Vakaasti olen kallistumassa siihen suuntaan, että lähden ehdokkaaksi joko yksin tai sitten muita tulee mukaan, sanoo Mika Aaltola IS:lle. Hän kirittää myös kilpailijoita kysymällä, missä heidän näkemyksensä ovat.
Tähän mennessä ei parempia ehdokkaita ole ilmoittautunut.
Tähän mennessä ei parempia ehdokkaita ole ilmoittautunut.
Vastaukset 411
Vanhimmat
Ei riitä Aaltolalla kokemus presidentin virkaan! Siihen kun vaaditaan muutakin kun Ukrainan sodan kommentointi tv:ssä ja muissa medioissa!
Kalastelee demareilta ääniä wokettamisella. Aaltolakin näkyy olevan sitä porukkaa joka antaa ymmärtää että kallista ja haitallista maahanmuuttoa ei voi vastustaa rationaalisin perustein. Aaltola moittii toisten arvoja, mutta ei kerro omistaan. Presidenttiehdokkaana painii samssa sarjassa kuin Harkimo.
Presidentin päätehtävänä on ulkopolitiikka, jonka tutkimisessa Aaltola on tehnyt elämäntyönsä. On se kumma, että muutama vuosi kansanedustajana pätevöittää henkilön kaikkiin maailman tehtäviin. Ulkopolitiikankin neroksi, vaikka tavallinen kansaedustaja seuraa ulkopoliittisia keskusteluja vain silloin, kun täysistunto televisioidaan.
On tietenkin ylimielistä Aaltolalta pitää itseään muita ehdokkaita parempana pressan tehtävään. Muut ehdokkaathan kertovat, kuinka heidän mielestään heidät pitäisi valita, koska muut ehdokkaat olisivat parempia pressaksi kuin he itse.
Ketään, jolla olisi jo kokemusta presidenttinä toimimisesta ei ole vieläkään ilmoittautunut hakijaksi.
Etkö tiennyt, että Niinistö suunnitteli 13.3.2022 aloitetulla kansalaisaloitteella neljän vuoden jatkoaikaa? Kansalaisaloitteen laatijat ehdottivat, että eduskunta säätäisi jatkoajan poikkeuslailla. -Perustuslakihan kieltää kolmannen perättäisen kauden.
Kansalaisaloitteen määräaika meni umpeen 13.9.2022 eli vajaa vuosi sitten. Kannattajia löytyi 10.012, mikä on 20 % vaadittavasta 50.000 tunnistetusta allekirjoittajasta.
Halonen ei tiettävästi ole ainakaan vielä ilmoittautunut presidenttikisaan.
Jospa Urpilainen viivyttelee marraskuuhun saakka, että Halonen tekee oman päätöksensä siihen mennessä?
Ei ole Aaltola ryvettynyt politiikassa kuten muut ehdokkaat. Reilu, rehti ja fiksu.
Ulkopolitiikan osaamisessa Pekka Haavisto on paras kaikista ehdokkaista
Valeprofessori vain sähläili Darfur-asioissa. YK:lta tuli potkut, mutta siitä ei juuri kirjoitella. Onhan se noloa koko Suomelle. Tuomioja sen sinne järkkäsi. Luuli varmaan Tuomiojakin vielä silloin, että Pekalla on yliopistotutkinto, joka on YK-virkoihin perusedellytys. CV:ssä loisti professorihommat.
Aaltolalla on ulkopolitiikan asiantuntemusta paljon enemmän kuin muilla presidenttiehdokkailla ja on paljon syvällisempää ei mitään poliittista höttöä kuin politiikassa ryvettyneillä muilla presidenttiehdokkailla ja on omalla tekemisellään hankkinut osaamisensa EI politiikan puolueen hyvä veli-sisar- systeemillä vain olemalla politiikko, muutahan ei politiikon tarvitse tehdä.
Tosi hyvä, että löytyy politiikasta vapaa presidenttiehdokas, jolla on vahvaa ulkopoliiittista asiantuntemusta. Ihan paras kaikista on presidentiksi Mika Aaltola.
Aaltola on parempi presidenttiehdokas kuin muut jo siten, että ei ole politiikalla ryvettänyt itseään, on oikeasti ulkopolitiikan asiantuntija eikä mikään muodollinen pitkä poliittinen kokija heikoin näytöin kuten Haavisto.
Mitä näyttöä Haaviston poliittisesta osaamisesta on? Ei ole saanut Nobelin rauhanpalkintoa, vaikka pitkän ulkopoliittisen kokemuksen aikana olisi voinut ansaita sen kuten esimerkiksi presidentti Ahtisaari on saanut. Haavistokin on toiminut YK:n rauhanneuvottelijana, mutta on kai pistetty pois siitä, kun yritti köyhäinavulla lahjoa terroristeja.
Aaltola on uuden ajan presidenttiehdokas.
Vanhasta ei saa uutta, vaikka yrittäisi takinkääntöjä joka toinen päivä.
Aaltolalla ei ole poliittista kokemusta, eikä kannattajakuntaa.
Harrastelija.
Valita tapahtuu Stubbin ja Haaviston välillä.
Stubb valitaan oikeiston äänillä.
Stubb ja Rehn ovat tehneet karkeita arviointivirheitä. Jälkisuomettuneissa tuulissa mentiin. Sen kokoluokan virheisiin presidentillä ei ole varaa.
- NATO ei, juu, ei nyt , ottia tuota, jooko,
- Venäläisille vapaa pääsy maahan, venäjän kaksoiskansalaiset kelpuutettava puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen virkoihin, kiinteistökaupat ok, energiariippuvuutta Venäjästä liioitellaan.
"Luultiin sitä, luultiin tätä", ja "kun muutkin" ja "yleensäkin sillopin".
- Rehn: "Olin paskaraossa:"
Pitikö siihen rakoseen jäädä istua pönöttämään? -Eikö ollut miestä lähtemään elinkeinoministerin pallilta (1,5 vuotta) muualle kuin Suomen Pankin pääjohtajaksi, poliittisena nimityksenä?
-Stubb: Rosatomin vastustaminen on russofobiaa.
- HAAVISTO on vaatinut Suomen armeijan lakkautusta. Itänaapurin mahtava armeija on RAUHAN ARMEIJA.
Edellä mainittu "poliittinen kokemus" ei vakuuta. Pikemminkin haitta kuin meriitti.
Em. politikointi EI herätä turvallisuuden tunnetta.
Presidentiltä todellakin odotetaan itsenäistä ajattelua ja realiteettien tunnistamista.
Eipä nuista muistakaan ole muutakuin harmia. Paras tällainen sivusta tulija. Kunhan pokkuroi ja hoitaa Hommansa.
Haavisto sai potkut YK-hommastaan.
Jatkossakin valeprofessorille on tie sinne pystyssä.
Aaltoila ei ole poliittinen broileri ja täynnä tietoa ainakin ulkopolitiikasta jota tarvitaan valittavaan tehtävään Suomen, EU.n ja Naton sovittamiseksi ja kansalaisten luottamuksen saamiseksi. Nato ja EU vastustajat voi jäädä pois.
Kannatan ja äänestän jos hän on ehdokkaana.
Minulle ei ole tule mieleen Aaltolaa parempaa ja sopivampaa presidenttiehdokasta. Näkemystä, koulutusta muita ja meriittejä riittää.
Hyviä kandidaatteja tietysti löytyy, mutta monen kohdalla juna meni jo.
Niinistön saivartelujen ja paikoilleen jämähtäneen jälkisuomettuneiden kausien jälkeen olisi hyvä saada presidentiksi Aaltolan kaltainen selkokielinen henkilö, jota menneisyyden hämähäkinseitit eivät eivät pitele.
Huono mielikuvitus ?
Ei tätä miestä prsesidentiksi, on puheessaan unelias, jaarittelee. Ei politiikassa mitään kokemusta. Jokin päänvamma on ollut hällä. Sairastellut pitkään näin olen kuullut.
No ei ole päävammaa hänellä ollut, mutta nuorena sairastettu ja operoitu nenä- tai otsaontelon kasvain kyllä. Esti myös armeijaan pääsyn.
Elämänuransa ulkopoliittisessa instituutissa työskennellyt ymmärtää ihan taatusti politiikasta! Suomen eduskunta/ulkoministeriö toimii siellä tuotetun tiedon valossa. Ihmisten umpimähkäiset lohkaisut ovat kyllä aika surullista luettavaa, mutta toisaalta huvittavaakin. Mutta kannattaa hieman miettiä ja myös tutkia faktoja.
Aaltola on myös toiminut useassa USA:n yliopistossa professorina.
Wikipedian mukaan Aaltola on sotilasarvoltaan reservin everstiluutnantti.
Siis vaikka on sivari.
Ehkä sotilasarvo on tuliasia USAsta CIAlta.
Tuo arpa ei voita, tyhjä numero. Hidas, jälkeenjäänyt, tutkii viikkoja asiaa ja sanoo sitten painavan sanansa: ööö ööö ööö. Selvää ainesta Natoinstituutin johtoon. Ei asiaa valtion korkeisiin virkoihin.
Viherpunavassulla on vain mielikuvitus ja mutu- tuntuma, niin presidenttiehdokkaankin valitsemisen suhteen. Viherpunavasammistolainen mutu-tuntuilee ja mielikuvittelee, että erilainen sukupuolinen suuntaus tekee Haavistosta osaavan presidentin, muutahan näyttöä ei Haaviston ansiolistasta löydy, pelkkiä heikkoja näyttöjä eikä koskaan ole välittänyt suomalaisista, maahanmuutto on Haaviston ainoa mielenkiinnon ja tekemisen kohde.
Täytyy olla hyvä mielikuvitus, jos saa Haaviston näyttämään varteenotettavana presidenttiehdokkaana.
Aaltolalla on paljon enemmän ulkopoliitikan ansiantuntemusta kuin muilla presidenttiehdokkailla. Politiikassa rötöstely, mikä muilla on ei ole mitään politiikan asiantuntemusta. Politiikot ovat pelkkiä politiikkoja, eivät muuta. Politiikassa oleminen ei tee mitään politiikan asiantuntijaa.
Aaltolan työpaikkana toimiva ulkopoliittinen instituutti on poliittinen suojatyöpaikka. Ylioppilas 1976, kahden alkeiskurssin suorittanut Pekka Haavistokin on toiminut vierailevana tutkijana ulkopolittisessa institutissa. Nimenomaan tutkijana, ei luennoitsijana. Sellainen laitos on johon pääsee tutkijaksi ylioppilastutkinnolla ja kahden alkeiskurssin suorittamisella punaisella 1970-luvulla on poliittinen suojatyöpaikka ja häpeäksi koko maalle.
Aaltola oli puolueisiin sitoutumaton ehdokas Ulkopoliittisen instituutin johtoon.
- Miten siis Aaltolalle poliittinen suojatyöpaikka?
Ennen Ulkopoliittista instituuttia Aaltola toimi USA:ssa useamman yliopiston professorina. Siihen ei pääse Suomen punajäsenkirjalla.
Hox, päteväkin ihminen voi johtaa suojatyöpaikkaa. Aaltola saisi perustella miten kahden alkeiskurssin ylioppilas voi toimia tutkijan vakanssilla hänen työpaikallaan.
Sinulla sitä mielikuvitusta taas riittää, jos äänestät Haaviston presidentiksi ja haluat presidentiksi siihen erittäin epäsopivan henkilön Haaviston.
Niihin paikkoihin ei todellakaan mennä professoriksi punaviherjäsenkirjalla eikä millään muullakaan Suomi-neidon poliittisella jäsenkirjalla.
Mitä haavisto tutki?
Riittikö ylioppilaan osaaminen kopiokoneen käyttöön ja osasiko tutkia kopiomusteen riittävyyttä?
Kyllä Haavistolla on hyvät puolensa. Leppoisa ja myönteinen luonne. Vaikuttaa myös älykkäältä. Ehkä liiankin leppoisa. Stubb on suuri tuntematon. Jos on samaa tyyppiä kuin kokoomuksen Orpo, niin ei ole hyvä. Orpolla on asenne "herrasväki ja muut" mm. köyhälistö, josta ei ole niin väliä, kunhan arvokkaat ihmiset menestyvät hyvin ja saavat toimistaan reilun palkan. 100 vuotta sitten oli tuollainen käsitys yleinen, mutta ei tänä päivänä. Kyllä Aaltola on näin sivusta katsoen sopiva ehdokas. Tuntee sitä alaa, joka on tarpeen presidentille. Minä olen toistaiseksi Aaltolan kannalla. Asiallinen ja vaikuttaa taustaltaan soveliaalta presidentiksi. "Vihervassut" ja sosialidemokkraatit Ahtisaari ja Koivisto ovat olleet mielestäni Suomen parhaat presidentit. Nobel-palkintoa ei saa kuka tahansa. Löytyisikö tuollaista hyvää vihervassua, niin äänestäisin sitä. Purran tyyppistä vihervassuttajaa en pidä kunnon kansalaisena, enkä edes hyvänä kansanedustajana, enkä edes arvosta ihmisenä!
Olli Rehn on ylivoimaisesti pätevin tehtävään. Miehellä on pitkä ja vankka poliittinen kokemus niin sisä kuin ulkopolitiikasta ,eikä talouselämäkään ole vieras .On näet Suomen pankin johtaja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Olli_Rehn
Presidentti irrottautuu virkaan astuessaan puoluepolitiikasta ja näissä merkeissä Rehn on ehdottomasti edustuksellisesti kokenein ehdokas joka tästä maasta löytyy.
Rehn on varteenotettava ehdokas, vaikka ulkopiliittinen kokemus on verrattain pientä - EU, Suomen Pankki ja EKP eivät ole ulkopolitiikkaa.
Valitettavasti Rehn vaikuttaa hieman etäiseltä ja karismaa puuttuu. Vielä vuosi sitten olisin ollut ilman muuta Rehnin kannalla.
Jos toisella kierroksella vastakkain ovat Haavisto ja Rehn, äänestän Rehniä, jos puolestaan Aaltola ja Rehn, äänestän Aaltolaa.
Tästä pisteitä: Rehn lähti rohkeasti puolustamaan aiheettomilla Stasi-syytöksiilä mustamaalattua Alpo Rusia.
Hyvä, että Aaltola lähtisi ehdokkaaksi. Luultavasti se varmistaisi, että toisella kierroksella ei olisi Halla-aho enää mukana.
Taitaa olla Aaltola ainoa joka ei tule mieleen negatiivisista uutisista asioidenhoidon suhteen .
EU:n laajentumiskomissaarina Rehn käynnisti neuvottelut Turkin EU-jäsenyydelle, mutta lopulta koko asia lässähti.
Rehn ei sovellu presidentiksi. Yksi www-osoite riittää kumoamaan Rehnin presidenttihaihattelut. Vanha hupiukko joutaa jo eläkkeelle miettimään asioita.
Rehn on kokemattomuuttaan aiheuttanut niin paljon Suomelle vahinkoa että sanat eivät välttä,mättä riitä kertomaan kuinka paljon.
Aaltoila puolestaan kokematon ja ihmissuhdetaidoton jolla ei ole vähäisiäkään niitä ominaisuuksia henkisellä tasolla joita presidentiltä edelytetään.
Kun on syntynyt kultalusikka suussa ja katsellut maailmaa viiden tähden hotelleista, maailmankuva voi olla toinen kuin useimmilla muilla.
Rehn:
- Turkki
- Rosatom
Rehnillä on muutaman vuoden ministerikokemusta elinkeinoministerinä ennen nimitystään Suomen Pankin johtoon.
Niin ja tietysti meppi-kokemus, tosin monien vuosien takaa.
Rehnillä ei ole "muutaman vuoden" ministerikokemus, vaan puolitoista vuotta. elinkeinoministerinä.
CV on kyllä muutenkin mahtava.
Rehn olisi edustava ja osaava mies Tasavaltamme johtoon. Ihan toista maata kuin kaiken maailman sivarit kuten hoo Haavisto, ööö Aaltola tai Ramses Halla-aho
USAa lupasi Turkille EUn jäsenyyden palkkioksi siitä, että Turkki antoi USAn käyttää Turkin maaperää rikollisessa hyökkäyssodassaan Irakia vastaan.
EUlta USA ei edes vaivautunut kysymään koska NATOn aisankannattaja-kerhon piti hoitaa asia.
Suomessa ei tunneta enää käsitettä sivarit koska Suomi on Natossa.
Aaltola on just sopiva presidentiksi kaikin puolin, sopivasti sosiaalinen. Oikeanlainen persoona.
Kansainvälisestä politiikasta väitöskirjan tehnyt Aaltola on lukenut myös psykologiaa pitkälle. Se osoittaa, että Aaltola on kiinnostunut ihmisistä.
Mietipä hetki - nämä ovat etuja korkean tason huipputapaamisissa.
Mika Aaltolasta Suomen tähän astisista ehdokkaista on 100 varmasti paras.
Moni hämän ehdokkuuden puolesta on puhunut ja toivonut.
Kaukana korruptoituneesta muusta joukosta, on sanavalmis ja sharmantti sekä normaali soviilisäädyltään.
Varmasti äänestän ja puhun hänen puolesta täällä Etelä-Pohjanmaalla !
Kirsi Aaltola on jo tutustunut Suomen presidenttien puolisoiden elämään: ”Jennin kirja on hankittu” https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009685831.html
Kannatan.
Arhinmäki Paavo on niitä muitakin Paavoja. Paavoista löytyy ytyä,toinen piirtelee
trafiikeja ja toinen "MUKEJA".Nämä Paavojen kuvat sopiivat hyvin kerrostalojen päätyihin,Nuorempi Paavo,nuorison mieleen ja Vanhempi Paavo vanhempien mieleen.
Muki-Paavo on ylivoimainen presidenttiehdokas. Graffiti-Paavon aika meni jo, graffitienkin osalta, vaikkei itse omassa kaveripiirissään sitä vielä ole tajunnutkaan.
Rehn painii ihan eri sarjassa kuin nämä muut .Eiköhän aviteta jämäkkä ja kokenut mies Suomen johtoon. Tehdään meidän Presidentti. Pannaan kannattaja korttiin nimi ja kortti postiin .Löytyy tuolta:
https://ollirehn2024.fi/
Mitä tuota kannattaa.EU.n omistama kaveri.Laittaa kuvan Hesariin ja alle kirjoitus,
Änestä mua! Turhat kannatukset pois,kaikenlaisia aloitteita on kannatettu, yli 50.000 kannatustakin saaneet on eduskunta torpannut ulos.
HUOM!
Jos pistät nimesi kahden eri presidenttiehdokkaan kannattajakorttiin, molemmat hylätään.
Silloin tulee vahinko kahdelle ehdokkaalle.
Ei kahdesta kannatuskortista tule lopullista vahinkoa molemmille ehdokkaalle, jos se toinen on myös puolueen ehdokas.
Rehn valittiin jo toista viikkoa sitten myös nimellisesti KEPUn presidenttiehdokkaaksi. Lisäksi Haavisto on myös puolueensa ehdokas.
Puoluetaustaiset saavat tukea puoluekoneistoilta, jolloin "kansalaisliike" vaikuttaa silmänkääntötempulta.
.... jos tahdot vahingon toiselle....
Presidentin tulee olla diplomaatti .Aaltolalta se taito puuttuu. Ylivoimaisesti paras olisi Saulin entinen ulkopoliittinen neuvonantaja ja nykyinen suurlähettiläs Mikko Hautala . PS ja kokoomus Hautalan taakse vaalin toisella kierroksella ja nato-Suomi saa erinomaisen presidentin .
Kaikki merkit viittaa nyt siihen, että Mika Aaltola lähtee kilpailemaan suosiosta seuraavissa presidentin vaaleissa. Kampanjalle tarkoitettu nettisivusto on jo rekisteröity eli ensi viikon tiedotustilaisuus on ilmiselvä starttipiste kampanjalle.
Demokratioissa kuuluukin olla niin, että mahdollisimman moni lähtee kisaan mukaan.
Mikko Hautala tai Antti Häkkänen . Halla-aho olisi hyvä mutta peliä ei kannata pelata Haavistolle . Antilta toivoisi suostumuksen kokoomuksen ehdokkaaksi ja pian .
Hautala ja Häkkänen molemmat hyviä. Hautala ei omien sanojensa mukaan ole lähdössä kisaan, mutta Häkkäsen kohdalla pidän peukkuja. Armeijan käynyt, karismaattinen, osaava ja laajalti arvostettu mies. Nato-Suomelle erinomaisen sopiva pressa. Haaviston suhmuroinnit muistetaan, ei missään tapauksessa presidenttiainesta.
Häkkänen on esikuva tulevaisuuden suomalaisille: Pentagonin alamainen, joka ei muuta olomuotoa tunnekaan.
Häkkäsen esiintymisestä tulee mieleen Muppet-show, joten ei oikein vaikuta uskottavalta ehdokkaalta.
Ylioppilas Pekka Haavisto on näyttönsä antanut. Oli junailemassa ministerinä Fortumin sähkönsiirron ulkomaisille keinottelijoille ja muistamme ehkä myös Suomesta ISIS-terroristeihin liittyneiden naisten pelastusoperaation sotkut, joista niistäkään ei vastuunottoa näkynyt. Olli Rehn puolestaan touhusi Putinin lähipiirin Rosatomia ydinvoimatoimittajaksi , eli vanha kunnon suomettuminen kunniassa.
Presidentin tehtävä on edustamista ja ulkopolitiikan johtamista. Sillä saralla Aaltola on nykyehdokkaisiin verrattuna ylivoimainen. Ei tarvitse hävetä ja selitellä.
Aaltola ehdokkuus sekottaa hyvin pakan. Se on hyvä, että epäkelvolliset ehdokkaat karsiutuvat pois. Saattaa tosin olla, että toisella kierroksella vastakkain on Aaltola ja Halla-aho. Mielenkiintoista.
Katotaan vaalit! Revitäänkö jostain pusikosta taas joku" Ahtisaari"?
Usa tietää ,se valitsee mieleisensä meille!
Aaltola on USAn mies. CIA yhteyksiä on satavarmasti, sillä Aaltola ei vahingossakaan mainitse tämän kiduttajaorganisaation rikoksia missään yhteydessä.
Tiedoksi:
Nyt on kyse Suomen presidenttiehdokkuudesta, ei USAn.
Maan etu velvoittaa kahden suurimman puolueen sopimaan, kenestä tehdään presidentti. Nato-suomen presidentti ehdottomasti Antti Häkkänen . Karismaattinen herrasmies .
Missä se Antin karisma on näkynyt? Ei ole vielä vastaan tullut.
Presidenttiehdokkaan pitää olla uskottava, mutta kokoomuksesta ei sellaista löydy.
Tutkija-tiedemies Aaltola ei ole pätevä, ja miten on hän terveytensä laita.
Häkkänen liikkuu jo nyt esim. Nato- ja EU-piireissä kuin kala vedessä. Kokoomuksen piirissä ja työelämän lähipiireissä tämä kyllä tiedetään.
Antti Häkkänen sopii Naton pääsihteeriksi. Pentagonin juoksupojan rooli sopii siihen tehtävään. Naton jäsenmaanakin Suomi ansaitsee sentään paremman puolustusministerin, saati tasavallan presidentin.
Pelle-Hermanni Suomen pressaksi=Häkkänen... Jösses..
aaltolakin haluaa lisää kiintiöpakolaisia suomeen kuten vasemmistokin,
Oletko varma? Koska on sanonut niin?
Joko Saulille jatkoaika koska ei Putin putoa vaikka häviäisi sodan ja Sauli pärjää kaikkien kanssa. Toinen turvallinen vaihtoehto on Häkkänen . Rappiokulttuurien kannattajien ehdokas lienee kaikilla tiedossa.
Jälkisuomettuminen ei ole mikään meriitti.
Häkkänen on Pentagonin lipoja pahinta lajia, joten vaikea keksiä, ketä muuta tarkoittanet rappiokulttuurien kannattajien ehdokkaalla. Jopa Naton jäsenenä Suomella on muitakin mahdollisuuksia kuin suomettua Yhdysvaltain intresseihin.
Häkkänen on konservatiivinen ja turvallinen valinta . Rappiokulttuurien suosikki touhusi Carinan ja Al-Holin terroristien pelastajana .
Vallitsevassa maailmantilanteessa Suomella ei ole varaa ainakaan omahyväiseen mediapelleen tai toistuvasti (Caruna, Al Hol, Darfur) mokailleeseen ylioppilaaseen. Presidentin tehtävä ei ole mikään harjoittelu- tai oppisopimuspaikka.
Näihin päiviin jatkunut jälkisuomettuminen on mahdollistanut vallan väärinkäytön ja yksittäisten henkilöiden vainon ja tuhoamisen.
Siinä Stasi-listan ja Koiviston konklaavien salaus vuosikymmeniksi on kaksi jälkisuomettumisen kiistatonta monumenttia.
Ulkopolitiikka on presidentin keskeisin tehtäväalue.
Varmaan monia kiinnostaisi kuulla, miten Rehnin englannin ääntäminen on kehittynyt Suomen Pankin kaudella. Komissaariaikoina se oli kovin monotonista ja suomalais-ugrilaista. Jopa suomalaisten oli vaikeaa saada siitä selkoa.
Niinistön ääntäminen on parempaa, mutta puhe tärkeilevän hidasta ja ääntäminen työlään pingoittunutta. Sitä kuunnellessa ehtii tuskastua moneen kertaan.
Nuoremmat polvet puhuvat vaivattomasti ja sujuvasti. Ero on kuin yöllä ja päivällä, vrt. esim. juuri Niinistö ja Marin.
On ikävä tosiasia, että vaivalloinen ääntäminen vie helposti huomion puheen sisällöstä. Vaarana on, että puhujaa ei pohjimmiltaan oteta kovinkaan vakavasti olivatpa muut meriitit vaikka kuinka hyviä.
Stubbilla ääntäminen on kunnossa, mutta entä sisällöt?
Aaltolalla on kunnossa ääntäminen ja sisällöt.
Muuten ainoa tämä lajin ehdokas.
Marinin puhe New Yorkissa oli kiusallisen vaivaannuttavaa kuultavaa. Ei ole tainnut tyttö lukion jälkeen englantia opiskella, eikä kielitaito näytä työelämässäkään häneen tarttuneen.
Niinistöön verrattuna kuin yö ja päivä. Marin on se päivä.
Nykyään jopa pelkkä kouluenglanti pitkänä kielenä kantaa pitkälle.
Niin maailma muuttuu.
Naton komentokieli on tärkein ja ainoa kielitaito, mitä Suomessa tarvitaan. Vanhat kolonialistit ovat asia erikseen, mutta suomalaiset hävetkööt kansallista kieltään, ainakin jos se on suomi.
Vaikuttaa siltä, että tällä hetkellä aktiivisinta presidentinvaalikampanjaa käy Sauli Niinistö !!! Kampanja näyttää alkaneen ajoissa, jo reilu vuosi sitten.
Juu. Tänään kierrettiin Töölönlahtea Saulin vanavedessä.
Ei kylläkään ole tiedossa jaksoiko harmaaihoinen tupakkamies tehdä koko lenkin.
Kansalaisaloite Niinistön 4 vuoden jatkoajan puolesta lässähti todella heikkoon kannattajamäärään, joten kokoomuslaisetkin kannattivat sitä vain marginaalisesti.
Kansalaisaloitteessa ehdotettiin, että eduskunta säätäisi 4 vuoden jatkoajan poikkeuslailla.
