Toimeentulotuen hakeminen ja vastaanottaminen oikeudettomasti erehdyttämällä siitä päättävää Kansaneläkelaitosta voi täyttää petoksen edellytykset, ja näin ollen olla rikoslain mukaan rangaistavaa. Sosiaalietuuden, kuten toimeentulotuen oikeudeton hakeminen soveltuu petokseen perustuvien säännösten perusteella rangaistavaksi. Toimeentulotukea oikeudettomasti haettaessa tavoitellaan taloudellista hyötyä, mikä on yksi petoksen oleellisista tunnusmerkeistä.
Lain mukaan jokaisella on oikeus toimeentulotukeen ollessaan tuen tarpeessa eikä voi saada toimeentuloa ansiotyöllään, yrittäjätoiminnallaan tai muiden etuuksien avulla, muista tuloistaan tai varoistaan, häneen nähden elatusvelvollisen henkilön huolenpidolla tai muulla tavalla.
Petos on Suomen rikoslain mukaan kyseessä, kun joku tarkoituksenaan hankkia itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä tai vahingoittaakseen toista, erehdyttämällä tai erehdystä hyväksi käyttämällä saa toisen tekemään tai jättämään tekemättä jotakin ja seurauksena aiheuttaa taloudellista vahinkoa erehtyneelle tai sille, jonka eduista tällä on ollut mahdollisuus määrätä. Petos on kyseessä myös silloin, kun joku samassa tarkoituksessa syöttämällä, muuttamalla, tuhoamalla tai poistamalla dataa, tai puuttumalla tietojärjestelmän toimintaan muulla tavoin saa aikaan tietojenkäsittelyn lopputuloksen vääristymisen ja seurauksena aiheuttaa toiselle taloudellista vahinkoa. Petoksesta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Miltä tuntuisi joutua vankilaan
22
772
Vastaukset
- Anonyymi
Tosi hyvät olothan niillä näyttää tuolla Naaralla olevan. Monipuoliset työ- ja vapaa-ajanviettomahdollisuudet, viihtyisä ympäristö eikä edes sellejä ole vaan tavallisissa taloissa nukkuvat missä jokaisella on oma huone. Voittaa kevyesti monen syrjäytyneen normaalielämän ja myös vaikkapa varusmiesten elämän.
- Anonyymi
No sinne vain mamman poika työnvieroksuja;)
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17915530F
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Vankilaan on kovin hankala päästä. Kaikki vähänkin lievemmät tai keskitasoiset rikokset kuittaantuvat sakoilla tai ehdollisella vankeudella.
- Anonyymi
No kyllä sinne äkkiä jätkä hommataan. Sittenhän huomaa,että hups.
- Anonyymi
Tai yhdyskuntapalvelua;)
- Anonyymi
Mikähän oli tämänkin aloituksen tarkoitus?
Satunnainen vuodatus kun ei ollut muutakaan tekemistä?- Anonyymi
Eka 3kk oot saunassa peflettinä.NAM
- Anonyymi
Tämä on kohdistettu tietyille kelahuijareille Pieksämäellä. Taidat olla yksi niistä. Kera poikasi.
- Anonyymi
Työttömälle pitäisi antaa mahdollisuus suorittaa sunnitteilla oleva pakkotyövelvoite vapausrangaistuksena, siis valitsemalla vankila pakkotyön sijaan. Varsinkin talvipakkasella viettäisin itse mielummin aikaa vankilan lämmössä kirjoja lueskellen ja musiikkia kuunnellen, kuin rehkisin ilmaispakkotyössä raskaassa lumityössä.
- Anonyymi
Risu on hyvä sellikaveri.REILU REHTI JA ROSVO
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Risu on hyvä sellikaveri.REILU REHTI JA ROSVO
No niin on kyllä. Kera Moran?
- Anonyymi
Luulenpa,että rikollisuus lisääntyy leikkausten myötä eli mennään ojasta allikkoon niinsanotusti. Sitten tulee yhteiskunnalle niitä kuluja,koska vankila on kallis lysti. Itseä ei naisena haittaisi olla Hämeenlinnan vankilassa. Sieltähän saa täyden ylläpidon ilmaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No niin on kyllä. Kera Moran?
Risu on maailman kovin manne ,ja marko myös.
- Anonyymi
Elatusmaksut ulosottoon hah hah.
- Anonyymi
Franki sano että panivat häntä ku istu tappoa aikoinaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Franki sano että panivat häntä ku istu tappoa aikoinaan.
😂😂😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
😂😂😂
Sai kerrankin suun soittaja TARPEEKS.
- Anonyymi
No mutta tuonhan perusteella pitäisi koko hallitus pitäisi laittaa vankilaan, koska aikovat estää toimeentulotuen saamisen.
- Anonyymi
Se olisi hyvä jos estetään. Alkaa työ maistua.
- Anonyymi
Itku pitkästä ilosta poika... Juokse poika juokse;)
- Anonyymi
Joko Lindruusit on päässy pois PEFLETTI vuoroista.HAHAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856