En päässyt tänä syksynä haluamaani opiskelupaikkaan, niin ajattelin töiden sijaan opiskella avoimessa yliopistossa sen alan kursseja, mihin haluan sisään ja sitten keväällä hakea avoimen väylän kautta opiskelemaan.
Kysymys kuuluu, tietääkö kukaan montako opintopistettä nykyään tarvitsee helsingin yliopistoon humanistiselle puolelle opiskelemaan kieliä avoimen kautta? 50? 60? ja millä keskiarvoilla?
laitoin jo spostia yliopiston hakijaneuvontaan, mutta uskon vastauksen saamisessa kestävän muutaman viikon. Kurssit eivät ala vielä muutamaan kuukauteen, joten aikaa on odotella tarvittavien kurssien infoja sähköpostiin, mutta nämä tiedot olisi mukava tietää että saa tehtyä suunnitelmaa.
Yliopiston sivuilla tai opintopolussa näistä ei ole tietoa :)
ja tietenkin on pakko tehdä muutama vuoro töitä viikossa, sillä kelan tuilla ei oikein eletä pk-seudulla, varsinkin kun avoimen opiskelijat eivät saa opintotukea tai -lainaa. joten asumistuen ja perustoimeentulotuen varoilla eletään.
Vuokrat ovat kovin korkeat vaikka kauempaakin katselisi asuntoja. Mukaan pitää tietenkin laskea matkustuskustannukset kun ei omaa autoa ole. Junaliput kalliimpia joka vuosi :( nyt olisi opiskelijakortista hyötyä :D
Avoimella yliopistolla sisään
18
1495
Vastaukset 18
- Anonyymi
Varoitan luottamasta perustoimeentulotuen saamiseen. Se ehkä ei ole vaihtoehto avoimessa opiskelua varten.
Avoimessa yliopistossa opiskelu on periaatteessa sivutoimista ja maksullista ja elämä rahoitetaan omalla työllä, vanhempien tuella, puolison tuella tms. Avoimen opiskelija ei ole oikeutettu mihinkään opintososiaalisiin etuuksiin eikä kuulu yliopistoon.
Oletko ottanut selvää, onko Helsingin yliopiston humanistiseen tiedekuntaan edes olemassa avoimen väylää?Moi! Joo olen tarkistanut, juuri siihen mihin hain on otettu jika vuosi avointa väylää ihmisiä.
Ja siis laitoin kelalle kanssa ensiksi tietenkin kyselyä millaisia tukia tässä tilanteessa voisi saada. Sen takia mainitsen myös tietenkin töiden teon opiskelun ohessa :)- Anonyymi
pewchie kirjoitti:
Moi! Joo olen tarkistanut, juuri siihen mihin hain on otettu jika vuosi avointa väylää ihmisiä.
Ja siis laitoin kelalle kanssa ensiksi tietenkin kyselyä millaisia tukia tässä tilanteessa voisi saada. Sen takia mainitsen myös tietenkin töiden teon opiskelun ohessa :)Vaatimukset vaihtelevat koulutusohjelmittain, joten kannattaa tarkistaa opintojaksovaatimukset Opintopolusta.
https://www.helsinki.fi/fi/hakeminen-ja-opetus/hae-kandi-ja-maisteriohjelmiin/avoimen-vaylan-haku
Avoimen yliopiston opinnoissa työttömillä on rajoituksia (Kelan sivuilla). Opintoihin ei saa opintotukea. - Anonyymi
pewchie kirjoitti:
Moi! Joo olen tarkistanut, juuri siihen mihin hain on otettu jika vuosi avointa väylää ihmisiä.
Ja siis laitoin kelalle kanssa ensiksi tietenkin kyselyä millaisia tukia tässä tilanteessa voisi saada. Sen takia mainitsen myös tietenkin töiden teon opiskelun ohessa :)Mitä Kela vastasi?
