaan lapsen edun, hyvinvoinnin ja turvallisuuden toteutuminen rajoitustoimien käytön edellytyksiä selkeyttämällä. Lastensuojeluviranomaisilla ja sijaishuoltoyksiköillä on oltava aidot mahdollisuudet ja riittävät toimivaltuudet tehdä työtään. Edistetään varhaista tukea, moniammatillista lapsiperhetyötä ja lastensuojelun avopalveluita painottavaa palvelurakennetta.
Selvitetään vakavasti väkivaltaisten nuorten hoito- ja kuntoutusketjun toimivuus. Velvoitetaan viranomaiset aktiiviseen yhteistyöhön sekä varmistetaan riittävä toimivalta ja keinovalikoima, jotta sijoitettu tai huostaanotettu kadonnut lapsi löydetään nopeasti ja saadaan palautettua.
Huostaanotto on kiellettävä ja korvattava perhelaitoksella
Huonoa sisältöä lastensuojelusta hallitusohjelmassa
5
289
Vastaukset 5
Myös avohuollossa oleminen voi olla valehteluun oerustuvaa eikä perheellä ole lastensuojelun tarvetta. Silti sosiaalityöntekijä pakottaa avohuoltoon ja sijaishuoltoon, koska vanhempi kieltäytyy.
- Anonyymi
Teemu mikset ole töissä?
- Anonyymi
Koko hallitusohjelma on sairas.
- Anonyymi
Eihän edellinenkään hallitus toteuttanut hallitusohjelmaa.
Alkoi tuhlata rahaa vaikka oli sovittu ettei kustannuksia lisää ennenkuin on tuloja varmistettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681340
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081255
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67586
- 53577