Mika Aaltola pätevöityi potentiaaliseksi presidenttipörssinousukkaaksi liehuttamalla Nato-lippua vuosia ennen kuin pelokas ja kenties osittain Slava Ukrainin elähdyttämä lammaslauma alkoi seurata hänen jyhkeän jäykkäleukaista karismaansa. Valmistelut Nato-jäsenyyteen tekivät 90-luvulta alkaen Esko Aho ja Paavo Lipponen, sivustakatsojina Tarja Halonen ja Erkki Tuomioja. Kokoomusvaltainen media pehmitti tietä.
Suomelahan on vain yksi tie. Jumala tekee tyhjksi fiksuimmatkin. Siksi, ettei kukaan saata viisastella jatkossa. Kyllä, tämä on varoitus. Herätyksen aika on kapea. Ettei kukaan viisastelusi omin neuvoin.
Paras ehdokas, ei ole mädäntynyt eduskunnasa.
Hienoa - tätä uutista on toivottu ja odotettu. Mika Aaltola on ainut presidenttiehdokas, joka tuntee historian. Vain sitä kautta voi estää sen, että historia ei toista itseään. Mika Aaltola presidentiksi!
Kohta sitten nimiä kannattajakortteihin!
Sen jälkeen presidentinvaalikampanjan aikana äänestäjät pääsevät vertaamaan Rehniä ja Aaltolaa.
Toivon näitä kahta toiselle kierrokselle.
Aaltola olisi sopivampi ja parempi, mutta myös Rehn on varteenotettava kandidaatti.
Toivottavasti hänestä ei tule presidenttiä. Alkuun kun esiintyi eri lähetyksissä, pidin hänen "älykkydestään" ja tavasta tuoda asiat esille. Siihen aikaan hän oli mielestäni myös äärettömän komea.
En tiedä, mitä hänelle on tapahtunut, kun on rumentunut pienessä ajassa vastenmielisen näköiseksi. Samaa tahtia ulkonäön muutosten kanssa myös artikulaatio on heikentynyt radikaalisti. Äsken sössötti jotain uutisissa ja esiintyminen oli lievästi sanottuna minua ärsyttävää.
Mika Aaltola on hieno ehdokas presidentiksi. En tiedä tarkkaan, kuinka kauan hän on kannattanut Suomen täysjäsenyyttä Natossa, mutta se on paras meriitti, että hän on niin tehnyt pitkään.
Olli Rehn on pätevin presidentiksi tällä hetkellä nähtävistä ehdokkaista. Mutta pätevyys ei ole ainoa valintakriteeri itselleni. Tarvitaan laaja-alaista ymmärrystä ihmisistä ja yhteiskunnasta.
Pekka Haavisto puolestaan on hoitanut taitavasti ulkoministerin tehtävää. Mutta olisiko hän oikea mies johtamaan Suomea Putinin uhatessa maailmaa? Nyt presidentti ei voi olla pehmeä diplomaatti vaan jämäkkä johtaja Venäjälle.
Itse teen äänestyspäätöksen vaalipäivänä äänestykopissa, kuten aina vaaleissa olen tehnyt. Mainitut kolme ehdokasta ovat hyvissä asemissa, kun omaan vaalilippuuni numeron rustaan.
Miten voin liittyä Mikan kannattajiin. Mistä saa kannattajakortteja. Kyselee iäkäs naisjoukkue.
www.aaltola2024.fi
löytyy kannattajakortti ja muuta tietoa.
Kannattajakortti pitää ensin tallentaa ja sitten printata.
Jos ei ole printteriä käytettävissä, kirjastossa varmaan hoituu.
Ko. sivustolta löytyy myös tilaisuuksia, jossa Aaltolaa voi tavata ja täyttää kannatuskortti.
Lisäksi Aaltolan tukiyhdistyksen jäseniä kiertelee paikoin kannattajakortteja mukanaan.
Sinisestä liivistä "Mika Aaltola presidentiksi 2024" tunnistaa tai kaulasta roikkuvasta kannatuskeräyskortista, jossa on Aaltolan kuva.
Kannatuskortin voi myös postittaa itse. Kannatuskortista löytyy postiosoite.
HUOM! Vain viisi täytettävää kohtaa. EI TARVITA sotun loppuosaa, syntymäaika riittää.
Myöskään puhelinnumeroa ei tarvita eikä kysytä.
Kiinteitä keräyspisteitä
Syyskuussa ja hiljattain lokakuussa Aaltolalle näyttää järjestyneen kaksi kiinteää kannatuskorttien keräyspaikkaa myös Helsinkiin ja Espooseen.
Häkkänen ja Aaltola syövät toistensa äänet ja toisella kierroksella ovat Haavisto ja Urpilainen. Tosin Marin saattaa vielä tulla kisaan.
AALTOLAA VÄÄRISTELTIIN HETI !!!
Näin se menee - leikkaa yksittäisiä sanoja, irrota kontekstista, liimaa ja lisää omia (negatiivisia) tulkintojasi.
US 4.7. otsikoi Aaltolan suuhun: "Ajan Suomen etua ja se erottaa minut muista ehdokkaista".
OIKEASTI Aaltola sanoi tiedotustilaisuudessa 3.7:
"En ole minkään puolueen kasvatti tai ajanut minkään poliittisen heimon etua. Ajan Suomen etua, ja se erottaa minut muista ehdokkaista".
.
(tarkkanäköinen, puolueisiin kuulumaton hoksasi heti)
Kyllä se loppuosakin kirjattiin US:n digiversioon, mutta vasta kauemmaksi ja aikalailla näkymättömiin. Otsikolla haettiin huomio, ja monet jättävät kirjoitusten lukemiset loppuun saakka.
Aaltolalla ei ole mahdollisuuksia ilman poliittista kokemusta ja taustaryhmää.
Pikkupuolueiden tuella ei myöskään ole merkitystä, kun haetaan kahta lopullista ehdokasta.
Ne ovat vielä nimeämättä eli kokoomuksen ja sdp:n ehdokkaat.
Toisesta tulee presidentti.
Tai jokin Marinin poikaystävistä ?
KORJAUS:
Aaltolan tiedotustilaisuus oli tietysti 3.8. eikä 3.7.
Aaltola ilmoitti suostumuksensa valitsijayhdistyksen presidenttiehdokkaaksi 3.8. ja vasta sen jälkeen vapaaehtoisista tukijoista koostuva kansalaisliike alkoi käynnistyä.
HUOM! Ilman puoluetukea.
En laittaisi kortta kekoon tämän Aaltoilan suhteen. Impulsiivinen kokematon karismaton juuri kaikkea muuta kuin pressa ainesta. Pelkän myyntimiehen taidoilla ei pärjää presidenttinä Suomessa sorry.
Viisaus on katsojan silmissä.
Eli perusteet ovat heikot, eivätkä pidä paikkaansa. Ilmeisesti ei ole tutustunut kunnolla Aaltolan persoonaan ja hänen ansioihinsa, on tehnyt omissa mielikuvissaan vain omanlaisia olettamuksia, ei ole viitsinyt kunnolla perehtyä arvioinnin kohteeseensa, joten tulos on paikkansa pitämätön, ei vastaa totuutta.
Puolueiden politrukit ovat kauhukissaan ja Aaltolan maalittaminen on täydessä vauhdissa. Suomalaiset kuitenkin muistavat mm. Haaviston touhuaman Fortuminen sähköverkkojen myynnin sijoittajille rahan saamiseksi Venäjä- sijoituksille. Miljardien vahingot. Suomalaiset muistavat myös ISIS- rouvien Suomen palauttamisoperaation ja vastuullisen viranhaltijan jahtaamisen kun tämä kehtasi olla eri mieltä siitä, mitä laissa on säädetty. Rehn ovat vanha KEPU- jyrä ja touhusi innolla Rosatomin ydinvoimalaa meidän länsirajalle, minkä senkin suomalaiset muistavat. Suomalaiset toivottavasti näyttävät vanhan kaartin pelureille, että suomettumisen aika on nyt kerta kaikkiaan häpeällistä historiaa.
Olen jo tulostanut kannatuskortteja. Jaan niitä omallakadulla ja kerään yhteen kuoreen ja laitan ne aaltolan toimistoon. Hyvä ehdokas.
Aaltola mukaan tulo muuttaa ennakkosuosikkien järjestystä. Neljä varteen otettavaa ehdokasta tässä vaiheessa: Aaltola, Haavisto, Rehn ja Halla-aho. Demareilla ja kokoomukselta tullee vielä ehdokkaat mutta todennäköisesti eivät sijoitu mainitsemieni edelle.
RKP tai ainakin moni ruotsinkielinen menee viimeistään toisella kierroksella Rehnin taakse. Rehn kävi jo joulukuussa 2021 Folktingetissa puhumassa ruotsinkielisille mieluisasti.
Ruotsinkielisiä on vain alle 5 %, mutta siltikin merkittävä määrä, koska toiselle kierrokselle pääsy voi olla pienestä kiinni.
Jahka presidenttivaalikampanjat ja TV-keskustelut pääsevät vauhtiin, kaikki ehdokkaat tulevat paremmin tutuiksi. Se sataa koko kansan Aaltolan laariin.
Ruotsinkielisistä enemmistö äänestää RKP:tä ja jonkin verran suomenkieliset.
Osa ruotsinkielisistä kannattaa SDP:tä, Vas.liittoa ja Kokoomusta.
RKP:n kannatusprosentti on ollut yleensä aina pienempi kuin ruotsinkielisiksi rekisteröityjen määrä.
Suomen äänioikeutetuista venäjä-suomi kaksoiskansalaisista ilmeisesti osa NATO-vastaisina äänestää Vasemmistoliittoa, osa esim. Kokoomusta, mutta Kokoomuksen Subb lienee monille etäinen ehdokas.
RKP:n meppi Nils Torvalds kävi puhumassa KEPUn tilaisuudessa ja arvosteli RKP:tä oman ehdokkaan puuttumisesta.
Antti Häkkänen on turvallinen valinta .
Mahtaako kokoomus saada omaa ehdokasta presidenttikisaan? Aaltolan lausunnot ovat hyvin paljon samanlaisia kuin Sauli Niinistön. Ryhtyykö kokoomus tukemaan Aaltola? Se olisi hieno juttu. Niinistön ulkopoliittinen linja ja johtamistyyli saisi jatkoa.
Katse tulevaisuuteen!
Aaltola on turvallinen valinta - rauhallinen, osaava ja toimii.
Aaltola on myös realisti. Ei tuulien vietävissä.
Aaltola aloitti välittömästi kampanjointinsa kun ilmoittautui kisaan mukaan.
Juuri niin pitää tehdäkin. Nyt hänellä on etulyöntiasema ja etumatkaa,
Keittiön pöydän ääressä on pelisuunnitelmansa ruutupaperille kynän kanssa fundeeraillut. Niin pitää tehdäkin.
Kun itse sen pläninsä tekee niin se on silloin täysin oma. Ne ehdokaat jotka odottavat että puoluetoimisto ja puolueen hautomo kehittää kampanjan jäävät kuoppiinsa odottamaan sopivaa ajanhetkeä. Aaltola toteutti täydellisen rytmin muutoksen verrattuna tosikkomaisiin TV esintymisiin analyyttisenä asiantuntijana. Nyt tuli esiin myös se veikeä ärhäkkä huumorimies joka latelee posketonta tarinaa ja kielikuvia kansan ihmeteltäväksi. Sekä porvari että vasurikin voi tykästyä ja äänensä hänelle antaa. Näin tulee myös käymään. Todella vaikea voitettava.
Pakkohan se oli asettua ehdokkaaksi koska on omasta mielestä ainoa joka ajaa Suomen etua .
juurikin ja siinä sanonnasa on täydellinen mahtipontinen vitsi myös mukana. Ei kansa sellaista valitse joka ei itseensä luota eikä itsensä nosta. Muiden tehtävänä on nyt todistaa hekin ajavat Suomen etua jos pystyvät.
Aaltola yllättyi, kun huomasi nousseensa presidenttigallupin kärkeen 2022.
Aaltolalla oli vahvaa ulkoista työntöä ryhtyä ehdokkaaksi. Empi pitkään. Liian kauan? Kannatuskorttien keruulla on kiireet.
Hopi-hopi!
Ääni Jussille, ellei mukana toisella kierroksella niin sit Mika
Jussi on analyyttinen ja älykäs. Kun Jussi avaa TV-keskusteluissa suunsa, nykyään toimittajatkin kuuntelevat kiinnostuneina.
Mutta onko presidentiksi? -Kyllä varmaankin, mutta positiivisleimaisempi korjaa potin.
Älytön ajatus että Mika Aaltola Suomen presidentiksi. Varsin narsistinen luonne. Hullu ajatus!
verrattuna keneen. Varmaan ymmärrät että ne viime päivien Aaltolan lausahdukset ovat hänen vaalikampanjaansa. Ovat tarkoituksella provosoivia, Saa nähdä heräävätkä muu kandidaatit prinsessan unestansa vai odottavatko puoluetoimistoltansa ohjetta. Kaikki mukana olevat ovat jossain määrin narsisteja, Se on perusedellytys. Muutoinhan vaaleihin on turha mennä.
Perusteita narsistisuuteen. Ei sellaisia ole! Älkää viitsikö keksiä omia älyttömiä satujuttuja.
taitaa olla hieman koulutukset puuteeta. tämän pressaksi pyrkivän yrittäjän talous taidoissa. on jäänyt ilmoittamatta verottajalle parin vuoden yritystiedot. näin kansakoulu pohjalla ja yrittäjänä. verottaja aina huolehtinut lakimääräisitä ilmoitus velvollisuudedestsa. jotenkin tuntuu että onko kaikki kotona. kyllä verottaja on huolehtinut tiedoksiannosta ja olet tasan tarkkaan tiennyt mikä on tilanne. ps ONNEA. PS EI SILTI TARTTE SUORANAISESTI VALEHDELLA
olisko ollut parempi pyörittää yritys toimintaa ilman tilitoimistoa jos täys p
Liikevaihtoa oli ehtinyt kertoa noin 4.000 e. Paperit eli tilinpäätökset oli kyllä toimitettu verottajalle, mutta Aaltolat luulivat, että tiedot menevät sieltä suoraan Patentti- ja rekisterihallitukseen. Nykäänhän asioidaan paljon sähköisesti.
Esim. palkkatiedot ja pääomatulot tulevat verottajalle suoraan ja KELAllakin on laaja tiedonsaantioikeus.
On Juoksupoika!
Kuuntelee ulkommaalaisten todellisten
asiantuntijoiden arvioita (Suomessa ei ole)
Ja suomentaa ne arviot Suomalaisille ominaan!
Tosin, ulkomaisissa arviosissa on paljon tarkoituksella
harhaan johtavaa ja suoraan valhetta joka on yksi
sotimisen strategia, propaganda.
Presidenti ehdokkaaksi ilmoittauttunut Mika Aaltola ei ole Paras presidenttiehdokas,kannattaa ensin kuunnella mitä asioita han edistää L. Tiukempaa turvallisuuspolitiikkaa minkä suhteen Olen samoilla linjoilla,mutta han aikoo edistää WOKE, LBGQBT ja SETA agendaa Mika ei vastaa minun arvomaailmaani,no sen havaitsi missä ympyröissä han piti puheita Oulun Sateenkaari myönteisillä kirkkopäivillä(en edes katsonut sitä videota, YouTube vain ehdotti videota katsottavaksi)...nämä asiat ei minua enää koske...mutta koska Mika Aaltola Hakeem Suomen johtotehtävään silloin se koskee jokaista suomalaisten.....itse en ole se hiljaisen suomalainen enemmistö mihin han viittasi puheessaan. Vedän suositukseni pois hänen suhteensa. Han pyrkii presidentiksi Trumpin keinoin ilman poliittista taustaa tai sidosryhmää,samoin hänen domaininsa vastaa Trumpin sivustoa trump2024.com. Han ei kuitenkaan aja samoja arvoja kuin Trump,Nikki Hailey...nana ehdokkast eivät ole edistämässä Woke, SETA ja LBGQBT agendaa..tämä on tärkeämpi arvo minusta. No Jussi Halla-aho on nykyisistä ehdokksista Paras vaihtoehto Suomen presidentiksi
https://www.youtube.com/watch?v=WF8w_gAx6X8&pp=ygUPanVzc2kgaGFsbGEtYWhv
Voi-voi-voi!
Korppikotkat heti Aaltolan kimpussa mollaamassa.
Lokasankoviestittely käynnistyi välittömästi Aaltolan ilmoitettua ehdokkuudestaan.
Trump osaa ja hallitsee ihmisten mielenkiinnon
oli vastaan tai puolesta!
Aaltola on oppipoika, asiantuntija wannabe!
Trump on onnistunut kusettamaan vähä-älyiset kannattamaan häntä. Oikeasti hän on vain puhdas bisnesmies ja pelkkä rahan mielessä. Trump ei sovi presidentiksi, mutta Amerikassa kaikki on näköjään mahdollista.
Hänen vaalitilaisuuksissansa toreilla on tarjolla nokimustia kuumia kaskinauriita.
Menee heittämällä ohi vihervassarien makkaratarjoilun. On ekstreme vegaanista ulostuloa samalla. Oikeanlaidan persu makkaransyöjät saavat hekin samalla oppitunnin. Kaskinauriit ovat aitoa kansanperintöä ja alkiolaisuutta ja suomalaisuuden ydintä kauan ennen kuin perseyden grillimallaraa oli olemassakaan,
Ei puutu enää kuin vanhan mallinen teräskypärä ja tuima keskittynyt katse karjuen ampu tulee .
Aaltola on Kylman Sodan uhri.
Ulkopoliittinen instituutti on tutkimuslaitos, jonka tehtävänä on tuottaa korkeatasoista, ajankohtaista tietoa kansainvälisistä suhteista ja EU-asioista. Miten sen johtaja on mielestäsi kylmän sodan uhri?
Aaltola palkattiin Ulkopoliittiseen instituuttiin lobbaamaan Natoa, koska pystyy höpöttämään taukoamatta sanomatta mitään. Kyllä täytyy suomen kansan olla sekaisin jos moisesta höpöttäjästä tekevät presidentin. Ainut vaatimus presidentille taitaa olla keljuilu naapurissamme olevalle suurvallalle.
Churchill-sitaatti :
”Paras argumentti demokratiaa vastaan on viiden minuutin keskustelu keskiverto-äänestäjän kanssa.”
Luepa muutama Aaltolan kirja, ja myös se 10.10 julkistettu viimeisin.
Eikö muka ole sanottu mitään?
Aaltolalle annetaan harhaan johtavia arvioita
ja siten johdetaan Aaltolaa harhaan
joka sitten johtaa Suomea harhaan!
Isossa Maailmassa ei kukaan ole kiinnostunut
Aaltolan tai Suomen mielipiteista!
Kukaan ei ole edes koskaan kuullut Aaltolasta
ja harva on koskaan kuullut Suomesta!
Mutta melkein kaikki on kuullut Trumpista
ja kaikki on kuullut Yhdysvalloista!
Mitä tarkoitat" harhaan johtavilla" arvioilla ja ketkä niitä antavat?
Kirjoittaja on harhainen eikä näytä tietävän itsekään, mistä kirjoittaa.
Sodassa kaikki osapuolet valehtelee,
on osa strategiaa, propagandaa.
Eri asia on kuka luottaa mihinkin suuntaan,
aina on puolesta ja vastaan hence a Civil War.
On paljon valheita Eurooppaan kohdistuneista
muuttoaalloista Euroopan ulkopuolelta tulijoihinkin.
Kuka uskoo ja luulee kaiken tapahtuneen olevan
jotenkin kannattava Euroopalle ja Suomelle
on puolesta ja toinen joka katsoo Ruotsia ja vaikka Ranskaa on vastaan.
Eurooppa ja Suomi ovat muuttuneet, ovat menossa
tuhoa kohti hitaasti mutta varmasti.
Suuren sodan alkaminen Ukrainan tilanteesta on nopea tuho ja hyvin mahdollinen Euroopalle ja erikoisesti muutamalle ei niin johtavalle maalle niinkuin Suomi on.
Kaikki on mahdollista ja tuho voi olla kohtalona muutamalle maalle niinkuin Suomelle ennen kuin se laajenee kaikkiin muihin johtaviin maihin.
Kaikki maat ei ole saman arvioisia ollenkaan,
riippuen tietysti suunnasta katsoen.
Kannatuskortin täyttämistä ja allekirjoittamista olen harkinnut.
Minun ei tarvitse harkita. Selvä asia.
Pistin kannatuskortin postiin torstaina 24.8.
Muita tyhmyyksiä?
Mika Aaltola nousi nyt toiseksi suosituimmaksi presidenttiehdokkaaksi.
Häpeäisin silmät päästäni Suomen puolesta jos Aaltolasta tulisi Suomen Tasavallan presidentti. Emme me niin idiootteja voi olla.
Hänestä voi hyvinkin tulla presidentti. Hän on poliittisesti sitoutumaton, joka on hyvä asia. On myös osaamista ulkopolitiikan saralta, jota presidentin tehtävässä tarvitaan.
Aivan.
Aaltola on ylimielinen änkyttäjä.
Tietääköhän itse mitä suustaan päästelee.
Osaamista muiden kokeneiden ja ovelien
harhauttavien asiantuntijoiden matkimisesta.
Oppipoika.
Toivottavasti kokoomus ymmärtää tehdä oikean valinnan Stubbin ja Häkkäsen välillä . Stubb pelaa Haaviston pussiin koska suuret kansanjoukot karsastavat elitistiä
Häkkäsen taakse lähtee kaikki hallituspuolueiden kannattajat.
ei ikinä pressaa tästä miehestä ! monotoninen puhetapa ja ylimielinen ! tällä kertaa suomesta ei löydy yhtään kunnon ehdokasta ! rehn on täysi nyherö ja haavisto on mitä on ! muilla ehdokkailla vielä pienempi mahdollisuus menestyä ! niinistö kolmannelle kaudelle ei ole muuta vaihto ehtoa !
Ei ole ylimielinen.
Monotoninen puhetapa on.
Toisaalta puheiden sisällöt ei ole monotonisia.
aaltola on sen näköinen kun ois pi..run nielaissut !
Kun ei keksi mitään oikeaa, viherpunavassu-haisuliini töräyttää typerän rupsunsa tänne. Tuollaisia viherpunavassut ovat, viheraate on tyhmistänyt suomalaiset. Mitä enemmän viheraatteisia, sen tyhmempiä ovat suomalaiset.
Viherpunavassuille kelpaa presidentiksi pelkkä ylioppilas, sekin kertoo siitä, kuinka vähän koulutusta arvostavat.
Marinin hallituksen aikana kaikki oppimistulokset laskivat eivätkä koululaiset opi enää edes perustaitoja, lukemista ja laskemista. TV:stä aikuiset tiirailevat leikkikouluikäisille sopivia tv-ohjelmia, kun äly ei riitä muuhun.
Lienee ylimielinen Vapari.
https://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.com/2014/11/vapaamuurarit-ja-kasimerkit-osa-1.html
Aaltola, You're an Errand boy
send by grocery clerks to pick up the bill!
No, Suomessa on mielipiteen ja sanan vapaus....
Alustavasti kannatan Aaltolaa presidentiksi. Kuitenkin tulen seuraamaan tarkasti ja kriittisestikin, mitä Stubb sanoo ja miten hän pärjäilee. Kriittisesti seuraan kaikkien ehdokkaiden sanomisia ja esiintymistä. Urpilaisen avauspuheenvuoro oli tänään vakuuttava: Eu:lle kyllä ja itään emme kumarra. Halla-Aho joukkoineen sanokoon Eu:lle Ei, Kontula ja kumppanit sanokoon Venäjälle Kyllä.
Stubi sori siitä ja ruotsi on maailaman turvalllisin maa ja maahanmuutto rikkaus ym ja Jutta urpilainen me tienataan kreikan paketilla, haavisto AL Hol, Caruna, potkut Yk.sta ym ylioppilas.
Äänestän Mika Aaltolaa on selväjärkisin porukasta
Aaltola is neither!
He's an errand boy sent by grocery clerks
to collect a bill!
Jos Aaltola pääsee presidentiksi niin tuntisin suurta myötähäpeää suomalaisia kohtaan.
Eihän öö-öö-idiootista voi tehdä presidenttiä!
Kirjoituksesi kertoo paljon sinusta, että olert itse täysi idiootti ja ajatuksesi ovat todella idioottimaisia, idioottina tietysti kannatat Haavistoa, ketäs muuta voi idiootti kannattaa.
Viherpunavasemmistolaiset ovat idiootteja kaikessa, se on nähty. Ei mitään järkeä missään.
Aaltola on paras ja järkevin presidentiksi.
Haaviston töppäilyt ja juonittelut, selän takana toimimiset ovat pahoja ja bonuksena vielä Caruna kaupat jotka kansa maksaa eli Haaviston ei sovi presidentiksi on epärehellinen ja kiero.
tuntisin häpeää jos Haavisto voittaa.
Mika Aaltola on kokenut
ulkopolitiikassa vaikka ei puolueeseen kuulu ei ole kähminyt selän takana ja ollsi kansan presidentti.
Aaltola presidentiksi, ilman muuta.
Ulkopolitiikan asiantuntija ja onneksi on politiikan ulkopuolelta. Elämänarvot kohdallaan osaa arvostaa aidosti kaikenikäisiä ihmisiä.
Kerrankin on hyvä ehdokas.
Aaltola ja Rehn - kaksi täyspäistä presidenttiehdokasta.
Ja hyvä näin, että jopa kaksi.
Aaltola ehottomasti paras ja ajattelee myöskin suomea ja suomalaisia, Haavisto päinvastoin halaa maailmaa, veljeilee terroristien kanssa haluaa humantaarisella viisumilla tuoda suomene koko maailman sairaat ohi jonojen ym.
Caruna Pekka kansa maksaa hänen ansiostaan kallista sähkönsiirtoa EI Jatkoon.
AALTOLA PRESIDENTIKSI.
Aaltola presidentiksi, ilman muuta.
Mika Aaltolaa äänestämään, laitoin itse vaimon kanssa jo kannattajakortit, pistäkää ihmeessä kannttajakortti niin saamme nopeasti sen 20 tuhatta korttia ja Mika pääsee mukaan on PARAS ehdokas.
Muista, että allekirjoitus vain yhden presidenttiehdokkaan kannatuskorttiin. Muuten putoaa kannattaja pois molemmista.
Helsingissä voisi olla useampi keräyspiste jatkuvasti avoinna.
Presidenttiehdokkaat Stubb, Rehn, Haavisto ja Huhtasaari ovat puolueen tukemia ehdokkaita, joten nämä eivät tosiasiallisesti tarvitse kannattajakortteja ja sotkevat kuvioita siinä mielessä.
Puolueitten ulkopuolinen ehdokas Mika Aaltola aidosti tarvitsee kannattajakortit.
Nyt suomalaisilla on aito tilaisuus vaikuttaa.
Lain mukaan Aaltolasta voi tulla presidenttiehdokas vain riittävällä kannattakorttien määrällä. Sen jälkeen, joulukuussa, alkaa varsinainen ehdokkaiden presidenttivaalikamppailu.
Kyllä kannataa laittaa nyt kannattajakortti Mika Aaltolalle, netistä saa tulostettua sivu aaltola2024.fi tai paikan päälle menemällä missä Mika on ja täyttää kortin, sivulta löytyy myös paikkoja missä toimisto mihin kortin voi jättää.
Mika Aaltola Tohtori, ulkopolitiikan tutkija ja asunut Usassa 8 vuotta, ollut OIKEASTI PROFESSORINA Usassa yliopistoissa eikä pelkkä ylioppilas kuten joku muu....
Mka on paras Presidentiksi.
Aaltola on perheenisä ja ulkopolitiikan huippuasiantuntijana ajan hermolla.
Tuntee myös Suomen historian ja tietää sudenkuopat.
Toimittuaan nyt pitkään Suomessa Aaltolalla tuntee myös päivänpolitiikan ja kansalaisten arjen.
Edeltäjänä Niinistö oli v. 2012 presidentin virkaan astuessaan kokematon ulkopolitiikassa, ja onneksemme tilanne oli tuolloin vähemmän haasteellinen ja vakaa.
Nyt Suomella on mahdollisuus saada Aaltola presidentiksi.
TÄMÄN TAKIA AALTOLA TARVITSEE 20.000 KANNATTAJAKORTTIA:
Jos puoluetaustaiset Haavisto, Rehn ja Stubb eivät saa lain edellyttämää 20.000 hyväksyttyä kannattajakorttia kasaan marraskuun kuluessa, puolueet voivat silti valita nämä virallisiksi presidenttiehdokkaikseen.
Vaalitaistelu alkaa joulukuussa.
p.s.
Jäi hieman epäselväksi aikooko myös Stubb lanseerata ns. kansanliikkeen ja kerätä kannatuskortteja. Sellainen tieto kyllä vilahti julkisuudessa, mutta nyt on ollut muutaman päivän hiljaista. Ehkä ei sittenkään uskalla näin konkreettisesti testata kannatustaan.
Oikea matkija oppipoika!
Puhuu Suomeksi oikeiden ulkomaalaisten asiantuntijoiden
arvioita ja siten ommii ne itselleen!
Aaltola puhuu asiaa joista tietää, korkeasti koulutettu tohtori, monta tutkintoa ja toiminut mm. Usassa useammassa yliopistossa professorin virassa, toisin kuin Haavisto joka pelkkä ylioppilas, esiintynyt ulkomailla professorina ja kun asiasta nousi kohu Haaviston CV vedettiinnopeasti pois,,,,
Haavisto sai potkut YK tehtävistäkin tähän liittyen, selän takana juoni Al Holin terroristijuttua ja yritti saada virkamihen vastuulle asian, sai epäluottamuslauseen mutta ei eronnut.
Haavisto oli vastuuministeri Caruna kaupoissa ja kansa maksaa sen jälkeen ylikaliit sähkönsiirtohinnat.
Mika AAltola ei ole ryvettynyt ja selän takana toimija vaan olis oikea SUOMEn PRESIDENTTI.
Aaltola on luotettava ja osaava.
Tulostin tänään kannattajakortin ja se lähtee postiin huomenna.
Samalla tuli tulostettua 30 ylimääräistä, jotka jaan naapureiden postilaatikkoihin ja viereisen pienkerrostalon postiluukkuihin.
Hienosti tehty! Kunpa Kansa saisi Mika Aaltolasta presidentin, on ehdottomasti hakijoista PARAS.
Kaikki epäröiviä myöten pääsevät vertaamaan presidenttiehdokkaita TV:n vaalipaneleissa loppuvuodesta ja tammikuussa.
Aaltolan mukana olo edellyttää 20.000 kannatuskorttia.
Kannatuskortin allekirjoitus ei sido varsinaisessa presidentin vaalissa 28.1.2024.
20.000 kannattajakorttia vain valtuuttaa Aaltolan valitsijayhdistyksen nimittämään hänet presidenttiehdokkaakseen.
Poliittisiin puolueisiin kuuluvat ehdokkaat eivät tarvitse kannattajakortteja. Esim. poliittisesti sitoutuneet Haavisto ja Rehn voidaan nimittää puolueen presidenttiehdokkaaksi vaikkapa vasta marraskuun lopussa. KEPU nyt kuitenkin jo ehti nimittää Rehnin noin viikko sitten.
Myös Vihreät-puolue on valinnut Haaviston presidenttiehdokkaakseen.
Kärkiehdokkaista vain Aaltola tarvitsee kannattajakortit.
Aaltola ehdottomasti paras ei ole osallistunut poliittiseen kähmintään.
Aaltola on Juoksupoika!
Ihan niinkuin valtaosa heikoista
Suomalaista Matkijapojista!
Ovat EU's Narunukkeja jotka aiheuttaneet
Suomelle paljon vahinkoa, islamistien mielistelijii!
Öhöm .... mistä noita pulppuaa?
Karmea tulevaisuus tulossa Suomelle!
Arvioisin Suomen kohtaavan raskaan rangaistuksen.
Suomi oli ennen ihan ok maa mutta on vajonnut
suohon viime vuosina!
Aaltola on niinkuin moni muukin matkijamies!
Mika Aaltola on paras ehdottomasti.
Aaltola on selkeä ja pystyy itsenäiseen ajatteluun.
Eikä tarvitse meriittejä liioitella.
Puolueisiin kuulumatton Aaltola on käytännössä ainoa ehdokas, joka pystyy yhdistämään kansan.
Aaltolaa parempaa presidenttiehdokasta ei ole ainakaan vielä noussut esille.
Kyllä ja Aaltola on tohtori ja toiminut amerikassa yliopistoissa professorina ym.
On paras vaihtoehto moninkertaisesti parempi kuin tämä vihreä ylioppilas joka juoni suomeen Al Holin terroristit ja raukkamaisesti yritti virkamiehen vastuulle asian saada,eikä eronnut vaikka sai eduskunnassa epäluottamuslauseen.
Samainen Pekka tuli kuuluksii caruna kaupoissa joiden seurauksena kansa maksaa tajutonta sähkönsiirron hintaa.
Mika Aaltola on kansan suosikki.
SÄHKÖÖN HAAVISTO-LISÄ sähkönsiirtomaksuina ei naurata
omakotiasujaa, eläkeläisiä, lapsiperheitä, joissa leivotaan ja tehdään uuniruuat itse.
Olisi hyvä vaihtoehto näille puoluepukareille ja koulukiusaajille. Aaltola presidentiksi.
Hyvä ja paras on Mika Aaltola nyt täytyy kansan tulostaa ja postttaa ne kannattakortit vaaditaan 20 tuhatta korttia, tai mennä Mika Aaltolan tilaisuuksiin ja täyttää kortti siellä,näin pääsee Mika kisaan mukaan ja saisimme kansan presidentin .
aaltola2024.fi on osoite josta tieto löytyy.
.Mika voittoon.
Kaikilla ei ole tulostinta käytettävissä kotona eikä edes työpaikalla, koska asiointi tapahtuu niin paljon sähköisesti.
Sen takia kenttätyö on tärkeää.
Mika Aaltola pressaksi!
Osa seniorikansalaisista ei juurikaan käy netissä.
Oppipoika, matkijapoika Aaltola!
Niinkuin moni muukin Suomalainen!
Suomen valtio on oppipoika valtio!
On helposti ohjattavissa ulkopuolelta,
eri suunnista kautta historian.
Suomi ei ole, ei tule koskaan ohjaamaan muita maita.
Mika Aaltola erottuu edukseen ehdokkaista. Ehdottomasti presidentiksi.
Parasta on sitoutumattomuus puolueisiin.
AALTOLA
Empaattinen, älykäs, tervejärkinen, rehti, rohkea, osaava ja korkeasti koulutettu.
Jälkisuomettuneisuudesta ei pienintäkään viitettä.
STUBB EI TUNNE SUOMEN HISTORIAA
Aaltola arvostaa suomalaisia ja kotimaataan. Tuntee myös Suomen historian, mikä auttaa välttämään sudenkuoppia.
Päin vastoin on esim. Kokoomuksen Stubbin kohdalla. Stubb sai ylioppilaskirjoituksissa vapaaehtoisesta reaalista hylätyn = i. Se osoittaa, että Suomen ja maailman historia ja jopa yhteiskuntaoppi ovat Stubbille hebreaa.
Kauhistuttaa ajatuskin siitä, että Stubbin kaltainen ylimielinen peluri astuisi Suomi-nimisen laivan kapteeniksi.
Pintaliitäjä, joka kerää Suomesta hyödyt ja jättää aiheuttamansa harmit ja ongelmat suomalaisille.
Sori niistä.
Mika Aaltola ehdottomasti on paras.
Ei Kokoomuksen Stubb eikä muut.
Pitäisi olla myös näyttöä siitä paremmuudesta.
Poliittista kokemusta kansainvälisistä ja kansallista tehtävistä. Visioiden ja mielikuvien luojia on äänestetty ja aina on tullut kova pettymys. Poliittisissa kansainvälisissä tehtävissä aiemmin toimiminen on A ja O Presidentiltä sekä palveleminen eduskunnan päätöksenteossa eri elimissä. Miehen CV Kiitos.
Haavisto sössi Darfurissa ja YK antoi potkut. Noloa.
Haavisto oli Tuomiojan valinta. Tuomioja luuli varmaan vielä silloin, että Haavistolla on yliopistotutkinto, joka on YK-virkoihin perusedellytys. YK:ssa tietysti oletettiin, että valeprofessori Haavistolla on tohtorin tutkinto, kun CV pursui valeprofessuureja.
Nykyään ko. CV näyttää kadonneen internetistä.
Uskomatonta!
Haaviston ko. CV ja YK-nimitysasiakirjat kuuluvat kadonneen Ulkoministeriöstä.
Haaviston valeprofessori-CV on kadonnut myös netistä.
Mikähän on tilanne Mika Aaltolan kannattajakorttien suhteen nyt?
Pitäisi saada se 20 tuhatta korttia että Mika pääsee mukaan?
Mikalla ei ole puoluetta takana kuten muilla siksi nuo kortit törkeä saada,laittakaa jokainen mikalle se kannattajakortti.
Aivan paras ehdokas on Mika Aaltola,on tohtori ja ulkopolitiikan asiantuntija ym.
Jokaikinen kannattajakortti on tärkeä.
Jos se yksi puuttuu, koko yritys meni hukkaan.
Aaltola on errand boy sent by grocery clerks
to collect the bill!
EI OLLENKAAN HUONO VALINTA.
ENEMMISTÖHÄN SE PÄÄTTÄÄ.
SUOSITTELISIN LÄMPIMÄSTI PAAVO VÄYRYSTÄ PRESIDENTIKSI.
SIINÄ ON PARAS VALINTA.
ON KOKENEIN.
USKOVAINEN.
NYT TARVITAA USKOVAISTA JA SIUNAUSTA KAIKELLE. PUTININ YSTÄVÄ, NIIN HOMMAT HOITUVAT. KARJALAT PALAUTETAA SUOMELLE. PAAVOSTA TULE KUNINGAS JA PUTINISTA PIKKU VENÄJÄN TSAARI.
Rehn on vahva ehdokas jolla on vankka kokemus:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Olli_Rehn
https://ollirehn2024.fi/
Mika Aaltola on paras Presidentiksi, tulostakaa nyt kannattajakortti ja postittakaa se, tai menkää täyttämään se Aamtolan tilaisuuksiin,joillakin paikkakunnilla on paikkoja . myös joissa voi kortin täyttää.
Jokainen ääni tärkeä,Mika olisi paras Presidentti.
Täältä löytyy kannattajakortti ja tietoa tilaisuuksista.
aaltola2024.fi
Kannattajakortti on laitettu. Nyt voisin ottaa nipun ja kerätä tuttavapiirissä lisää.
Paras ehdokas ja ei voi jäädä kannattajakorteista kiinni.
Kohta meillä on muuten Stubb presidenttinä. 😁
Kyllä, Mika Aaltolalle pitää saada kannattajakortteja , paras ehdokas ehdottomasti, kakista pahinta jos Isisnaiset suomeen tuonut ja Carunakaupat hyväksynyt vihreiden Haavisto olisi presidentti, olisi suomelle paha paikka kun presidentti hoitaa ulkopolitiikkaa ja presidentin pitää ajaa kansan etua ja Mika AALTOLA on tähän paras.
aaltola2024 .fi Sivuilla on nyt uusia tapahtumia missä kortin voi täyttää myös ja sivuilta sen voi tulostaa ja postittaa kirjeenä jos ei tahtumiin pääse.
MIka Presidentiksi.
Siis raukkamaisen maan presidentiksi?
Niin, ei ole ainoa sellainen
mutta on kuitenkin!
Trollin käännösohjelma käyttää asiayhteydessä virheellistä "synonyymiä".
Mika Aaltolalle nyt kannattajakortteja on paras ehdokas PRESIDENTIKSI:
Mika Aaltolasta saamme hyvän presidentin.
Jokainen kannatuskortti on tärkeä.
Se yksi ainoakin voi ratkaista Aaltolan pääsyn presidenttiehdokkaaksi tai pois sulkemisen.
Hei se Mika on kova kopioimaan
oikeiden asiantuntijoiden arvioita,
suomentaa ne teille ja te luulette et oli itse ajatellut niin!
Mika Aaltola on paras,media nostaa Haavistoa ja kyselee haluamiltaan tahoilta että saa muka haavistolle kannatusta.
Caruna Pekka ylioppilas ja sähköverkon myyjä ja kansa maksaa pekan takia kallista sähkönsiirtoa.
Pekka juoni al hol terroristit suomeen ym ym.
Aaltola on oikeasti tohtori ja professori ja ulkopolitiikan asiantuntija.
Mika Aaltola presidentiksi.
Ei piintynyttä koulukiusaajaa presidentiksi tähän maahan!
Stubb töni ja kiusasi sokeaa koulukaveriaan vuosien ajan.
Eihän se nähnyt, HAH HAHHAAAAAAAAAAAAAAAA , eihän sokee nää
Jääkeleillä sokean töniminen on hauskaa!
