En päässyt sisään toista kertaa jo. Hain opiskelemaan hindiä ja urdua, alimman pääsijöt 94,5/100 pistettä. Miten pitäisi muka sisään päästä kun pistemäärät vaan kasvaa ja kasvaa joka vuosi??? Luin todella oaljon ja kokeesta jöi hyvä fiilis mutta paikka jöi saamatta
Nyt en tiedä mitä teen elämällä. Avoin yliopisto? Hindin opintoja ei ole, arabian linjalle olisi 32op:n verran seuraavalle vuodelle. Mutta pääseekö silläkään avoimen vöylän kautta sisään? Ei mitään hajua
Opisto 5000-6000 euroa joten todella kallista enkä tiedä pääseekö silläkään yliipistoon tai saa hyvöksikuettua mitään.
Todella pettynyt. En halua tehdä töitä. Haluan opiskella. Muut kuin kielet ei kiinnosta. Olen 21 ja tehnyt täydet tunnit vuoden jo töitä ja en jaksa. Haluan vaan opiskella yliopistosaa. Muuttoakin oli jo suunniteltu, varasin kaiken tämän varaan.
Ettäs mitäs tässö nyt tehdään elämällä kun suunnitrlmat kusi pahemman kerran? En halua odottaa vuotta ja hakea taas jos kerran ei kuitenkaan kokeella pääse sisään kun kaikkien kielten pisteet meni yli 90/100. Työnteko ei kiinnosta mutta pitää sitä rahaakin saada jos ei opintotykia yms saa.
Saattaa kuulistaa dramaattiselta, osalle tämä ei ole maailmanloppu. Mutta vituttaa ja ahdistaa kun ei ole suunnitelmaa. En osaa mennä virran mukana.
En päässyt yliopistoon, nyt mitä?
8
695
Vastaukset
- Anonyymi
Työnteko ei kiinnosta. Niinpä!
Ei sinne yliopistoon pääse tekemättä töitä. Ja mitäs ajattelit tehdä, jos pääsisitkin yliopistoon? Työtä se opiskelukin on ja valmistumisen jälkeen on työelämä edessä joka tapauksessa.
Miten ja miksi sinut pitäisi kouluttaa kalliisti, jos työnteko ei kiinnosta?
Varmaan pääsit varasijalle? Jospa siitä kuitenkin vielä paikka avautuisi.- Anonyymi
Tarkoitin työpaikkaa. Ollut töissä jo 6 vuotta ja alkaa burnout tulemaan toistamiseen. Haluan opiskelemaan, vuoroja voi ottaa muutaman kuukaudessa mutta haluan olla pääsääntoisesti opiskelijs
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitin työpaikkaa. Ollut töissä jo 6 vuotta ja alkaa burnout tulemaan toistamiseen. Haluan opiskelemaan, vuoroja voi ottaa muutaman kuukaudessa mutta haluan olla pääsääntoisesti opiskelijs
Jos yliopiston ovet eivät avaudu, lasketaan vaatimustasoa omille resursseille sopivaksi eli mennään ammattikorkeakouluun. Hindiä ja urdua sieltä ei löydy mutta varmasti jotain .
Hindin ja urdun opiskelu on kovaa työtä, vaatii paljon panostusta, kielellistä lahjakkuutta ja vuosia, vuosia... Saattaa burnout iskeä, jos se muutenkin on herkässä. Tai ehkä jo osaatkin nuo kielet valmiiksi. Jos et, voisit alkaa opiskella niitä itsenäisesti ihan harrastuksena. Selvitäpä mahdollisuuksia! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos yliopiston ovet eivät avaudu, lasketaan vaatimustasoa omille resursseille sopivaksi eli mennään ammattikorkeakouluun. Hindiä ja urdua sieltä ei löydy mutta varmasti jotain .
Hindin ja urdun opiskelu on kovaa työtä, vaatii paljon panostusta, kielellistä lahjakkuutta ja vuosia, vuosia... Saattaa burnout iskeä, jos se muutenkin on herkässä. Tai ehkä jo osaatkin nuo kielet valmiiksi. Jos et, voisit alkaa opiskella niitä itsenäisesti ihan harrastuksena. Selvitäpä mahdollisuuksia!Tietenkin tiedän sen olevan vaikeaa. Rakastan oppia joten haluaisin päästä sisään. Katselen tässå avoimen yliopiston tarjontaa kyseisessä opintosuunnassa :)
- Anonyymi
Muutama selvennys tekstiin.
