Suojatie Tuulensuunkadulla

Anonyymi-ap

sen talon kohdilla jossa on R-kioski ja perimmäisenä S-market, huoltoasemalle päin mennessä muutaman askelen päässä sotilaspatsas.

Autolla suojatietä lähestyttäessä pitää kuulemma noudattaa varovaisuutta. Näin etenkin kun ollaan kaupunkialueella niin kuin tässä Tuulensuunkadullakin ollaan.

No, ainakin parin sieltä huoltoaseman suunnasta tulla posottavan ison maasturikuskin mielestä varovaisuus tarkoittaa KAASUN PAINAMISTA juuri kun ollaan lähestymässä suojatietä ja suojatielle olisi tulossa jalankulkija.

No, ekalla kerralla kaasua painon tummalla isolla maasturimersulla liikkeellä ollut vanhempi nainen. Sillä kertaa lähdin menemään suojatien yli, kuski joutui tekemään jarrutuksen ja sitten se kuski siellä viel jotain viittilöi. En tiedä mitä, jotain se huitoi siihen suojatien paikkaa osoittavaan liikennemerkkiin päin joka sillä oli tullessansa kaiketi ollut silmiinsä näkyvillä. Huitoi siellä jotain.
Mun mielestä suojatietä lähestyvän autoilijan on noudatettava varovaisuutta.

Sitten toinen kerta, tänään, valkoinen iso BMW-maasturi - varmaan joku X6 malliltaan - kuskina taas nainen, tällä kertaa vaan vaalea sen näköinen että oli ehkä isukilta saanut auton lainaksi siis nuori - ihan samalla tavalla painoi kaasua, kaasutti oikein kunnolla kun oli tuloss siihen suojatien paikkaan. No, tällä kertaa en lähtenyt menemään ylitse, ja kun friidu sen autonsa kanssa siitä ohitse porhalsi niin kovasti sitä nauratti!

Seuraavalla kerralla, aivan varmasti vielä tulee vastaava tilanne eteen tässä kohtaa Naantalin katuverkostoa, niin en piittaa, lähden menemään ylitse (jos se auto kuitenkin sen verran etäällä on, etten nyt ihan suoraan sen kaasuttajan nokan eteen astu) ja ottakoon akka tai ukko sitten testiin jarruttamisreaktionsa nopeuden.

Saihan sitä ratikkakuskikin tuomion kun ajeli vaunullaan suojatietä ylittämässä olleen ihmisen päälle.

Että naurattaisko BMW-friidua sitte!

KAASUA!

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeastaan, mä toivon, että sillä seuraavalla kerralla se kuski sitten osuu! Raskas kaasujalka.

    • Anonyymi

      Naantalissa on ja on aina ollut näitä itseään täynnä olevia kaahareita,tulevat lujaa suojatielle kuin huutaen, pois alta köyhä kansa. Oli sitten nainen tai mies,pitäisi kunnioittaa muita tiellä liikkujia. Suojateillä noudatetaan varovaisuutta, jalakulkijalla on oikeus myös kävellä sen yli,ei se ole mikään leikkiviiva. Täällä myös roikutaan toisen auton persuuksissa kiinni,mitä kalliimpi ja komeampi auto sitä röyhkeämmät kuskit. Myös nuoriso näillä viritys autoillaan,mopoillaan eivät kaikki välitä jalankulkijoista mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      245
      2290
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1521
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1426
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1285
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      1004
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      891
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      826
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      772
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      58
      755
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      745
    Aihe