Mika Aaltola on paras ehdokas ei ole ryvettynyt politiikassa kuten Haavisto ja stubi ja on suomen kansan asialla.Altola on rehti suomalainen ja tervejärkinen ajattelu ja arvopohja.
paras mies presidentiksi nyt pitää jokaisen laittaa se kannattajakortti emme halua Caruna/isis pekkaa suomen presidentiksi, Pekka ylioppilas, Aaltola tohtor i ja professori ja kristilliset arvot omaava suomalainen mies.
Ehdottomasti paras on Mika Aaltola on rehellinen ja suomen ja suomalaisten puolella.
Mika Aaltolasta presidentti, paras ehdokas kaikista.
Aaltola's mouth is writing cheques,
his body can't cash!!
Tinasotilas, varusmies/ erikoismies!
Kokematon seuraaja sielu,
niinkuin moni muukin Suomalainen!
Eu'n oppipoika, istu, maahan!
EI sanavaltaa Maailman teatterissa.
Mika Aaltola paras ehdokas Presidentti.
LOPETA VALEHTELU!!
Jutta Urpilainen on ainoa oikea ehdokas.
Ei onnistu sillä pitäisi olla vähintäänkin homo tai muu kummajainen tänä vaikeana aikana täällä Soomessa.
Mies voi muuttua naiseksi?
Olisiko kukaan sanonut sellaista vaikka -70 luvulla?
Nyt kukaan ei sano et kun olet valkoinen niin
voisit muuttua Aasialaiseksi, musta muuttua valkoiseksi!
Mutta 20 vuoden kuluttua? 50 vuoden?.
EI kukaan nyt sano et jos oot 48 vuotias
voisit muuttua vaikka 27 vuotiaaksi,
tai vaikka 71 vuotiaaksi!
Mutta miten on tulevaisuudessa joskus?
Jos olet 51 vuotias musta mies,
voisitko tulevaisuudessa ruveta
29 vuotiaaksi valkoiseksi naiseksi?
Siis, kaikki on niin idioottimaista et ei tunnu edes
normaalilta edes kirjoitaa/ mainita kaikkea!
Mutta niin paljon turhaa on tapahtunut!
Tulla taitaa olla tahoja jotka haluavat muuttaa
Maailman ilman eri maita/ rahoja,
ja ilman eri rotuja,
kun halutaan esim Eurooppaan paljon ei Eurooppalaisia.
Ongelma on et siihen sekoittamiseen menee
satoja, jopa tuhansia vuosia ja sen aikana
tapahtuu paljon pahaa ja sekasortoa!
Onko huonoa olla vaikka Irlantilainen tai Norjalainen?
Tai Suomalainen, Hollantilainen, Italialainen tai, tai?
Miten voi muuttua asiat niin paljon vaikka
suurin osa ei halua muuttaa Suomeakaan
sellaiseksi mihin Suomi on menossa ja
lasku rahana on valtava puhumattakaan
Suomen muuttumisesta!
Oli paljon paremmin ja helpommin Suomessa
ennen mies naiseksi tulemista ja Euroopan ulkopuolelta
tulevia maahantulijoita
Aaltola tai Rehn. Itse valitsen Aaltolan.
Aaltola tai Rehn.
Myös minä valitsen Aaltolan.
juuri näin Mika Aaltola on paras ehdoksas ja sopivin presidentiksi.
Surkimus niinkuin valtaosa alistetuista, painostetuista
heikoista oppipojista!
Katsokaa mihin Suomi on menossa Euroopan
tavoin oman kulttuurin katoamiseen,
verojen nousuun laskujen (maahantunkeutujien) maksamiseen joita ei ennen ollut, ollenkaan!
Vain surkimus kirjoittaa noin.
Joskus totuus satuttaa!
Ihan samanlainen heikko niinkuin nykyinenkin
ja ne edellisetkin.
Katsokaa Suomea miten on paskaksi muuttunut
vuosien varrella!
Suomettumisen ja näihin päiviin jatkuneen jälkisuomettumisen vaurioiden korjaamiseen menee vuosia.
Aaltola on varsinainen neropatti. Arvioi ennen hyökkkäyssodan alkamista että sodasta tulisi verilöyly.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b0d1ce1e-e0ea-4f9c-b519-a423637112ec
Mika Aaltola ulkopoliittisen instituutin johtaja ja ulkopolitiikan asiantuntija, ehdottomasti paras ehdokas presidentiksi.
Mika on oikeasti koulutettu ja omaa kansainvälisen kokemuksen.
Mika ei ole pelkkä ylioppilas kuten vihreä Pekka vaan oikea tohtori ja professori, Usan ulkoministeri kiitti Mikaa hyväsät työstä, Mika kävi turkissa natoneuvotteluissa ja siitäkös vihreä Pekka ulkoministeri loukkaantui kun ei itse saanut mitään aikaan,
Mika avusti Natoon liittymisessä ja Niinistö teki lopputyön, Pekka H ei mitään.
Rehellisin ja paras on MIka Aaltola.
Vaalien jälkeen kukaan ei muista enää Mika Aaltolaa.
Suomi ansaitsee oikean presidentin,kansan presidentin ja se on Mika Aaltola.
Heikko mies!
Iso suu, vain suu!
Pituuttakin taitaa olla lähemmäs kaksi metriä.
Mika Aaltola pätevin ja paras presidentiksi.
Mika Aaltola on omilla ansioillaan ansainnut paikkansa, lähti nuorena usaan opiskelemaan asui 8 vuotta amerikassa on työskennellyt myös englannissa ym muissa maissa.
Mika on tohtori ja usan ja tallinan yliopiston professori, suomessa dosentti ja tohtori.
Mika on Ulkopolitiikan asiantuntija ja instituuin johtaja, Mika ei ole poliittisilla nimityksiää paikkoja saanut vaan omilla ansioilla.
Muut ehdokkaat puolueen nostamia ilman omia ansioita on vihreää ylioppilasta ym, henkilöitä jotka selän takana puuhailleet suomen vastaisesti.
Mika Aaltola on suomen ja suomaliasten asialla oikeasti. Mika on kansan ehdokas presidentiksi.
Voisin lahjoittaa Mika Aaltolalle 20 purkkia hernekeittoa.
Mikaa kannattaa nyt tukea kun muiita puolue tukee.
Mika on kansan ehdokas ja hänestä kansa saisi parhaan presidentin suomen ja suomalaisten asialle.
Hienoa! Pistä myös se kannattajakortti tulemaan.
Ainakin haluaa jätti puolustusmenot! Mistä leikkaa?
Don`t worry!
Kun olemme saaneet Mika Aaltolasta presidentin, usko tulevaisuuteen kasvaa ja Suomi lähtee uuteen nousuun!
Kyllä, mies jolla on 450 000 euron asuntolaina ja perhe syö purkkihernekeittoa sopii tämän köyhälän presidentiksi.
Tulevaisuuden usko kannustaa investointeihin, mikä tuo lisää työtä ja toimeentuloa ja samalla bruttokansantuote kasvaa,
Lisää työtä tuo lisää verotuloja.
Oma arvioni on et Suomelle on tulossa pahoja aikoja!
Muuten, Ukrainan tilanteen alusta alkaen olen itse
ollut paljon oikeammassa koko tapahtuneesta
kuin Aaltola ja moni muukin!
Ukrainalle on tapahtunut todella huonosti,
paljon huonommin kuin on kerrottu.
Tilanteesta on paljon valheita ja nk "asiantuntijoiden"
Arvioita niinkuin Aaltolan, arviot jotka ei vain ole niinkuin
on todellisuudessa tapahtunut!
Russia on paljon voimakkaampi ja kuolettavampi
kuin annetaan tiedoksi.
Oli alkuun n. 250.000 sotilasta on jo yli 750.000
ja on arviolta kasvu +1.200.000 sotilaaseen.
Noin 1 miljoonan kasvu alusta,
Suomen rajalle saapuu tulevaisuudessa valtava luku!
Ja sen mukainen tehokas aseistus ja ruuti
joka ei ole loppumassa ollenkaan,
koko sodan ajan on tehtaat valmistaneet 24/7
non-stop massiivisia lukuja kaikenlaista ruutia,
pommeja, kranaatteja, ohjuksia, ym!
Sellainen. maa joka pystyy Avaruuteenkin matkaamaan
ja paljon muuta, ihan niinkuin Yhdysvallat,
Yhdysvallat joka pystyy vaikka mihin!
Niin Russia on vaan paljon tehokkaampi kuin
Aaltolan kokemattomat arvaukset ja muiden
TARKOITUKSELLA virheelist tietoa antavien kopioiminen,
siis seuraamalla muiden "asiantuntijoiden" Arvioita
ja sitten Suomentamaan ne omiksi.
Ennen kuin Kolmas Maailmansota edes alkaa,
tuhoutuu jokunen puskuri raja maa esimerkiksi
miten tulee tapahtumaan kaikille jos sitten laajenee
ja siihen sitten tulee rauhan neuvottelut Kun
yksi-kaksi-kolme sellaista maata on ensin tuhottu,
toivottavasti Suomi ei tule olemaan yksi sellainen!
Mitäs tuosta jutusta mieltä, UPI oikeasti noin huono? https://www.tampereensanomat.fi/uutiset.html?228932
Ei Aaltolaa äänestetä presidentiksi sentäs sen takia, että ehdokkaan isot velat kaipaisivatkin presidentin palkiota.
Kyllä hän sentään tietää millaista on ihan taviksilla.
Osti sitä hernekeittoa kaupasta ja sanoi että ihan normi perus arkea.
Hahhahahahaa, jannun tulot jotain 17500 €/kk.
Aaltolasta erinomainen haastattelu. Kannattaa lukea.
https://demokraatti.fi/mika-aaltolan-mukaan-hallitus-ei-kanna-riittavasti-ulkopoliittista-vastuuta-suggeroitunut-talousasioihin
Aaltola on paljolti samantyylinen kuin isojen puolueiden ehdokkaat. Tulossa tosi huonot vaalit tällä tietoa kun aito isänmaallisuus puuttuu vaaleista.
Mika Aaltolasta uuden ajan presidentti!
Jälkisuomettuneisuuden hämähäkin seitit eivät Mikaa sido.
Suomi tarvitsee Mika Aaltolan.
Tarkoitit varmaan että USA tarvitsee Mika Aaltolan?
Ai, että USa tarvitsee Aaltolaa.... Luuletko tosiaan, että Mika Aaltolaa on pyydetty ehdokkaaksi USAn presidentin vaaleihin?
Aaltolassa ongelmana on niinkuin
monissa muissakin:
On valmis suoraan valehtelemaan omalle kansalle!
On ajatus kansan rauhoittamisesta kun valehdellaan
asioista jotta kansa ei hermostuisi pelkotilaan.
Ajatellaan, on turha stressaantua asioista
joille ei voi mitaan, ja se on se totuus,
Suomi ei todellakaan voi vaikuttaa ollenkaan
Maailmaan vaikuttaviin suuriin tapahtumiin.
Kun alkaa valehtelemaan yhteen suuntaan on
helppoa aina valehdella hieman toiseenkin suuntaan
riippuen tapahtuneista.
On harvoja jotka periaatteellisesti kertoisivat totuuden
oli asiat miten tahansa.
Valehtelevia poliitikkoja ym on helppo ohjata
ulkoa siten ohjaamalla Suomea haluttuun suuntaan.
Suomea on ollut helppo ohjata jo vuosia
aiheuttamalla Suomalaisille paljon laskuja
ja omien asioiden huonontumista omassa kotimaassa!
Aaltola ainoa isänmaallinen ehdokas eli paras Presidentti, tämä vihreiden ehdokas Haavisto haluaa vain lisää siirtolaiaisia kaikin keinoin.
Aaltola ja Halla-Aho kaksi isänmaallista presidenttiä muut niin ja näin ja vihreä Pekka suomen vastainenjoka asiassa muut ensin.
Molemmat vaikuttavat olevan USA:n globalistien suuntaan kallellaan.
Aaltola ja Halla-aho ovat parhaat, mutta Aaltola on sopivampi.
Aaltola on positiivisleimaisempi ja helpommin lähestyttävä.
Kansainvälisestä politiikasta väitellyt Aaltola on asunut USA:ssa kahdeksan vuotta ja toiminut siellä useissa yliopistoissa professorina, joten Aaltolan englanti on huippuhyvä.
Rehnissäkin on paljon hyvää, mutta hän on tehnyt todella raskauttavia virhearviointeja. Sellaisiin ei enää varsinkaan presidenttinä ole varaa. Rehnin englannin on vaivaannuttavaa kuultavaa.
Hieno kirjoitus ja Mika Aaltola presidentiksi Suomi ja suomen kansa tarvitsee häntä ja kansa kannattaa häntä.
Suomi tarvitsee jostain isänmaallisen presidentin, ei mitään USAn marionettiä kuten Aaltola tai Halla-aho. Ukraina hyvä esimerkki miten kävi kun päästi USAn liikaa järjestelemään asioitaan.
Stubbin presidenttihaaveissa matkustelu veronmaksajien rahoilla.
Mika Aaltola aidosti kansan asialla on suomen kansan Presidentti eikä pelkästään puolueen kuten esim. Vihreiden Pekka joka haluaa rajattoman maahanmuuton suomeen.
Katsokaa kuinka kaikki asiat muuttuvat jatkuvasti
Suomalaisten perustarpeita vastaan!
Suomen kokoisella maalla on aivan liikaa maksettavaa!
Sellaisista maahantulijoita kuin on Suomeen tullut
tulee miljardien menoja kymmeniksi vuosiksi tulevaisuuteen!
Siihen turvallisuustilanteen muuttumisen miljardien hinta sekin tulossa!
