Nyt kolmas kerta. Kokoomuslaiset ei saa mennä prideen.
Kohta hallitus kaatuu. Olisi hyvä että KD heitetään ulo. Kok ja SDP uusi hallitus.
Päivin puolue edustaa 5/200 eli pari % kansasta. Päivin äärisuunta ehkä prosenttia. Ei päivi voi määrätä mitään. Mutta hyvä jos rähjää joutaa pois.
Kohta hallitus kaatuu. Olisi hyvä että KD heitetään ulo. Kok ja SDP uusi hallitus.
Päivin puolue edustaa 5/200 eli pari % kansasta. Päivin äärisuunta ehkä prosenttia. Ei päivi voi määrätä mitään. Mutta hyvä jos rähjää joutaa pois.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Tämä on vielä kohuisampi kuin Sannan hallitus. Toivottavasti hajoaa ja kd pois
Orpo on osoittanut ihan jo alkumetreillä heikkouden merkkejä johtajana, antoi Purrankin juoksuttaa jo lähtöviivalla. Aika paljon jämäkämpää otetta tarvittaisiin, jos aikoo tuota hallitusta luotsata.
Sokoksen kassa osoitti huomattavasti suurempaa jämeryyttä ja määrätietoisuutta, se on vaan tosiasia, oli Marinista sitten mitä mieltä tahansa.
-a-teisti-
❤️ Sokoksen kassa Orpoa niin paljon kauniinpikin on ❤️
Kohta hallitus kaatuu eikä Sari ehdi hoitaa maataloutta kuntoon jollei Päivi hiljrbe.
Paskanluonniksi menee Sarinkin ministeriys.
ArtoTTT
Tässähän voidaan muistella minkälainen mekkala syntyi kun Soini ulkoministerinä osallistui vapaa-ajallaan abortinvastaiseen tilaisuuteen, mutta näköjään prideen voi mennä ja heilutella vielä valtioneuvostolakanaa....
Toinen on asiallista ja toinen täysin asiatonta
Voimme sinulle järjestää havaintoesityksen ananassupolla, jos niin toivot.
Ymmärrätkö mikä ero näillä asioilla on kun ministeristä on kyse? Et varmaan?
kuka tahansa ministeri kun ulkomaanvierailullaan on 24/7 Suomen ministeri, ei hetkeäkään mikään yksityishenkilö. hän voi osallistua tilaisuuksiin jotka on suomen virallisen linjan mukaisia mutta ei tilaisuuksiin jotka on sen vastaisia. ihan selvä asia josta ei saa lipsahdella. Siellä edustetaam SUOMEN VIRALLISIA NÄKEMYKSIÄ. EI IKINÄ EIKÄ KOSKAAN OMIA. Niistä ollaan ihan hiljaa jos ne ei sovi viralliseen kuvaan.
Pridejuttu oli ihan sosiaali- ja terveysministeriön kanssa sovittu asia, se valmisteli ja johti koko homman ja valtioneuvosto oli kuvassa mukana alusta asti. Pridejuttu oli suomen hallituksen virallista linjaa edustava tapahtuma ja sillä oli ministeriön ja valtioneuvoston tuki takaanaan.
MITEN TE ETTE YMMÄRRÄ SITTEN YHTÄÄN MITÄÄN?
ArtoTTT
Molemmat on "suvaitsevaisten" lempilapsia, ei niitä sovi vastustaa, kannnattaa kyllä sopii ministerinäkin.
Joo mut ymmärrätkö ne pelisäännöt mitkä politiikassa pätee? Ministeri on aina 24/7 hallituksen ja Suomen virallisten linjausten takana eikä esitä omia poikkeavia näkemyksiään sanoillaan eikä teoillaan missään yhteydessä jossa ne voitaisiin edes vahingossa tulkita maamme linjaksi. Se edustaa maatamme ja sen virallista linjaa.
ArtoTTT
Onkin erittäin haitallista jos tulkitaan valtionneuvoston linjaksi priden vaatimukset alaikäisten sukupuolenvaihdoista.
