Kirkko, mikä se on?

Anonyymi-ap

(< m.kreik. κυριακή, kyriakē, ’Herralle kuuluva’)

Paholaisen herkkumylly jauhaa täälläkin aamusta iltaan: Kirkko sitä ja kirkko tätä.

Miksi ihmiset kirjoittavat asioista joista he eivät tiedä mitään.
Esimerkiksi sitä, mikä on Kirkko.

Kirkko on Kristuksen omikseen lunastamien ihmisten yhteisö maan päällä. Se on YKSI. Siihen kuuluvat kaikki ne ihmisen joiden ainut autuuden toivo on Jeesuksen Kristuksen lunastus ja syntien sovitus, vanhurskauttaminen.

Maailmassa on satoja eri nimisiä yhteisöjä, erilaisia julistustavoiltaan ja jumalanpalvelusmenoiltaan. Näiden sisällä jokainen on kutsuttu YKSILÖNÄ. Vain Kristus itse tietää jokaisen yksilön, kuuluko tuo hänelle, vai ei. Kukaan ihminen ei pysty Kristukselle pyhitettyjä valitsemaan, Kristus tekee sen itse, - täysin erehtymättä.

Valituilla on merkki otsissaan. Se on apostolinen tunnustus ja sydämen usko tähän tunnustukseen.

Room. 10:8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, ...
***) ... jota me saarnaamme.

Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

13

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sana, kirkko, voidaan ajatella monella tavalla. Perinteisesti Suomessa on ollut valyion/kansankirkko. Ruotsinvallan aikana kuningas nimitti suuren osan kirkkoherroista ja he olivat ikäänkuin kolmessa roolissa tehtävässään. Piti huolehtia ensiksi hengellisistä tarpeista, sitten kansan sivistämisestä opettamalla lukemaan ja myös ihan maanviljelykseen kuuluvia asioita. Kaiken lisäksi hän oli kuninkaan etäispääte ja asiat kuulutettiin kirkossa jumalanpalveluksen yhteydessä.Kirkkoa ei alussa ollut,oli vain Jeesusta seuraavia perheitä ja sukuja. Suvun päämies oli perhekuntansa pappi ja toimitti myös yleistä pappeutta. Hj HomqvistKirkkohistoriassaan valaisee kirkkolaitoksen syntyä niin, että ehtoollisen arkipäiväistyttyä alettiin kohottaa sen arvoa ja pyhyyttä. Alettiin kouluttaa erityisiä henkilöitäja heidät puettiin erityisesti ja nyt ei enää voitukaan suorittaa toimituksia kodeissa vaan pioti rakentaa erityisiä rakennuksia. Apostolinen uskontunnustus piti olla asia, joka pitäisi uskonoppia samanlaisena joka puolella, mutta siihen ei enää luotettu ja silloin alettiin nostamaan erityisiä henkilöitä esipaimeniksi ja näin oli luotu järjellä kirkon perusta. Perusta ei välttämättä ole enää Kristus vaan organisaatio. Jeesuksella on kuitenkin maanpäällä yksi ruumis eli seurakunta, joka on ripoteltuna kaiken kansan keskuuteen ja siinä syntyy yhteys missä Pyhä Henki yhdistää ihmisiä saman sanan ja uskon äärelle. Se on kirkko, jota raamattu tarkoittaa.

      • Anonyymi

        Juutalainen ei voi uskoa lopettakaa jo tyhmyys kertakaikkiaan


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        😋 ­­N­­­y­m­­f­o­­m­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17908718m

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kumpi sinusta kirjoittaa taidokkaammin vaito eli Lauri ?

    • Anonyymi

      kirkko:

      "MINUN huoneeni on kutsuttava kaikkien kansojen rukoushuoneeksi."
      Mark: 11: 17

      • Anonyymi

        Juutalaiset ja muslimit ei tiedä mitään eikä tarvi kertoa ne nai lestojakin iso maha budhaa ja arabiukkoja myös juutalaiset nai heitä ja muita hellareista erityisesti ne KÄÄNNYTTÄÄ HEIDÄN USKONTOON tyhmiä


    • Anonyymi

      Kirkkoa ei voi kahdella tavalla käsittää. Ajalliset yhteisöt ovat eri nimisiä kirkkokuntia, kuten roomalaiskatoliset, ortodoksit, evankelisluterilaiset, etc.

      Aluksihan katolinen kirkko oli kristittyjen yhteinen kirkko, ennen suurta skismaa, n. vuonna 1000 jKr. jolloin katolinen kirkko hajosi kahtia, idän ja lännen kirkoiksi, roomalaiskatolisiksi ja ortodokseksi.

    • Anonyymi

      Maallisia ja hengellisiä ei koskaan saa sekoittaa toisiinsa. Kristuksella ei ole kuin yksi Kirkko ja tämä Kirkko pysyy maailman loppuun saakka.

      Kirkkokunnilla etenkin evankelisluterilaisella kirkolla (pieni alkukirjain)
      oli valtava kansan sivistyksellinen tehtävä ja ansiot suomalaisten sivistämisessä. Kas kumma piru on vaiennut kaikesta ja tyrkyttänyt ansiot "sivistykselle". Eihän sivistys mitään sivistä, vaan päinvastoin tuhoaa kaiken mihin tarttuu, kuten vaikkapa evankelisluterilainen kirkko, jossa naiset hyppii sakraalitilassa "zat zat saata" Kristusta ja Jumalan pyhyyttä avoimesti pilkaten.

      Tämä on parasta mihin yliopisto on kyennyt kristinuskossa. Mitätöimään Jumalan sanan ja saattamaan nämä itseensä uskovat, Jumalan sanan pilkaten hyljänneet kadotukseen.

    • Anonyymi

      uskovaiset hakivat jeesuksen ruumiin yöllä haudasta ?

      • Jos ihminen ei usko, eikä halua uskoa, silloin pitää löytää peruste jostain miksi ei kannata uskoa.


      • Anonyymi
        lauri.lahtinen kirjoitti:

        Jos ihminen ei usko, eikä halua uskoa, silloin pitää löytää peruste jostain miksi ei kannata uskoa.

        Niin ... , perisyntihän on ihmisen haluttomuutta tulla syntiseksi. Siksi jo Aadam piiloutui, tehtyään teon jonka tiesi olevan väärin Jumalan edessä.

        Oman langenneen tahtonsa kaiken yläpuolelle korottanut ihminen kokee vihaa ja vastenmielisyyttä, kuullessaan Jumalan sanan, joka osoittaa hänelle synnin tuomion ja Jumalan vanhurskauden.

        Nyt paholainen on saanut niin suuren vallan jo Suomessakin, että tarvitaan "turvallinen tila", joka tarkoittaa Jumalasta ja hänen sanastaan ehdottoman vapaata tilaa. - Tätä tilaa vaaditaan jo kirkkoihinkin, kouluista ja päiväkodeista puhumattakaan. ☠️


      • Anonyymi

        Joo juutalainen kertoo tätä valhetta vielä 2000 vuotta jälkeenkin uskosta osattomina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo juutalainen kertoo tätä valhetta vielä 2000 vuotta jälkeenkin uskosta osattomina.

        JUUTALAISET Valehtelee valehtelee kaiken mikä on vähänkään Jeesuksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2126
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1162
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      854
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      26
      674
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      19
      537
    Aihe