Suomi on lopussa rahallisesti, Suomi ei voi vaikuttaa ollenkaan suurten Maailman laajuisten turvallisuus kysymysien tapahtumiin MUTTA Suomi olisi voinut ja voisi JOS, mutta ei! Niihin Suomeen tuleviin maahantulijoihin joita Suomen raukkamainen valtio
joka pelaa verkon kummaltakin puolelta vaihtaen pelipaitaa kesken pelin aiheuttaa Suomalaisille omassa kotimaassaan!
Samanlainen seuraaja sielu ja matkija/ kopioija "asiantuntija" On Aaltola!
Ihan niinkuin valtaosa muistakin heikoista Suomalaisista seuraaja politiikoista!
Aaltola on koulutettu, tohtori ja prfessori ja on aidosti huolissaan suomen turvallisuudesta eikä edusta puoluetta vaan kansaa, puoluemarionetit ovat mädäntyneitä selän takana toimijoita kuten esim vihreät..
Aaltola kansan presidentti.
Aaltola on heikko seuraaja-sielu!
Tulee aiheuttamaan aina vaan laskuja Suomelle
joita kymmenet tuhannet maahantulijat ovat ja tulevat aiheuttamaan miljardeina Suomelle jonka pieni kansanluku ei pysty maksamaan ja jonka suuri enemmisto EI HALUA MAKSAA!
Trollin käännösohjelma on aika hyvä, mutta ei niin hyvä ettei sitä tunnistaisi.
Purkki hernekeitto von hyvää
Mika Aaltola on puolueen ulkopuolella ja kansan ehdokas presidentiksi aidosti kansan pyytämä ehdokkaaksi. Vihreä ehdokas Haavisto ajaa humanitaarista viisumia suomeen kaikille maailman tulijoille.
Mika on realistinen ja suomea ja suomalaisia ajatteleva ehdokas.
Mika on ulkopolitiikan asiantuntija, professori, tohtori ei puoluesidonnainen ja kansan suosikki.
Suomi tarvitsee suomen puolella olevan presidentin jolla hyvät suhteet natoon, usaan ja eurooppaan, Mikalla on kaikki nämä ja häntä ei tietty vihreä ajatus puolue määrää vaan Mika ajaa suomen etua.
Mika on ehdottomasti paras vaihtoehto, presidentin pitää ajaa ja ajatella oman maan ja kansan etua ja siinä asiassa MIka Aaltola on ykkönen.
Mikasta presidentti.
Ehdottomasti paras vitsi, ehkä ojpa päivän paras!
Tyrkyntyrkenyrkentyrkentyrkentyrkky, siinäp äse.
Mika Aaltola on wannabe!
(Ihan niinkuin on monen Suomalaisen tyyli)
Kansa pyysi Mika Aaltolaa presidenttiehdokkaaksi,Mika harkitsi ja suostui vaikka ei mitään puoluetta tukena kuten muilla.
Kansan ääni Mika Aaltola presidentiksi.
Juoksupoika samanlainen kuin nykyinenkin!
Seuraaja sieluja ilman character ominaisuutta.
Katsokaa miten paskaksi on Suomi muuttunut
ihan viime muutamina vuosina!
Rikollisia islamisteja jokapuolella.
Kaks-naamanen valtio joka aiheuttanut
Suomalaisille paljon laskuja ja turvallisuuden katoamista!
Koskaan aikoinaan -70, -80 luvuilla en kuullut
ihmisten haukkuvan Suomea,
mutta nyt on ihan eri tavalla,
ja siihen on perusteelliset syyt!
En itse ajattele paljoa vastenmielisest Suomesta!
Paska Suomi ansaitsee paskan presidentin
niinkuin nytkin on.
Uuden ajan presidentti ajaa Suomen etua.
Uuden paskan ajan paska presidentti
ajaa uutta paskaa Suomeen!
Aaltola on sopivan ikäinen. Lisätään 12 vuotta, ei ole vielä vanha horisko. Puhun kokemuksen syvällä rintaäänellä.
Aaltola on paras ja kunpa kansa äänestäisi hänet presidentiksi.
Aaltola ei olepuolueen ehdokas vaan kansan ja oikesti korkeakoulutettu tohtori ja professori eikä mikään valeylioppilas...
Aaltola on paskan puhuja,
asiantuntija-wannabe!
Sellainen periaatteeton!
Ei puutu kuin teräskypärä, heh mikä vitsi.
Aaltola osoittaa uudessa kirjassaan olevansa ala- arvoisesti käyttäytyvä loanheittäjä. Kateellinen lokakuski heittää lokaa erityisesti Haavistoa vastaan.
Epätoivoista ja niin raukkamaista, tämä mies kuuluu sarjaan "ei jatkoon"!
Aaltola on rehellinen ja ei heitä lokaa vaan puhuu totta,trollihan sinä olet ja puhut ihan puuta heinää.
Haavisto on epärehellinen toiminut aina suomen vastaisesti ja esittänyt armeijan alasajoakin,tehnyt lukuisia suomelle vahingollisiatoimenpiteitä ja ei muka muista omia puheitaan.
Aamtola on oikeasti suomen kansan ehdokas ja rehellisin presidenttiehdokas.
Aaltola on Ulkopoliittisen instituutin johtaja ja ajan hermolla.
Suomi ei tarvitse jälkisuomettunutta poliittista jargonia. Sitä tarvitsevat vain tunkkaiset jälkisuomettuneisuuden hämähäkin seiteissä kieriskelevät tahot.
Suomessa pitää jo olla varaa sanoa asiat niin kuin ne ovat.
Aaltolan viimeisin kirja perustui omiin päiväkirjamerkintöihin.
Kirja etenee johdannon jälkeen aikajärjestyksessä heinäkuusta 2022 päivämäärään 3.8.2023 saakka, jolloin Mika Aaltola ilmoitti suostuvansa valitsijayhdistyksen ehdokkaaksi. -Ei siis Aaltolalta mitään loanheittoa, vaan tapahtuneita tosiasioita.
Heikko puhuja,
Kopioiva asiantuntija.
(Ongelma kopioinnissa on et on tarkoituksella
annettua virheelista tietoa)
Mika Aaltola esiintyi tällä viikolla TV:n Asian ytimessä -keskusteluohjelmassa edukseen. Selkeä, selkokielinen, rauhallinen, tietämys ja oivalluskyky huippuluokkaa,
Mukana olivat myös Haavisto ja Stubb, jotka olivat selvästi hieman varuillaan tietäessään Aaltolan suvereenin asiantuntemuksen.
Mika-Poika kuuntelee ja katsoo tv ohjemia
ulkomailta joissa asiantuntijoita ja sitten
puhuu suunnilleen samaa kun on itse puhumassa
jossain.
Ongelma siihen on kun osa ulkomailla olevista "Asiantuntijoita" Valehtelee tarkoituksella!
Yksi sodan strategioista on propaganda
(Valehteleminen ym.)
Olisi todella kuin juoksupoika ilman periaatteita.
Valmiina valehtelemaan Suomalaisille!
Voi sinua!
Vai nato aaltola pressaksi, silloinhan nykyiseltä viedään Suomen paskin pressa titteli pois.
Aaltola on rehellinen ja isänmaallinen mies aivan päinvastoin kuin epärehellinen ja epäisänmaallinen Haavisto.
Mika Aaltola presidentiksi.
Melkein kaikki ovat suunnilleen samanlaisia
EU'n juoksupoika jotka ovat olleet osana Suomen
nykyajan jatkuvasti huonontuvaan tilaan
jossa Suomalaisten kaikki rahat menee
kaikenlaisiin ei Suomalaisiin joihin
Suomalaiset ei halua osallistua mutta joukossa
aina joku joka haluaa.
Suomesta on tulossa karmea maa sellaisten
valheiden miesten takia!
Heikkoja ilman periaatteita!
Suomen paras ratkaisu on ollut EU:n jäsenyys.
Tosin nyt Naton jäsenyys on jättänyt sen kakkoseksi.
Vain putleristit vastustavat.
Haavisto olisi varmasti puten mieleen - heikoin lenkki ja jo valmiiksi puten taskussa.
Alkaisi vesittää nato-sopimusta ja stubbin tavoin kannattaa venäläisten vapaata maahantuloa.
Haavistosta ei ole presidentiksi.
Ei pätevä, ei sopiva.
EU piti olla alunperin periaatteelinen Eurooppalaisten yhteinen liitto!
Mutta kun useita miljoonia maahanmuuttajia on otettu Euroopan ulkopuolelta voi sanoa et EU on ollut
valheiden luopio ja mukana jotkut kaks-naamaset Suomalaisetkin!
Se miten Suomi on muuttunut viime vuosien aikana
on suunnilleen pahinta mahdollista Suomelle!
En itse ennen ajatellut huonoa ulkomaalaisista ollenkaan,
mutta nyt kaiken pahan kehityksen kokeneena
olen muuttunut allergiseksi sellaisille maahanmuuttajille
joita on paljon tullut Suomeen.
Suomi on vasta tuhon alussa ja tulee saamaan pahan kohtalon kun kaikki pelit on pelattu loppuun.
Hän onkin ainut,mitä äänestäisin ja varmaan moni muukin.
Suomi ansaitsee Aaltolan.
Suomi-laiva on turvallisissa käsissä, kun Aaltola toimii kapteenina.
Aaltola, toisin kuin esim. Stubb, tuntee myös Suomen historian ja osaa väistää karikoita.
Ylioppilas Haavisto ei edes ansaitse mainintaa.
Hyvin sanottu:Ehdottomasti äämestämme Mika Aaltolaa ,olisi paras presidentti,kansan presidentti.
Suomella on valtavia ongelmia!
Liian monia mainittavaksi.
Saatamme olla seuraamassa Suomen loppua
seuraavina vuosina.
Muistakaa se et ette syyttele muita maita tai tahoja,
Suomalaiset itse ovat suurin syyllinen mutta ei ainoa.
On muuttunut jo pahantuntuiseksi maaksi.
Petteri, eikun petturi EU on toinen syyllinen,
ja on muitakin.
Totta.
Suomella on ongelmia, joista monet ovat jälkisuomettuneiden poliittikkojen aikaansaannoksia.
Jälkien peittely ja omat intressit valvotttavana.
Aaltola on rehti, rauhallinen ja selkärankainen.
Harvinainen luonnonvara.
Katse eteenpäin! Aaltolasta uuden ajan presidentti.
25 000 kannattajakorttia ennätysajassa.
Nyt jo yli 30 000.
Mika Aaltola paras ehdoaks presidentiksi on isänmaallinen mies ja uskaltaa ohi poliittisten puolueiden.
Mikalla ei ole rötöksiä taustallaa ja itse luonut urnasa , opiskellut tohtoriksi ja on ulkopolitiikan asiantuntija.
Haavistosta tulee pressa kun Suomen nuoriso naiset sekä vanhukset äänestävät
Jos toinen kierros potentiaalisesti edes tulee vastassa Haavisto ja Li kkummatkin käy kansalle.
Haavisto ja Li.
Venäjän mieleen.
Rosatom-asiamies Stubbikin käy Venäjälle, kun on myös mm. vaatinut venäläisille vapaan maahanpääsyn ja venäläisten tonttikauppojakin kannattaa. Isän puolelta venäläistaustainen.
Se on poika joka luulee liikoja!
Juuri sellainen joka tuhoaa valheilla loputkin Suomea,
maata jota omat ovat olleet tuhoamassa jo monia vuosia,
heikot EU'n naru-nuket!
En ole varma mutta kun lukee asioista niin
onkohan se ihan normaalia et Suomen valtio
salaa yleisii avoimia asioita Suomen kansalta
jolle valtio on vastuussa?
Ihan kuin se tapahtuisi monissa maissa,
ja jotenkin jopa suhteelisen paljon Suomessa?
Kun Suomi on systemaattisesti ajautunut vuosien aikana
sellaiseksi maaksi uhan alla niinkuin voisi ajatella
joitain Eastern European maita,
et niinku valtio olisi ohjattu siihen suuntaan vuosia.
On liian paljon listata sellasia tapoja joista huomaa sen Jos on itse asunut paljon maassa jossa on voimakas
ihmisen sanan/ ja vapautta suojaava perustuslaki.
Voi olla hyvin samallainen raukkis niinkuin
moni muukin!
Monet asiat Suomessa perustuvat raukkamaisuuteen!
Onkohan ihan vaan tavallinen valehtelijat?
Sellanen ainanen kusettaja?
Media kaivelee tikulla, jos Aaltolasta löytyisi jotain negatiivista.
Tikun palasista sitten kehitellään tarinoita.
Taas hiljattain yksi uusi yritys.
Takuuvarmasti jokin roskajuttu taas ennen seuraavaa galluppia.
Totta. Juuri ennen viimeisintä galluppia roskajuttu Aaltolan vaimosta.
Roskajutut tuskin horjuttavat Aaltolan tukiryhmiä ja suuri yleisö alkaa kyllästyä kirkuviin panetteluotsikoihin..
Aaltola on ihan normaali Suomalainen wannabe!
Suuret luulot, pieni todellisuus.
Maiden nimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, kielet ja kansallisuudet pienellä kirjaimella.
Näin on suomen kielessä.
Maat isolla kirjaimella, kielet ja kansallisuudet pienellä.
Mutta tiltut onkin eri maata.
"You should capitalize countries, nationalities and
languages"
And.....,..Maiden is a girl or a first voyage.
Capisce?!
Viittaa mielenterveysongelmiin.
Kitkerän katkera englannintaitoinen tiltu.
Niin pienimielisii katkeran vahingoniloisia miehii,
uskomattoman heikkoja, ala-arvosesti haukkuvia
ja nimittelevii matkija luonteita!
Sellasia on Suomessa PALJON!
On kunnon Suomalaisiakin mutta?
Sen huomaa kun on paljon ulkomailla,
riippuen tietysti maista!