Olen siis lukenut erittäin paljon, saanut edellisien vuosien pääsykokeista täydet pisteet kun pääsi rutiiniin ja luetunymmärtäminen kehittyi.
Hain siin Helsingin yliopistoon kielten kandiohjelmaan, tarkemmin Asiantuntijuus monikielisissä yhteisöissä, joissa pystyy opiskella hindiä, arabia, swahilia jne. Nollatiedoilla olisin opiskellut hindiä ja arabia joista kiinnostunit aina, sivussa ottanut japania, koreaa tai kiinaa, joista japanista lukiotaustaa 5 kurssia.
Päämääränä kääntäjä, mieluiten ulkomailla kun miettii työllisrymistä suomessa. Vahva englannin kieli myös, valtakunnallisilla testeillä taso C2, joten uskon olevan mahsollista tehdä töitä ulkimailla.
Olen selannut opintopolkua ja avoimen tarjontaa ja muutan PK-seudulle, käyn avoimessa tutkinnon kursseja ja haennavointa väylää ensi vuonna. Minulla on säästöjä lähemmäs 100000 euroa tullut tässä välivuotena töitä tehdessä, niin pärjään sen vuoden tehden muutaman vuoron viikossa jaksamisen mukaan :) joten opiskelen ja teen töitö sen ohella.
Ja osa kommentoi työnteon kommenttiani, tarkoitan että 40+ tuntia viikossa työssä jossa ainoa motivaatio on raha, ei ole meluista tehdä kauaa :) joten burnout kun opiskeli samalla useamman tunnin päivässä on mielestäni ymmärrettävää. Mietin tässä vielä montako kurssia voin ottaa kerralla että keskiarvona mahdollisimman lähellä 5 päästäkseni sisään avointa väylää. Tietenkin tulee olemaan hankalaa ja rankkaa, mutta intohimoa kun opiskelee niin selviää!
Kiitos kannusruksesta ja vinkeistä
Ja näitä kieliö siis vain helsingin yliopistossa :)- Anonyymi
Teksti herättää kysymyksiä.
Miten et ole jo yliopistossa, jos olet edellisten vuosien pääsykokeista saanut täydet pisteet? Mistähän pääsykokeista ja pisteistä on kyse?
Millä työllä yhden välivuoden aikana saadaan säästöön 100000 euroa? Kääntäjänä et muuten ikinä tule ansaitsemaan saati saamaan säästöön tuollaisia summia vuodessa! Elämiseenkin jotain kuluu.
Englannin osaaminen (C2) on kovaa tasoa. Suomen kielen kirjallinen ilmaisu ei puheenvuorojesi perusteella näytä yhtä hyvältä. Mistä johtuu?
Epäilen, että koko juttu on provo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teksti herättää kysymyksiä.
Miten et ole jo yliopistossa, jos olet edellisten vuosien pääsykokeista saanut täydet pisteet? Mistähän pääsykokeista ja pisteistä on kyse?
Millä työllä yhden välivuoden aikana saadaan säästöön 100000 euroa? Kääntäjänä et muuten ikinä tule ansaitsemaan saati saamaan säästöön tuollaisia summia vuodessa! Elämiseenkin jotain kuluu.
Englannin osaaminen (C2) on kovaa tasoa. Suomen kielen kirjallinen ilmaisu ei puheenvuorojesi perusteella näytä yhtä hyvältä. Mistä johtuu?
Epäilen, että koko juttu on provo.Kirjoitusvirhe, tqrkoitin 10 000 euroa, en 100 000.
Ja siis tekemällä vanhan pääsykokeen kotona sain täydet. Se, että saa kotona vanhoista pääsykokeista täydet ei tarkoita että koetilanteessa saisin myös, sillä sisältö ei ole sama :))
Englannin kielen tasosta, minulle se on helpompaa, suomi vaan hirveää säätöä. Käytän englantia myös päivittäin enemmän kuin suomea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010182Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604704Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1474181Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1454104- 2183924
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463204Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402459Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12245Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!181779Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601733