Kutsutaanhan tälläkin hetkellä hedelmöittämiskyvyttömiä miesoletettuja hedelmöittämiskykyisiksi miehiksi ja hedelmöittymiskyvyttömiä naisoletettuja hedelmöittymiskykyisiksi naisiksi.
Todellisuus ei muutu ihmisten saadessa oikeasti tiedostaa millainen on.
Tämä asia on aika perinpohjin puitiin sen ollessa ajankohtainen. Ministeri on ministeri 24/7 ja edustaa yksin Suomen virallista linjaa, eikä esitä siitä poikkeavia kantoja. Ei varsinkaan ulkomaanvierailuilla. Ei sanoin, ei teoin.
Meillä on kotimaanpolitiikastakin esimerkkejä siitä, kuinka ministerin hallituksen linjasta esittämät näkemykset nostavat kohun. Niin ei vain tehdä.
Kun edustetaan Suomea valtiona valtion leivissä ylimpinä päätöksentekijöinä, niin siinä jos missä pätee sanonta: sen lauluja laulat, kenen leipää syöt.
Politiikassa on sääntönsä, on kirjoitetut ja kirjoittamattomat säännöt, protokollat, toimivallat: kuka tahansa ei avaa suutaan mistä tahansa asiasta jne.
Huutokuorossa homma ei toimi, ei siis niin, että yksi hallituksen jäsen viestii toista, toinen toista. Kaikilla on sama mieli ja sama suu. Sitten kun ei ole, niin sitten valtionjohdossa käy kuhina ja jos päätyyn joudutaan kaatuu hallitus.
-a-teisti-
"Kaikilla on sama mieli ja sama suu."
Ainakin se suu, oli asiasta sitten mitä mieltä tahansa.
-a-teisti-
ArtoTTT
#ei siis niin, että yksi hallituksen jäsen viestii toista, toinen toista#
Tuosta kyllä jonkinlainen voimakas "deva ju" tunne tulee jostain syystä?
Kyllä hallitus hajoaa. Sillä on ihan mahdoton tehtävä karsia rahoitusta kun kaikkein heikaimmat vammaiset voi jäädä ilman tukea. Miten riitaisa hallitus jonka päähajoittajia on Räsänen voi tehdä mitään yhdessä. Räsänen pyrkii joka päivä framille kaivamalla jotain 4 v vanhaa tai suuttumslls jostain banderollista 100 000 mielenosoittajaa ahdisti.
Valtioneuvosto on osallistunut jo vuosia, miksi Räsänen herää vasta nyt?
Kun Timo Soini osallistui aikoinaan USA:ssa abortin vastaiseen mielenosoitukseen ilman hallituksen lupaa , niin siitähän meinasi silloinen hallitus kaatua.
Nyt kaikki hyökkäävät vain Räsästä vastaan, kun hän uskaltaa sanoa oman mielipiteensä.
Eikö hänellä ole lainkaan sananvapautta?
Räsänen on rohkea nainen. Vellihousut käyvät hänen kimppuunsa.
ArtoTTT
Liittyisikö siihen että KD nyt hallituksessa?
Päivi ajaa ministeri Essayahin noloon nurkkaan .
Keskenmenoja tapahtuu ainakin 15 prosentissa kaikista raskauksista, joten Timo Soinin jumala näyttää olevan varsin uuttera abortoija, kun vielä muistetaan raamatun sana, ettei hiuskarvakaan katkea ihmisen päästä tämän tietämättä. Kapinoiko Soini siis marssillaan Jumalaakin vastaan?
Ei ollut hallitus kaatumassa.
Niin ajoi. Valtioneuvostolla ihan selvä virallinen tuki takana ja päkä alkoi räyhään. Ja Sari saa varmaan selittää.
Kuuluuko vähemmistöjen ihmisoikeuksien polkeminen mielestäsi sananvapauteen?
Erikoista kuitenkin on, että asia tuli Räsäselle yllätyksenä. Vai tuliko sittenkään? Etukäteenhän tämä mekkala olisi pitänyt nostaa, ei jälkikäteen huutelulla ole mitään merkitystä, kun mitään parlamentarismin ja valtiosäännön vastaista ei ole tapahtunut.
Täälläkin on nillitetty siitä, ettei asiasta ole korkeantason päätöstä olemassa ja jopa Räsänen viittaa tähän, mutta ei tällaisia asioita käsitellä hallituksessa, valiokunnissa, eikä niistä äänestetä eduskunnassa. Ei herranen aika sentään, siellä käsitellään tärkeämpiä ja suurempia asioita.
Ministeriöiden virkamiesten heiniähän tällaiset asiat ovat, tässä tapauksessa toteuttajana on ollut sosiaali- ja terveysministeriö.
-a-teisti-
Ei ole ajanut, eikä tule ajamaan
Keskenmeno on ihan eri asia kuin abortti. Kuoleehan ihmiset muutenkin luontaisesti eri aikoihin elämän aikana. Abortti ei ole luonnollinen kuolema.
Syyttelethän myös vasemmiston Modigia räyhäämistä?
” ”Ei kukaan ota tosissaan tätä ”tukea””
Prideen valtioneuvoston nimissä osallistuneet kokoomusministerit saavat opposition riveistä kritiikkiä.
”– Älä huoli, kaikki näkee tän läpi. Ei kukaan ota tosissaan tätä ”tukea” sateenkaarioikeuksille sen jälkeen, kun äänestitte äärioikeistolaiselle ministerille luottamusta, vastaa Räsäselle europarlamentaarikko Silvia Modig (vas).
Kokoomuksesta ja kristillisdemokraateista yksikään kansanedustaja ei äänestänyt Junnilan luottamusta vastaan. RKP:sta kaikki äänestivät joko Junnilan luottamusta vastaan tai tyhjää.
– Sari oikeasti, pidän sinusta ihmisenä mutta tämä on jo irvokasta. Just annoitte luottamuksen äärioikeistolaiselle ministerille ja nyt sit yhtäkkiä pitäis uskoa että sateenkaarioikeudet kiinnostais? Tämä ristiriita on valtava, Modig vastaa hyvää Pride-viikonloppua toivottaneelle Sari Multalalle.””
Missä sellaista on tapahtunut? Mielikuvituksessasi?
Kuka normaali tykkää kakkaraudesta? Suolistosta levitetään tauteja ja luodaan uusia.
Hygienia on lannassa koeteltu?
Presidentti instituutio on saateeaari suojelija. Mitä heitetään tuulettimeen?
On meillä hallitus. Melkoista räpiköintiä eikä taida oppia lentämään ollenkaan. 🤷♂️
Aloittaja on kristinuskonnosta irtautuva Persu.
Onnitteluni.
Jussi Halla- aho ei tunnusta kristinuskontoa.
Halla- aholla ei ole ihmiskäsitystä kaikki joita hän ei pidä ne ovat jotain muita olioita, - se on ihmisviha mielisyyttä. - sekö puhemiehen ominaisuus?
Ei hallitus voi olla marssimassa kaiken maailman kansalaisjärjestöjen mielen odoituksissa. Ei siis ensimmäisessäkään. Ei Suomen kansa ole valinnut edustajiaan mielenosoitusmarsseille, vaan hoitamaan kansalaisten asioita, terveyttä, turvallisuutta ja toimeentulon mahdollisuuksia.
Minun puolestani jokainen yksityinen kansalainen saa olla miten lystää, kunhan ei aiheuta toiminnallaan omaisilleen, läheisilleen ja muille ihmisille haittaa, huolta, murhetta tai häpeää.
Mihin enään tarvitaan oppositiota? Meillähän on Päivi Räsänen, perusposvarihallituksen kauhu nro 1 !
Päivi, uskovaisten hallituksen kaataja 😇
IS sanoo pillastunut Räsänen. Ikävä jo pillastus hajottaa hallituksen. Itse haluan kokoomuksen ja Sadon hallituksen. Pillastunut pois. Päivi tuhonnut Essayn miniteriyden
Mitä ihmettä höpiset?
Paksa hallitus kaatuu paskamarssiin. Mitä nopeammin sen parempi.
Tämä on paljon parempi hallitus kuin edellinen tuhlarihallitus. Suomella ei olisi ollut enää vara Marin kakkoseen.
Miksi KD nuoret kannattaa Pridea. Toivottaa hyvää Pridea? Miksi puolue antaa? Päivi on jo lähellä 70 vee joten.ei enää kauaa porskuta. Sitten ei kukaan yhtä räväkästi vastusta.
Päivissä arvostan lapsikasteen kannatustust, uranaiseutta , Ukrainan puolustusta, Natomyönteisyyttä ja rokotusmyönteisyyttä. Mutta nyt on mennyt yli.
Pystyykö KD muuttamaan lakeja?
KD:n kannatuksen se on ainakin pitänyt alhaisena touhullaan.
KD Nuoret kannattaa prideä, kun toivotettiin hyvää ja turvallista Pride-viikon loppuhuipennusta kaikille s i t ä j u h l i s t a v i l l e?
KD nuoret ei kannata Setan tavotteita. Translain uudistamisen kohdallakin kannattivat vain että sterilisaatiovaatimuksesta luovutaan, mitä myös Suomelta edellytettiin, mutta lakia laajennettiin koskemaan muitakin kuin vain transihmisiä ja tehtiin huono, vahingollinen laki, sitä vastoin että kirjaus strerilisaatiovaatimuisesta olisi vain poistettu.
Hallitus on toiminut parisen viikkoa ja kaksi isoa kriisiä jo takana. Tässä kohtaa osoittaa melkoista harkintakyvyn puutetta Räsäseltä nostaa äläkkä moisesta asiasta
Täysin turha show, mihinkään toimenpiteisiin ei ole mitään syytä ryhtyä ko. ministereitä kohtaan, eikä silloin ryhdytä. Räsäsen hyökkäys ei kuitenkaan jo ennestään kireää ilmapiiriä paranna, yhtään uutta hyökkäystä omista rivistä ei todellakaan enää toivottu.
Silti yksi hallituspuolueiden kansanedustaja tekee kärpäsestä härkäsen ja nostaa metakan. Ei sillä, että tämä millään tavoin uhkaisi hallituksen olemassaoloa, mutta kiusallista tuollainen on ja asettaa KD:n noloon asemaan.
Mutta sirkushan tulee jatkumaan. Tämä unohtuu, mutta viimeistään sitten kun päästään budjettiriiheen nähdään värikkyyttä enemmän kuin sateenkaaressa.
Tällöin PS joutuu väistämättä tilille vaalilupauksistaan, kuilu äänienkalastelussa luvatun ja sen välillä mihin on sitouduttu on ammottava. Kuinka niiden välille pystyisi muka tukevan sillan rakentamaan? Millä ilveellä Purra pitää siinä vaiheessa takarivinsä ojennuksessa? Tuskin riittävät rahkeet ja seuraava repeämä tapahtuu persujen sisällä. Historia siis toista itseään persujen kohdalla.
-a-teisti-
Eihän tuo mikään ihme ole persujen kohdalla. Se tulee jakaantumaan. Siellä on mukana sellaista porukka joka ei sovi mihinkään puoluseen. Ehkä perusuomalaisista tulee kunnon puolue, jos järkiporukka jaksaa kestää näitä haihattelijoita.
Päivi Räsänen puolustaa perus-arvoja jotka nykyaikana on niin monelta hukassa.
Kaikki muu kommentointi on sanan helinää !
Joskus uskonkiihkonsa sokaisema kanakin löytää oikean jyvän.
Sinimustan hallituksen kaataminen olisi Suomen etu ja hyvä teko.
Suomen politiikka kaipaa ravistelua ja sitä tuleekin. Vapaehtoisesti tai pakosta.
Suomessa ei ole sinimustaa hallitusta, nykyinen on sininen tai sinivalkoinen.
Sinimustaliike ei ole eduskunnassa.
