AVI kiertää lastensuojelun ongelmaa tapaamisoikeuksista

Koko huostaanotto perustuu lastensuojeluorganisaation tekemiin valheisiin, joten ongelma ei ole tapaamisten saaminen tai laillisuus. Sosiaalityöntekijä ja hänen lakimiehensä perustelevat tapaamisrajoitukset ja vartijat huoneessa lailla, teeskentelevät sen toteuttavan perheen lailliset oikeudet ja tulkitsevat lakia yksin. Heille on annettu toimivalta tulkita lakia ja he sanovat, että se perustuu lakiin, joten ongelma on sosiaalityöntekijän asema ja autoritaarisuus.
Hallitusohjelmassa todetaan, että Kadotettujen lasten asiaan puututaan palauttamalla lapset sijaishuoltopaikkoihin. Sekään ei kyseenalaista lastensuojeluorganisaation toimintaa.

Ongelma on pelkkä vallanhalu ja koko hallintotyyli Suomessa, jossa autoritarismi korvaa demokratian, hoitoajattelun, autonomian ja yhteistyön. Autoritarismi peitellään verukkeilla ja yritetään saada näyttämään vanhemman vialta, eli oikeutetaan se mielenterveysvalheilla ja yritetään saada näyttämään sosiaalityöntekijän virkavalta luonnolliselta ja välttämättömältä. Media ei suostu kyseenalaistamaan lastensuojelun autoritaarista tyyliä ja raportoi lastensuojelun ongelmat "riittämättöminä resursseina sairaiden perheiden hallinnoimisessa". AVI ei suostu puolustamaan demokraattista hallintotyyliä lastensuojelun toiminnassa vaan teeskentelee, että lastensuojelun toiminta on luonnollista ja välttämätöntä. AVI valittaa lainmukaisuuden puutteesta, mutta ei puutu rajattomaan autoritarismiin, joka on lain rikkomisen todellinen syy.

https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69996453?fbclid=IwAR2RuCTzTujj1UBl7nkp_7I3ib7DKVxcqDstAT9z5QEfUrr_7A-R478ZO4s

Lasten ja huoltajien valvottujen ja tuettujen tapaamisten on perustuttava lakiin
Tiedote 29.6.2023 13:45

11

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan ei näitä lue.

    • Anonyymi

      Onko pakko suoltaa näitä autistisia juttuja, jotka eivät liity mihinkään millään tavalla. Korkeintaan huostaanoton tätit nauravat näille jutuille ja tuumaavat ettei tuolle tollolle anneta lasta ainakaan ikinä takaisin.

    • Anonyymi

      Pitäisi varmaan auttaa jotenkin muuten kuin ottaa huostaan. Lastensuojelu bisnes on kasvanut ja kasvaa yhä suuremmaksi ja ulkomaalaiset pääomasijoittajat ovat jo tulossa lypsämään rahaa Sveitsiläisten eläkelläisten rahastoon.

    • Anonyymi

      Ottaako eduskunta lähempään tarkasteluun jo vuosia Suomessa pyörineen, yhä suuremmilla liikevoitoilla tapahtuvan toiminnan lastensuojelun laitoshoidon toimialalla, joita yksityiset palvelun tuottajat järjestelmällisesti toteuttavat, järkyttävän suurilla asiakas-paikka-maksuilla, näissä suurina maksajina kunnat.

      Sijoitetut lapset eivät todellisuudessa saa heille säädeltyä kuntoutusta, vaan joutuvat säilötyksi, riittämättömän, päivittäisen (2 aikuista, 7 lasta) henkilöstö-mitoituksen vuoksi. Lisäksi lapset joutuvat kestämään jatkuvasti vaihtuvia työntekijöitä; Eri tavoin rikkinäisten työntekijöiden mielenhäiriöitä, jollaisia ihmis-tyyppejä ala ikävä kyllä puoleensa vetää. Moni tulee "korjaamaan" itseään alan töihin. Usealla on erilaisia mielenhäiriöitä, päihde-ongelmia. Työ on haastavaa ja vaatii työntekijöiltä hyvää kokonaisvaltaista toimintakykyä suoriutuakseen työtehtävistään.

      Ala sekä lapset kaipaavat tervepäisiä, itsestään huolta pitäviä, koulutettuja roolimalleja, sekä niitä resursseja, joita kunnat luulevat saavansa maksaessaan 1000€:n vuorokausimaksuja sijoitetuista lapsistaan.

      Kuntien ja sosiaalityöntekijöiden pitäisi yhdessä tarkastella asiaa paljon syvemmältä. Lastensuojelu-yksiköissä rikotaan sopimuksia säännöllisesti, ensisijaisesti yrityksen johdon rakentaman ulkokuorellisen "riskinhallinta-toiminnan" johdosta, heijastuen tietysti monin eri tavoin työntekijä-tasoon ja käytäntöön. Sisälle rakennetun "riskien-hallinta-toiminnan" myötä, erilaisia laiminlyöntejä suojaamaan toteutetun toiminnan myötä, yrityksen johto ei joudu useinkaan vastuuseen näistä.

      Missä lasten etu? Suuri vastuu ja velvollisuus valvonnassa on myös sosiaalityöntekijöillä!

    • Anonyymi

      Hallituksella on yhteyksiä näihin yksityisiin pörriäisiin ja muihin jätteihin. Sinnehän noita kansanedustajia on siirtynyt lobbaamaan yksityisten toimijoiden puolesta. Ei ole kiinnostusta puuttua yksityiseen rahasampoon, kun oma hillotolppa on kyseessä.

      Tämä hallitus on välinpitämättömin inhimilliselle hädälle koko Suomen historiassa.

      • Anonyymi

        Heikentävät lapsiperheiden taloudellista tilannetta radikaalisti ja lisäävät huostaanottoja politiikallaan.


    • Anonyymi

      EIT eli Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on ainut mikä voisi nähdä tilanteen puolueettomasti.

      • Anonyymi

        Ehkä myös ihmisoikeusliitto tai Amnesty.


    • Anonyymi

      Vaikka Avin hommia nuo olisi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe