Tässä hommassa näyttää olevan vain hyvinvointialueiden johtajat vahvoilla. Palkkaa parikymmentä tonnia kuussa ja muut "johtajat" lisäksi.
Mikään ei toimi maakunnassa. Ei lääkäripalvelut, vanhustenhoito, hammaslääkäripalvelut...kaikki on sekaisin . Hoitojonot kasvaa ja hyvinvointiyhteiskunta romutettu.
Kertokaahan miksi hyvin toimiva terveydenhoito piti pilata? Siksikö että saadaan isopalkkaisia suojatyöpaikkoja näille esim. Sosiaali -ja terveysministeriön henkilöille?
Mikään ei toimi maakunnassa. Ei lääkäripalvelut, vanhustenhoito, hammaslääkäripalvelut...kaikki on sekaisin . Hoitojonot kasvaa ja hyvinvointiyhteiskunta romutettu.
Kertokaahan miksi hyvin toimiva terveydenhoito piti pilata? Siksikö että saadaan isopalkkaisia suojatyöpaikkoja näille esim. Sosiaali -ja terveysministeriön henkilöille?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vain kepu tietää, että onnellisuus kasvaa byrokratiaa lisäämällä. Jos hyvinvointialueet olisivat olleet ratkaisu johonkin ongelmaan, ainakin hyvinvointialueita aivan liikaa.
Eiköhän ne muutu pahoinvointi alueeksi
Palataan vanhaan hyvään!
Ei kannata heittää lasta pesuveden mukana.
SOTE-uudistus on ihan järkeenkäyvä, mutta se tehtiin lehmiä kauppaamalla ja oajarumpuja rakentamalla.
Uusituksessa on kaksi perusvirhettä:
Julkisesti tuotettu palvelu
Alueiden lkukumäärä
Pelkästään julkisesti tuotettu palvelu on epäonnistunut koska julkisella puolella ei ole resursseja eikä työntekijöitä ole tarpeeksi. Se ei parane sillä, että rahaa lisätään koska yrityksillä on edelleen velvollisuus tarjota työlterveyttä, joka tulee yksityisiltä eikä ihmisiltä voida kieltää yksityisellä lääkärillä käymistä.
Nykysote edellyttäisi kaikkien lääkärien ja hoitajien pakottamista vain julkiselle puolelle töihin. Sellaista ei tapahdu demokratiassa ja se edellyttäisi perustuslain muuttamista.
Jos sotea muutetaan niin, että julkinen puoli saa ostaa palveluita mistä haluaa ja miten haluaa, jonot voidaan purkaa ilman, että julkiselle puolelle pitäisi investoida vain jonojen purkamiseen tarkoitettu sairaaloita, jotka suljettaisiin sen jälkeen tarpeettomina.
Vastalahjana sosialisoidulle terveydenhoidolle Keskusta sai sotealueet, joilla ei ole tekemistä turtkintun tiedon kanssa vaan ainoastaan siltarumpujen ja aluepolitiikan. Niinpä alueista on kymmeniä sen sijaan, että niitä olisi kuusi, kuten viisaat ihmiset ovat esittäneet (erotuksena poliitikoista).
Kuten Marin sanoi, järjen korvaa aate ja arvovalinnat. Sosialismilla ei kuitenkaan ole koskaan ratkaistu puutetta vaan lisätty sitä. Ei olisi pitänyt hämmästyä.
Sotea tehtiin 20 vuotta ja susi tuli.
Olisi voinut tehdä huonon heti alussa.
Aikaa olisi säästynyt ja rahaa
Oikein tuli kiva puhelu justiin. Lakimääräiset omaishoitajan vapaapäivät joita kuuluu 3 vrk/kk jää nyt pitämättä koska en saa enään viedä hoidettavaa intervallihoitoon vapaapäivieni ajaksi.
Eli minun pitää nyt palkata lakimääräisten vapaitteni pitämiseen hoitaja kotiin 3 vuorokautta 24/3 ja mennä itse pois kotoa siksi aikaa.
Tämä tietää sen, että velkaannun tämän vapaapäivienjärjestelyn aikaan. Eli maksan hoitajan palkan ja oleilen hotellissa 3 vrk. Saan omaishoidontukea kuukaudessa 460 €, eli toki tämä on yhteiskunnalle kannattavaa.
Onhan tuo palkka huikea. 2 takuueläkeläisen vuoden eläkkeet kuukaudessa.