Natsukka ministerinä ei haitannut Päiviä ollenkaan, äänesti että kyllä käy. Natsukka olikin vaan lausunut aborteista natsukkatyyliin, se sitten sai pillastumaan. Ja nyt homot. Sellainen Päivi on. 😁
Et tajua siis poliitiikasta ja latelet typeriä natsukka-juttuja, jotka pitäisi järkevämpien ottaa tosissaan?
Mielestäsi kokoomuslaisiakaan ei haitannut ollenkaan Junnilaan liittyvät asiat? Vai harrastat valikointia? Eihän asiasta olisi käyty mitään keskusteluja, jos asiassa ei olisi ollut mitään probleemaa.
Ei ole puhuttu homoista, vaan prideen osallistumisesta valtioneuvoston nimissä.
Valtioneuvoston nimissä.. vain siitä kysymys.
Sanotaan näin että, Räsänen vetää joissain postauksissa oikeaan suuntaan mutta KD puolue sinällään on kyseenalainen kun siellä on kyseenalaisia henkilöitä ainakin ehdokkaina kuten viimeksi map eli mormonikirkon jäsen oli ehdolla. Ilmeisesti Räsänen ja helluntaikirkon hahmo Mauri Venemies joka ymmärtääkseni on KD Helsingin hallituksen jäsen hyväksyvät tälläisen, miksi ja minkä takia? Voidaanko puhua kristillisestä puolueesta?
Miksei voisi olla mormoni ehdolla, jos sitoutuu puolueen sääntöihin, kannattaa puolueen arvoja ja kristillisdemokraattista ohjelmaa? Puolue on kristillisdemokraattinen yleispuolue.
Veikkauksen vedonlyöntikohde: kuka kaataa hallituksen.
1 persut
X kd
2 rkp
Miksi nimittelet Orpoa tuolla tavalla?
Aletaanko keksimään kuuluisia lentäviä lauseita kuin Gaius Julius Causar aikoinaan teki, nythän on sentään July, eli Juliuksen kuukausi.
Aloitetaan: Paha tulee aina pahan luokse, kuin raha tulee rahan luokse.
- Paha lisäännyttää pahaa, raha lisäännyttää rahaa.
Juliuksen juttuihin kuuluu varmaankin tuokin vapaasti suomennettuna: arpanoppa on pyörinyt.
Julius Caesar ei kai tehnyt mitään pahaa muuten uskovaisille, kristittyjähän ei ollut silloin, mutta jotain oli, tulevat Rooman keisarit tekivät kaikkia julmuuksiakin...
Onkohan ensimmäinen maininta uskovaisten/juutalaisten tapaamisesta roomalaisten kanssa joku constantinus tai jotain.... en muista..
Kaatuu oman mahottomuuteen. Liian eripuraista porukkaa.
❤️ Päivi kaataa joka päivä itselleen kitkerää myrkkyä, jota jakaa ❤️
Välillä on parempi olla ihan pihalla melkeen kaikesta. Ei hän se juuri haittaa.
Kaikenlaisesta kaatamisesta tuli mieleen shakkipeli, kullä nyt jonkun on kaadettava kuninkaansa, jotta luovuttaa pelin siis..
Aloittaja levittelee pötyä. Kokoomuslaisia ei ole kielletty menemästä Prideen, vaan kyseenalaistettu heidän osallistumisensa Valtioneuvoston nimissä!
Pride-yhteisö on ristiriitainen.
Keskusta ja Kokoomus eivät saa puolueina enää edustaa Pridessä, kun kaikki puolueessa eivät olleet kaikista Setan tavoitteista täysin samaa mieltä, vaikka Kokoomuksen tuella Setan tavotteita saatiin juurikin edistettyä.
ja kuitenkin Valtoneuvoston nimissä sopii marssia kahden kokoomus-ministerin edustuksella nyt vaikka hallituksessa on kokoomuksen lisäksi PS ja KD, eikä hallitus aja Setan tavotteita saati kannata niitä isolta osin.
Ev.lut. kirkkokin kelpaa kumppaniksi, vaikka sen opin mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen ja kirkon ylin ohjekirja torjuu sen avioliiton ulkopuoliset seksuaaliset suhteet.