Eläke tulematta

Pankki OP
Eläke Elolta kuun ensimmäinen päivä.
Eläke tulematta.
Laskut pitäis kuitenkin maksaa.
Veronpalautukset ei ole tulleet tilille.
9552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eläke, kuten muutkin viikonloppun aikaan eräpäiväksi merkityt laskut ja maksut maksetaan aina seuraavana pankkipäivänä.
Se koskee myös laskujasi.

Ei siis hätää….

Äänestä
  • "Eläke, kuten muutkin viikonloppun aikaan eräpäiväksi merkityt laskut ja maksut maksetaan aina seuraavana pankkipäivänä."
    Lain mukaan eläke maksetaan kuukausittain, siis ei voida maksaa kahta kertaa kuukaudessa.
    Eläkkeen maksupäivä ei nyt ollutkaan 1.7. vaan se on 3.7.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    "Eläke, kuten muutkin viikonloppun aikaan eräpäiväksi merkityt laskut ja maksut maksetaan aina seuraavana pankkipäivänä."
    Lain mukaan eläke maksetaan kuukausittain, siis ei voida maksaa kahta kertaa kuukaudessa.
    Eläkkeen maksupäivä ei nyt ollutkaan 1.7. vaan se on 3.7.

    Eli menee juuri niinkuin pitääkin.

    Äänestä

hyvä turhan aloituksen aihe, millä palstaa aktivoitais seuraavaksi ?

Äänestä
  • Tää ois hyvä:
    Nordea on huono pankki.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tää ois hyvä:
    Nordea on huono pankki.

    Ei oikein liity eläkkeisiin…
    Toisaalta tämä näyttää olevan muuttunut muutenkin muihin kuin eläkkeisiin keskittyväksi palstaksi tuon yhden kirjoittajan paatosmaisen julistamisen vuoksi…

    Äänestä

Lasku pitää olla 2 viikkoa myöhässä, ennen kuin saa lähettää muistutusmaksun. Eiköhän eläke tule aina ennemmin.

Äänestä
  • Ja ei eläkeiässä enää 1 kk tulot vaikuta johonkin laskun maksuu .

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ja ei eläkeiässä enää 1 kk tulot vaikuta johonkin laskun maksuu .

    Joo näin se olis hyvä olla ja jokaisella muullakin niin ettei parin päivän muutos rahojen tulossa vaikuta yhtään mitään. Sitä paitsi jos yhtenä hetkenä maksetaan aiemmin, seuraavaa maksuun on tod.näk. entistä pidempi aika. Ihmiset on totutettu liian hyvään ja helppoon, kun tollasistakin tehdään ongelma. Enkä ole sitten rikas kokkare vaan aivan päinvastoin!

    lajijasuris

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pankki OP
Eläke Elolta kuun ensimmäinen päivä.
Eläke tulematta.
Laskut pitäis kuitenkin maksaa.
Veronpalautukset ei ole tulleet tilille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu