Ukrainan epäillään iskeneen Venäjän asemiin köyhytetyllä uraanilla joka vastaa ydinaseiden tuho voimassa 30 prosenttia.
Suuria räjähdyksiä Venäjän asemissa
21
300
Vastaukset
- Anonyymi
Lähemmäksi mennään ydinsotaa
- Anonyymi
Heh heh hee!
Köyhdytetyt uraaniammukset ovat tarkoitettu panssarin läpäisyyn!
Mitään lisää "räjähdysvoimaa" ne eivät aiheuta!
Tiltu fail! 😝 😜 🤪 - Anonyymi
Yhdysvaltojen Biden on varoittanut että jos Venäjä vastaa samalla mittasuhteissa on Venäjän kannettava seuraamukset pitkälle tulevaisuuteen.
- Anonyymi
Biden tiesi jo kertoa myös, että Venäjä häviää Irakin sodan
- Anonyymi
Putinin kotipaikkaan Gremliniin on lähdössä just laajat määrät ohjuksia,, jotka on ladattu köyhdytetyllä uraanilla.
Koettakoon Putin torjua noi, jos on vehkeitä millä tämän tyypin atomiasetta torjua.- Anonyymi
Toisaalta viisas ampuisi ensin eikä jäisi odottamaan...
- Anonyymi
Heh, heh. Ei sellainen ole mikään "atomiase".
- Anonyymi
Ei ole atomiase!
Köyhdytetty uraani sopii raskautensa vuoksi erinomaisesti panssarin läpäisyyn. Uraanin sijasta voidaan käyttää myös volfram ammuksia, mutta ne ovat kalliita. Ohjuksissa ei käytetä lainkaan köyhdytettyä uraania, vaan esim. tankkien panssareissa tai niiden ei-räjähtävissä panssarinläpäisevissä ammuksissa.
- Anonyymi
Kuka käski aloittaa sodan?
- Anonyymi
Ottakoon nyt pommit niskaansa, siellä piilopaikassansa. Länneltä pommeja riittää, ja Ukraina on halukas ampumaan niitä idän toveria kohti.
- Anonyymi
Poroshenko, siltä tuli käsky aloittaa sota.
- Anonyymi
Kannattaisi myös lopettaa sota, länsi ei anna periksi, ennen kuin Ukrainassa on rauha, vahingot on korvattu ja rauhantakeet annettu. Toinen vaihtoehto on itsemurha. Eikä yksin Putinin, vaan koko Kremlin, kaikkien sotaa puoltavien. Jos he lopettavat sodan, he ehkä jäävät henkiin, ellei kansa nouse ja saa sotaväkeä puolelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaisi myös lopettaa sota, länsi ei anna periksi, ennen kuin Ukrainassa on rauha, vahingot on korvattu ja rauhantakeet annettu. Toinen vaihtoehto on itsemurha. Eikä yksin Putinin, vaan koko Kremlin, kaikkien sotaa puoltavien. Jos he lopettavat sodan, he ehkä jäävät henkiin, ellei kansa nouse ja saa sotaväkeä puolelleen.
En usko, että armeijakaan enää haluaa sotia ja heitä on vaikea saada alkamaan ampua siviilejä. Eiväthän he tehneet mitään Prigoshinillekaan, mieliala oli "tervetuloa!" Se olisi sitten toinen kysymys, ovatko he sodan ja tuhon vai järjen puolella.
Avaaja:
Köyhdytetty uraani ei kykene räjähtämään, se on vain TODELLA hyvä ja tiivis aine kun tarvitaan pieni, raskas nopeasti menevä kohde menemään panssarin lävitse.
Sitä ei siis voi mitenkään verrata ydinaseisiin tai niiden räjähdysvoimaan millään prosentilla, paitsi 0% :)- Anonyymi
Ydinaseita
- Anonyymi
Ilman lähdettä tai todisteita, ei tapahtunut.
- Anonyymi
Onhan tossa köyhdytetyssä uraanissa pikku sivuvaikutuksia
"Irakilaisessa Fallujan kaupungissa esiintyy jopa 15 kertaa normaalia enemmän synnynnäisiä epämuodostumia sekä varhaislapsuuden syöpiä.
Falluja oli vuonna 2004 yksi harvoista suurista taistelupaikoista Yhdysvaltain joukkojen ja Irakin kapinallisten välillä. Yhdysvallat käytti siellä kiistanalaisia aseita kuten köyhdytettyä uraania..."
"Fallujan kaupunginsairaalan johtaja Ayman Qais kertoi Guardianille, että ennen vuotta 2003 hän näki lääkärinä vain satunnaisesti epämuodostumia. Viime vuonna tällaisia vauvoja syntyi kerran parissa viikossa, mutta nyt jo kaksi päivässä. Qaisin mukaan useimmiten vammat ovat päässä tai selkäytimessä, mutta monilla myös alaraajoissa. Lisäksi alle kaksivuotiaiden aivokasvaimet ovat lisääntyneet merkittävästi. Monesti samalla lapsella voi olla useita kasvaimia."- Anonyymi
Saddam myrkytti yhden kaupungin, kun ihmiset eivät olleet kilttejä.
Aloittajalla ei joko ole hajuakaan siitä, mitä asekäyttöä köyhdytetyllä uraanilla on tai sitten olettaa, ettei lukijalla ole hajuakaan siitä, mitä asekäyttöä köyhdytetyllä uraanilla on.
Väärin meni, sontatrolli! 💩 🤡
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3223744Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42210- 1061584
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181488Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1211251Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136907Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77777- 85713