Sähköautojen karmeat vaikutukset asfaltille
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/cb1b46e9-2062-4fb3-8b9f-741b6bdb666b
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/cb1b46e9-2062-4fb3-8b9f-741b6bdb666b
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Lisävero sähköautoille.
Juuri niin tuhoavat tiet ja luonnon ja mitens talvella painava auto kun ei pysähdykkään helposti voi olla vaarallinen ja kuluttaa renkaitakin enemmän
Veroa sähköautoille tällä veleuutisella pohjustetaan. Pötyä koko asfaltin vioittuminen yhden ajoneuvotyypin syyksi.
Kymmenientonnien painoisten rekkojen pyörät ne ei varmaankaan vaurioita tienpintaa mitenkään.
Sähköauto, joka painaa pari-kolmetonnia niin se vasta paha on.
Typeryksille viherpunikeille tämä menee varmasti täydestä.
Voihan pyhäjysäys. !
Totuutta ei pääse karkuun toteamalla että on vielä pahempia tienkuluttajia olemassa.
Henkilöautoja on liikenteessä hieman enemmän kuin rekkoja? Jos tämän tienkäyttäjäkunnan vaikutus tiestöön kaksinkertaistuu, ei puhuta ihan pikkurahoista.
Kohta koko autokanta sähköistyy ja sen myötä valtion autoilulta keräämät verot olisivat romahtamassa. Ei tarvitse olla kummoinen ennustaja jos sanoo, että autoja tullaan verottamaan jatkossa painoperustaisesti. Jolloin myös pienet kaupunkisähköautot lisäävät houkuttelevuutta perus-teslaa pienemmän painonsa takia.
Sinulla on luonnollisesti todisteet väitteesi tueksi? Ai ei vai....?
VESIMOOTTORI-AUTO olisi ollut luontoystävällinen ja hallpa - olisi ollut helppo asentaa tavallisiin autoihin...
USAssa keksijä sai patentin, mutta pian senjälkeen kuoli....
tuo on yleinen sivu-oire USAssa jos tekee jotain mikä muuttaisi maailman...
Polttomoottoriauto poltti vettä, niinpä. Sepitä palokunnalle.
Hitsi kun ei tullut tuokaan suunnitellessa mieleen..
T: Insinööri
voi raukka, tyhmä
Eihän sitä suunnitellessa tule oikein mitään mieleen.
Kalliiksi tulevat yhteiskunnalle. Eipä ole ihme kun tiet ovat tuossa kunnossa.
Tiet karmeassa kunnossa kun sähköautot yleistyneet
Säästyneistä öljyistä voidaan tehdä asfalttia
Aina huonommaksi tiet menevät kun sähkautot yleistyy.
Sähköautot tuhoavat sademetsiä ja asvalttia :(
No tulihan se sieltä taas totuus ilmi autojen kova paino vaikkuttaa aina tienpinnan nopeaan kulumiseen.
Että silleen.
oliko yllätys? tuohan on ollut tiedossa aina ja painoperustaista verolaskuria liikenneministeriössä on pyöritelty jo pitkään yhdessä valtionvarainministeriön vero-osaston kanssa.
Onneksi en ikinä lähde sata miljoonaa ihmistä tappaneen aatteen ihmisten vouhotuksiin. Ajan bensalla.
Juu, ei kannatakaan äärioikeistoaatetta kannattaa ja sähköautot ja kaikki
Sähköautot käyttää öljyä teitä kuluttaessaan.
Sitten kun yhdellä latausella pääsee 1500km niin voin ajatella sähköllä toimivaa autoa, ei ennen.
Ihan sama, ketä sinun aivopierut kiinnostaa?
Voivat korvata lisäautoverolla aiheuttamansa kuluman.
Pitääkö sähköautoihin vaatia leveämmät renkaat, vai olisi telipakko paikallaan, että paino jakautuisi tasaisemmin.
Taitaa niissä pääosin olla kantavammat renkaat ihan juuri sen painon takia. Tosin ei se painoero ole niin niin iso.
Painon jakautuminen ei vähennä tienpinnan kulutusta, koska silloin se vaan kuluttaa siitä kohdasta vähemmän mutta kuluttaa isommalta alalta.
Eikö sähköautojen pitänyt poistaa kaikki ongelmat. Näyttävät lisäävän niitä. Tämäkin menee yhteskunnan piikkiin.
Meillä olosuhteet ja nastarenkaat on se ongelma, sähköauton paino vain marginaali juttu. Tuokin brtittien juttu perustuu vain teoreettiseen laskelmaan ja jollain se Brexitistä aiheutunutta romahtamista tienpidosta pitää selittää.
Seli seli.