Monet Suomenkielen sanat on Osittain
Englannin ja Ruotsin kielen mutta
ei ole toiseen suuntaan ollenkaan,
niinkuin moni, moni muukin asia ja tapa Suomessa
vain yhteen suuntaan, ihan niinkuin
kyseinen forum ja koko internet!!
Mika Aaltolasta uuden ajan presidentti. Aaltola yhdistää kansan.
Aaltolalla on tutkinto myös psykologiassa.
Suomi ansaitsee Aaltolan.
Suomi tarvitsee Aaltolan.
Uusi aika - uudet mahdollisuudet.
Mahdollisuudet meni ohi kun maahantunkeutujia
tunkeutui useita kymmeniituhansii!
Aaltolalla on selkeä ja jämäkkä kanta ja hän on tuonut sen esiin kaihtelematta.
Aaltola:
Meidän pitää tietää keitä tähän maahan pyrkii, ja jos ei tiedetä, sitten ei päästetä.
Sellaista paskaa puhuvat ja
teot ovat vastakohta,
niinkuin monia muitakin asioita!
Ei puheet, vaan teot.
Haha, vuode vitsi.
Suomi ansaitsee tohtori Aaltolan kaltaisen vakaan, harkitsevan ja luotettavan ulkopolitiikan asiantuntijan.
Stuppelo on vitsi, Pekka lusmuilee ja Rehn on tehnyt vakavia virhearviointeja mm. Rosatomin edistäminen.
Stuppelo Elämäni biiseillä ja talviurheilluvaikuttajien kannanotoilla presidentiksi.
Stuppi joutaa sirkuspelleksi. Taipumukset viittaa sinne parhaiten.
Ryzzä hykertelee jo käsiään - rahalle perso toope stuupi pressaksi.
Kakan puhujia ovat!
Periaatteettomia ulkomaisten ohjaamia
heikkoja seuraaja sieluja!
On niin olevinaan koulutettuja,
tosisaiassa EU'n ulkomaisten juoksuttamia
naruista ohjattavia nukkeja!
Sellaista se on heikossa valtiossa!
Suomi tarvitsee Aaltolan.
Aaltola on heikko kopioija!
Taitaa valehdella aika suoraan ja luontevasti?!
Sikamainen ihmiskunta!
Ei ole eroa paljon ehdokkaissa.
Sellaisia sotien markkinoijia, murhaajia kaikenlaisia,
aiheuttamalla sodat jokapuolella Maailmaa!
Huolimatta maista, uskonnoista ja roduista, kulttuureista!
Jatkuvia tappavia sotia jokapuolella ja aina,
ihan niinkuin tulevaisuudessa sama kuin nyt ja ennen!
On vain ajan kysymys milloin sota ihan mihin maahan tahansa, samoin on sota Suomessa vain ajan kysymys!
On matkija mies!
Ei tunne Yhdysvaltoja kunnolla ollenkaan,
vain ne jotka ovat asuneet Yhdysvalloissa monia vuosia
tuntevat Ameriikan, ja sen takia me jotkut rakastamme Ameriikkaa!
Ihan niinkuin jonkun on asuttava
Suomessa monia vuosia tunteekseen Suomen!
Aaltola on asunut USA:ssa 8 vuotta.
Ensin Aaltola suoritti New Yorkissa Columbian yliopistossa psykologiasta BA:n.
Osallistui myös Bush vanhemman presidenttivaalikampanjaan.
Palasi Suomeen ja jatkoi Tampereen yliopistossa maisterin tutkintoon kansainvälisestä politiikasta.
Suomessa Aaltola oli mukana Ahtisaaren presidenttivaalikampanjassa 1993/94.
Kansainvälisen politiikan tohtori Tampereen yliopistosta v. 1999.
Takaisin USA:an, professorina useassa yliopistossa. Työskennellyt myös mm. Englannissa ja muualla Euroopassa.
Palasi Suomeen Ulkopoliittiseen instituuttiin.
Ei mitään merkitystä kuka valitaan,aivan pellejä kaikki.Aikoinaan sanottiin että Koivisto todisti ettei Suomi tarvitse presidenttiä,ja taso on kokoajan laskenut.Seuraavissa vaaleissa varmaan Kääriä ja reetu.
Juokse juoksupoika juokse!
Run Mika run!
EU"n juoksupoikia kaikki, ihan niinkuin nykyinenkin!
Katsokaa, tuntekaa, tuhoa Suomessa nyt 2024!
Rikollisia maahantunkeutujia ja jopa pahempia
uhkaamassa aseettomia Suomalaisia siviileit,
erikoisesti Suomalaisia lapsia ja naisia!
Ei tilastot valehtele jos rehelliset tilastot
mutta sellainen valtio valehtelee kuin on.
no voi, voi
Let's face the music!
Suomi on heikko valtio
ja kaikki ehdokkaat ovat heikkoja!
Maa jota helppo ohjata kuin Porolaumaa "Reindeeple"
Puhutte aina joitain Mannerheim ja Kekkonen,
kaikenlaista hienoa ja vaikka miten,
mutta sitten itse monet Suomalaiset olette
KAIKKEA MUUTA!!
Vai luuleeko kukaan et Mannerheim ja Kekkonen
olisi antanut sellaisten maahanmuuttajien
olla Suomessa kuin NYT ON??
Ei varmasti!
Joten lopettakaa kaikki vertailut ja muut
ylistykset sellaisten presidenttien jotka
ovat vastakohta teille, nykyiselle presidentille, edellisille presidenteille ja nykyisille heikoille kaks' naamasille ehdokkaille!
I'm not sure but I think that this guy just like
them other candidates in Finland are
very two-faced candidates?!
Like I said, I'm not exactly sure but it
does seem like that, considering everything that has
happened and is happening to Finland,
and has been going on now for many years already!
Vai tutkija? Heh!
Ei, ei poijat! Huh!
Arvioni on et Aaltola ei tule valituksi!
Tutkimuksetkin ovat jotain aivan huuhaata
joista maksettaan Miljoonia euroja verokannasta!
Suomalaisilla ei yksinkertaisesti ole ylim rahaa
maksaa jatkuvia ja uusia veroja, kaikenlaisia maksuja ym!
Arvioisin Suomen vajoavan erikoisen pahaan tilaan
muutamien vuosien aikana.
Oikeassa olin ei tullut valittua!
Oikeassa olen kanssa Miljoonien hukasta
idioottien idioottimaisiin "Tutkimuksiin"
Muuten kukaan ei ole edes kiinnostunut
sellaisista "Tutkimuksista" Heikolta miehilt,
heikoista maista.
Ihan sama tuleeko pressaksi narsistinen toope stuupi vai marginaali valeprofessori ylioppilas peehoo.
Puolet äänestäjistä joutuu nyt valitsemaan kumpaa äänestää vaiko jättää äänestämättä.
Joku saattaa äänestää toista vastaan.
Iso raha maksoi suomalaisten nieltäväksi näistä jomman kumman.
Pressan hinta 2 miljoonaa euroa + 1,5 miljoonaa euroa.
röh röh.
Uh, nyt kertoilee Tucker Carlson'in haastattelusta,
itse ei saisi haastattelua ollenkaan,
ei haastattelua Bideninkaan kanssa.
Tucker Carlson tunnetaan aika paljon ,
melkein kukaan ei ole koskaan kuullutkaan
Aaltolasta.
Kuinkas sinä sentään olet kuullut Aaltolasta?
Tuolla taitaa olla ainakin +120 Miljoonaa katselua,
plus Miljoonia muita kautta,
olisikohan jo 200-400 Miljoonaa katsojaa?
Onko Suomessa noin 5 Miljoonaa asukasta?
Tucker Carlson'ia katsottu useita vuosia
monta kertaa x Miljoonat!
Sillain se toimii tuolla Isossa Maailmassa!
Suomessa kateuden ja vahingonilon maassa on jotain muuta.
Suomi oli ennen kunnon maa,
ei ollut EU'ta ohjaamassa painostamalla Suomea
kansan vaihtoon Euroopan ulkopuolelta tulleisiin!
Se on kaikesta pahinta Suomelle tapahtunutta!
Kaikki puolueet olleet samalla tavalla painostettuja, alistettuja!
Aasientuntijat! Donkey experts!
Aaltola ja muut wannabes on ihan samat
kuin sinun naapurisikin!
Nykyään Aaltola antaa harmauden näkyä hiuksissaan, ei enää värjää mustiksi.
Kova poika kertoilemaan mielipiteit
kaikenmaailman tapahtumista vaikka
on kokematon oppipoika maaseudulta.
Huuhaa mielipiteit kertoilee kalliilla hinnalla veroista!!
Itse kerron totuuden ilmaiseksi niinkuin
moni muukin.
Vittu on se kumma ku tallasii paskanpuhujii
kustannetaan kaikkien verorahoista
kaiken verorahoista maksetun koulutuksenkin
jalkeen!!
On vikaa koko kuviossa,
ja lopputuloksena vaan pahempia aikoja kaikilla,
maksettaan siita etta asiat menee
PERSE EDELLA PUUHUN!!
Idiootti kansa joka maksaa verokannasta
jonkun tahon mielipiteiden julkasun
kun on valtavia budjetti ongelmia
ja valtion manot paljon suuremmat kuin tulot!
Tutkijoita?..........Uh!
Tragekoomista ja surkuhupaista!
Menot vs Tulot!
700.000 palkkaa verokannasta
300.000 ilman duunia tai lomautettuna
1.6 Miljoonaa elakkeella
? Kymmenii tuhansia maahanmuuttajia
Noin 2.5 Miljoonaa tulot verokannasta
Maa jossa 5.5 Miljoonaa
= 3 Miljoonaa (Alle 18 vuotiaita 1 Miljoona/ 5.5M)
On noin 2 Miljoonaa joinka tulot verokannan ulkopuolelta
Laskutoimitus: EI OLE MAHDOLLISTA TOIMIA!
Se pelle takoo verorahoja suun avulla,
paljon ilmavaa puhetta
ei todellista tuotantoa, vai huuhaa puhetta!
Puhelee jonninjoutavia spektaakkeleita
tulevaisuudesta,
vain ennustajaeukot osaavat sen!
On kuulemma kaksikertaistunut upi sen aikana!
Onkohan budjetti kolmin tai nelinkertaistunut?
Siis aina vaan kalliimmaksi veronmaksajille
kun valtio nyt aikoo leikata jokapaikasta ym!
Sellaista huuhaa puhetta koko Suomen upi!
On taidettu MATKIA se upi sellaisesta
Maailmalla tunnetusta UPI, United Press International?!
Niinkuin moni, moni, moni muukin asia Suomessa,
pienisieluisten matkija miesten maassa!
Siisti ja kokematon poika.
Kallis vaihtoehto ennustaja eukolle!
Ollin oppivuodet oli tarina,
Mikan oppivuodet on tragedia!
Uusi EU'n (Euroopan tarkoituksellinen pilaaminen)
Narunukke!
Paha on ollut Suomellekkin muutos kun vertaa
-70.......-80 lukuihin, suunnilleen.
Samaa voi sanoa suuresta osasta Eurooppaa!
Virossa ei ole kuulemma matuja niinkuin
Suomessa ja Ruotsissa!
Nyt on Belgiassa puhumassa paskaa!
Belgiassa ei kukaan kuuntele Aaltolan paskapuhetta
mutta Suomessa osa harhaanjohdetuista kuuntelee!
Minulla meni Aaltolasta maku kun hän paljastui kaappi-kokoomuslaiseksi.
Aaltola olisi ollut oppipoika-residentti
ihan niinkuin nykyinenkin.
Alec oli pätevin ehdokkaista.
Sen on alkutaival pressan hommissa todistanut.
Hyvin menee, mutta menköön.
On hyvä lähteä ajoissa mukaan.
Joku voisi tosin kertoa Aaltolalle, että seuraaviin pressanvaaleihin on aikaa reilut viisi vuotta.
Näin aikainen aloitus vaatii rajun turnauskestävyyden.
Tosin viime kerta todisti Aaltolan tarvitsevan runsaasti harjoittelua.
Ehkä on syytä käyttää koko vaalikausi kampajointiin, niin ei putoa kesken turnauksen.
Niinhän pääsi taannoin käymään.
Aaltolan kannatus haihtui loppuvaiheissa täydellisesti.
Taisi lopuksi olla peräti 1 kokonainen prosentti jäljellä!
Siitä on hyvä jatkaa...
Ovat oppipoikia Aaltola/ Stubb/ Orpo
tulla ammattilaisten areenalla!
Ihan kuin nyrkkeilyn amateuriit vastaan professionals!
Ihan kuin ottelisi George Foreman tai Tyson Fury tai
Mike Tyson vastaan, tulos on varma knockout!
Pikku-Orpo ja pikku-Stubb kevyt sarjassa
Aaltola middleweight sarjassa,
ammattilaiset heavyweight sarjassa!
Kaikki arvaa lopputulokset!
Orpo on rutinoitu ja mistään hermostumaton, kokenut poliitikko.
Alex on presidentin toimessaan osoittautunut oikeaksi valinnaksi.
P.S. Aaltola hakee nyt oppia EU-parlamentista.
Koira haukkuvat, karavaani kulkee.
Ovatko koskaan olleen ansiopalkalla vai
ovatko aina saaneet KORKEAT tulot verokannasta?
Ovatko kusseet Suomalaisten lahkeille ja
sanoneet et sataa vetta?!
Suuret vero-palkat paskan puhumisista vuosia!
Olenko ainoa jolla meni Mika Aaltolasta maku kun hän paljastui kaappi-kokoomuslaiseksi?
Ei kukaan EU'ssa edes huomaa Aaltolaa ja Toveria,
EU'n naru-nukkeja!
Tulevat Suomeen seuraavaksi uusilla laskuilla
ja direktiiveilla, EU'n komentamina ottavat vastaan
ammattilaisten ylivoiman ja antautuvat asemiinsa
ylivoiman alla!