https://areena.yle.fi/1-65379872?autoplay=true
Mielenkiitoinen haastattelu TV1 8 minuuttia.
Onko mitä nyt PS:t johtaneet harhaan tässä kehitysavun "lapioimisessa"?.
Jo 1980 luvulla eräs tutkija kertoi että suomen sijoittama markka kehitysapuun tuo suomelle hyötyä 2 markkaa.
Kuunnelkaa ja katsokaa ohjelma.
Mielenkiitoinen haastattelu TV1 8 minuuttia.
Onko mitä nyt PS:t johtaneet harhaan tässä kehitysavun "lapioimisessa"?.
Jo 1980 luvulla eräs tutkija kertoi että suomen sijoittama markka kehitysapuun tuo suomelle hyötyä 2 markkaa.
Kuunnelkaa ja katsokaa ohjelma.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä tämä on tiedetty jo vuosikymmeniä sitten, että korkean elintason maat ryöstää köyhiä kehitysmaita, eikä sääliä tunneta.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17916877E
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
ai että kuwaitista länsimaat pumppaa öljyt omiin taskuihin 🤣
suomessa jos olisi valtavat kultavarannot niin kaivoslaki mahdollistaisi ulkomaalaisten yhtiöiden ilmaisen rosvouksen
tarkoittaako tämä tutkija sitä ? että afrikan maiden päättäjät ovat korruptoituneita
ja tekevät itse hyvät diilit ulkomaalaisten yritysten kanssa
suomessahan tämä toimi samoin velkarahalla 🤣 velkaa velkaa kansan nimissä , jota poliitikot jakavat ulkomaille erilaisille järjestöille
Tämä haastateltava ei varmaan tarkoittanut Kuwaitia vaan köyhiä Afrikan maita, näin käsitin vastaukset.
Siinä kerrottiin että köyhät maat avustavat esimerkiksi suomea, eikä päin vastoin.
Olisi vain sanonut ääneen että kommunistiset kinkit ryöstää afrikan omaisuutta omiin taskuihinsa
Väitätkö että ei länsimaat myös ryöstä köyhien maiden rikkauksia?.
Kaikki tuntuvat kyllä tietävän että kommunistit ryöstää afrikkaa mutta se ei ole poliittisesti sopivaa ilmaista ääneen
Hyvä linkki, hienoa todeta asiantuntijan suusta, ettei 40 vuodessa kehitysavulla ole saavutettu juuri mitään.
Paras tapa on muuttaa kehitysapua. Kun aletaan maksamaan oikeaa hintaa kehitysmaista tuotetuista raaka-aineista sekä muista hyödykkeistä.
Vaikka nyt raakakahvin hintaa nostetaan viljelijälle 5 kertaiseksi tämä päivän hinnasta.
Samalla kaavalla kaikkien muiden tuotteiden hinnat.
Autojen akkuihin tuotetaan mineraalit lapsityövoimalla.
Siellä pitää maksaa sellaista palkkaa että lasten ei tarvitse raataa itseä näännyksiin.
Aletaan jakamaan sitä kansantuloa eritavalla, eikä ryöstetä köyhiä maita.
Ennen lapsityövoiman kieltämistä voisi olla fiksua järjestää elinmahdollisuudet lapsille, ettei heidän ole pakko tehdä töitä. Pelkkä kielto ei siis riitä.
Tämä juuri on ongelma, kuten linkin videossakin sanottiin. Ulkomaiset firmat pumppaavat rahan ulos kehitysmaista. Ei sinne haluta kilpailevia yrityksiä, vaan hyöty irti ja rahat eliitille. Siksi kehitysavun rakenteellinen muutos ei onnistu ja apu jää kaivon kaivamiseen ja vilja-apuun.
Kuvaavaa on, että asiasta uskaltaa puhua vasta eläkkeellä tai sen kynnyksellä oleva asiantuntija.
Kylläpä kirjoiti hyvin ko asiasta.
Miksi tähän asiaa ei puutu rikkaat teollisuus maat?.
Miksi ei myöskään puutu yritysten omistajat jotka ovat vallisesti vastuussa köyhien maiden ryöstämisestä?.
Voisivat tyytyä pienempään osinkoon ja määrätä yrityksen maksamaan parempaa hintaa tavaroista oli ne mitä vaan.
https://www.tivi.fi/uutiset/tansania-vedatti-suomea-harskisti-ict-sektorille-annetut-rahat-havisivat-virkamiesten-taskuihin/b8e48685-f7d4-42a0-8585-bd7a76edb309
EIKÖ TÄMÄN LINKIN TARINA KERRO SITÄ TOTUUTTA MITEN HYVÄUSKOISIA SUOMEN PÄÄTTÄJIEN PÄÄTÖKSET ON JA MITEN MEITÄ HHVÄKSIKÄYTETÄÄN.
PERSIT OVAT TÄYSIN OIKEASSA ...... ENSIN SUOMI KUNTOIN JA JOS JÄÄ NIIN VOIDAAN AVUSTAA MUITA.
SINISILMÄISYYS ON PERSEESTÄ !