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17906685f
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Pääsin avoimen väylän kautta muutama vuosi sitten aikuiskasvatustiedettä lukemaan ja vaatimuksena oli aineopinnot pääaineesta sekä yhdestä sivuaineesta ja ne piti olla vähintään hyvin tiedoin suoritettuna
- Anonyymi
Aika kovat vaatimukset!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika kovat vaatimukset!
JOo, mutta pääsee suoraan ilman pääsykoetta
- Anonyymi
Kannattaa muistaa sekin, että väylähaku on jo maaliskuussa. Vaadittavat opintopistemäärät voi olla mahdoton saada kokoon siihen mennessä riittävän hyvillä arvosanoilla, jos tilanne nyt on nolla pistettä. Mutta ehkä sinä olet se ihmelapsi?
- Anonyymi
Onko merkitystä, kuinka kauan opiskelee avoimessa yliopistossa, jos on tarpeeksi rahaa ja opintopisteitä kertyy. Tosin arvosanojen pitäisi olla vähintään hyvä 3 tai 4 tai kiitettäviä. Yleensä arvosanojen pitäisi olla vähintään hyviä, mutta tyydyttäväkin voi kelvata sisäänpääsyyn kunhan ei saa niitä pelkästään. Pelkällä tyydyttävällä ei mennä sisään. opiskeltuasi avoimessa saat tuntumaa opiskelusta yliopistossa. Yleisarvosana, joka tarkoittaa keskiarvoa perusopinnoista pitäisi aina olla vähintään hyvä, jos yleisarvosana eli keskiarvo jostakin perusopinnosta jää tyydyttäväksi 1 tai 2 sitä ei huomioida opintopisteistä huolimatta. Tällöin voi pyrkiä korottamaan perusopintojen lopputentin arvosanaa. Tyydyttäviä1 ja 2 on siis syytä välttää perusopintojen yleisarvosanana.
- Anonyymi
Avoimen yliopiston kurssit vanhenevat 10 vuodessa. Aikaa siis on reilusti.
Opintojen laatutason pitäisi olla mieluummin hyvää parempi eli yli 3, jos hakijoita on enemmän kuin opiskelupaikkoja. Jos ala kiinnostaa, ei ole mikään ongelma saada nelosia ja vitosia. - Anonyymi
Kaikissa perusopinnoissa ei ole mitään lopputenttiä!
Perusopintojen opintokokonaisuuden arvosanana 2 ja varsinkin 1 ovat harvinaisia. Sellaisilla arvosanoilla ei yleensä haaveilla opintojen jatkamisesta. Normaalina tai keskinkertaisena pidetään 3:a, vaikka sanallinen termi onkin 'hyvä'.
- Anonyymi
Ap sanoo 26.6., ettei päässyt tänä syksynä haluamaansa opiskelupaikkaan. Tänä syksynä? Kesä oli 26.6. ja on vieläkin parhaimmillaan!
Onko lopulliset tulokset valinnoista jo tulleet? Jos on, oliko pääsy lähelläkään?- Anonyymi
(En ole aloittaja.) Todistusvalinta tuli jo viime kuun ekalla viikolla. Valintakokeiden tulokset vaihtelevat tiedekunnittain, mutta ennen tämän kuun puoliväliä.
- Anonyymi
Itseopiskeluna ekonomian, se on teoreettista. Opiskelin itseäni varten, eka luin metsäalan.
Omaa metsää&sijoitustoimintaa. - Anonyymi
Jos opiskelet avoimessa et saa työttömyyskorvausta etkä asumistukea etkä tpimeentulotukea.
Millä aiot elää? Vai asutko vielä kotona?
Käy vain töissä oleville.- Anonyymi
Sopii myös eläkeläisille!
Kukaan ei opiskele avoimessa yliopistossa päätoimisesti. Yleensä opiskellaan työn ohessa, sillä toimeentulon kannalta muu ei oikein ole mahdollista. - Anonyymi
Työtön voi opiskella avoimessa korkeintaan 55 op vuodessa, jotta työttömyyskorvaus ja asumistuki eivät laske.
Töissä käyville, päätoimisille opiskelijoille ja eläkeläisille avoin yliopisto sopii, jos talous ja aikataulu sallivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11523Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412