tietääkö kukaan,kun ammattilaiset eivät tiedä? miksi nykyisin myytävät ahkeraliisat eivät tee siemeniä? Sain aikonaan siskoltani ko.kukan siemeniä ja kylvin ne aina maaliskuussa ruukkuihin ja sitten jännäsin minkä väristä kukkaa tulee,syksyisin keräsin niiden siemen kotia talteen ja ne säilyivät talven yli kuivattuina, suku säilyi vuosikausia mutta huolimattomuuttani ne pääsivät häviämään.
-mistä ja miten kasvatettuina tulevat siemenet puutarhureille, saisiko osto taimet tekemään uudelleen siemeniä jollai konstilla,kuinka ja miksi ? ne jalostetaa sellaisiksi ettei ne tee uusia siemeniä.
Kasvatan myös orvokkeja siemenistä,joiden sekalaiset värit tuottavavat todella monenlaisia ihania yllätyksiä,kokeilkaa itse ja ihastukaa.
Ahkeraliisa
3
529
Vastaukset
- monet taimet ostanut.
---vaan kiltisti joka kevät kauppiaalta uudet taimet tai siemet moinen omatoimisuus ei nykymaailmassa ole sallittua.
- Nyt.riitti
Jotain muutakin vikaa on nykyään ahkeraliisoissa. Kesäkuun alusta istutetut, normikastelulla ja lannoittamisella hoidetut, olivat samanlaisia kitukasvuisia, mustuvalehtisiä lokakuun alkuun. Ei ahkeraliisoille, eikä muille kukilleni ennen tälläistä tapahtunut. Kuten nyt parina kesänä.
Kesäkukkani ovat rehoittaneetkauniisti pitkälle syksyyn asti parveke ym ruukuissani.
Nyt samasta taimimyymälästä ostetut ovat tälläisiä. Mikälie kasvitauti niissä?
Ihan samanlaisia raakkuja olivat pelaquut ja lumihiutaleet, eivät tehneet kukkaa ja lehdet ruskettuivat.
Miljoonakellostakin oli juuret kadonneet kokonaan ja ne irtoilivat itsekseen mullasta.
Tarkkaillaankohan puutarhamyymälöiden kasvihygieniaa lainkaan?
Levittävätkö ulkomailta tulleiden kasvien mukana jotain kasvitauteja?
Vaiko myytävät mullat kelvottomia?
Olen huomannut myös, ettei netissäkään näy juurikaan missään tälläisiä kielteisiä puutarha/kesäkukkakokemuksia.
Salaillaanko tässä nyt jotakin, ettei taimimyynti kärsisi?
Ensi kesäksi en osta, enkä laita ainoatakaan taimiraakkua rumina kitumaan ruukkuihin. - Kukaton_kesä
Myös lumihiutaleet eivät tänä kesänä kasvaneet ja runsastuneet, normaalista hoidosta huolimatta. Epäilen vahvasti, että syy oli pakko olla kelvottomissa taimimyymälän taimissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073