Kuinka paljon siitä akuston energiasta kuluu yksinomaan raskaan akkumassan siirtämiseen paikasta toiseen???
Ei juuri lainkaan, se energia mikä menee suuremman inertiaan (massan kiihdyttämiseen) saadaan suureksi osaksi takaisin jarruttaessa kun muutetaan jarrutusvoima takaisin sähköksi.
Se mikä vie energiaa pois järjestelmästä on ilmanvastus, joka yleensä on suunniteltu pienemmiksi sähköautoissa.
auton paino ei tosiaan ole marginaalijuttu. myös nastarenkaiden tiestöä syövä vaikutus kasvaa auton painon kasvaessa, samoin kulumisesta aiheutuvat pienhikkaspäästöt.
osaratkaisu tähän tiestön kulumisongelmaan voisi olla nastarenkaiden kieltäminen kaikilta yli 1200 kg omapainoisilta ajoneuvoilta, joka käytännössä määrittäisi sähköautot kitkarenkaallisiksi.
Oikeastaan raja voisi olla alempikin, esimerkiksi niin, että autoissa joissa on lukkiutumattomat jarrut ja ajonvakautusjärjestelmä, painoraja olisi 1000 kg ja pelkästään lukkiutumattomilla jarruilla tuo 1200 kg
täytyy muistaa myös, että auton paino aiheutaa tiestöstä, jarruista ja renkaista painon suhteessa kasvavia hiukkaspäästöjä ja näiden hillitsemiseksi tulisi nastarenkaat saada painorajan taakse.
Alipaineistetuissa suljetuissa putkissa autot kulkisivat moottoritienopeuksia ihan mitättömän pienellä ja heikolla moottorilla eivätkä kuluttaisi energiaa juuri lainkaan.
Harmi vaan että tarpeeksi suurta ja tiivistä putkea joka kestää lämpövaihtelut ja maan liikkeet on lähestulkoon mahdotonta tehdä ja sen lisäksi joudut rakentamaan ylimääräiseksi vielä valtavat alipainepumput jokaisen parin kilometrin kohdalle.
Samaan kuoli jo 1800-luvun lopulla keksitty Vactrain (jonka idean Elon Musk yritti esittää omanaan, Hyperloopilla)
Kuluttaja maksaa.
pitää myös muistaa palo- ja räjähdys vaara;
https://youtu.be/_J_Qt8RQpao
Sähköautojen valmistusta jo pienennetään huonon kysynnän vuoksi
Kalliiksi tulee tämäkin kokeilu.
Sähköautoille tietullit olisi ihan ok muutenkin heillä aikaa pysähtyillä
Tuliko yllätyksenä, että autojen paino vaikuttaa teiden päällysteiden kulumiseen.
Katolle pitää sitten asentaa keventävä heliumsäiliö.
Ei enää tarvitse ihmetellä miksi tiet on niin huonossa kunnossa.
Teslojen takia muut autoilijat joutuvat kärsijöiksi!
Tässä pitää nähdä kokonaisuus eli sähköautossa ei ole pakoputkea.
Nastarenkaat kiellettävä niin tiet kestää 10 kertaa kauemmin.
Verot auton painon mukaan.
Tyhmä media ja kaikkitietävät idiootit laittavat sähköauton syyksi tuonkin.
Etelä euroopassa tiet ovat kuin parkettia, tasaista kyytiä vaikka ajelevat sähkö-autoilla.
syypää on routa!
Tutkimus on tehty briteissä, ei suomessa. Brittein saarella ei käsittääkseni maa pahemmin roudi.
Jos ajelen hevosella, niin kyllä siihenkin joku vian löytää, kakkaa pukkaa toisin kuin kelan maksamasta mersustani.
t.Leif
Se on kuulkaa hyvä vaan että on kuoppia ja nimismiehen kiharaa teissä, autot ovat niin hiljaisia jo niin kuopat ja tärinä pitää hereillä.
Kohta kävelette ja autonne ulosmitataan.
- p. orpo
Orpo saa tulla hakemaan.
menkää orjat autoillanne töihin ja makselkaa veroja ja muita huippu maksuja, matut tarvitsevat rahojanne ja ideaali ossit
Suomen pakolaiskiintiö on täynnä.
Akku kuumentaa ja sulattaa asfaltin. Insinöörien tulisi kehittää sähköauto, jossa akku on katolla.
Tämä ongelma olisi sillä selvä ja veroja voitaisiin laskea 10 %:tilla.
Patteriautot on ohimenevä kallis ilmiö.
Poliitikkojen luomus ei autotehtaiden.
Ei-sähköautojen karmeat vaikutukset ilman laatuun.
https://iltalehti.fi/autouutiset/a/0f4c18d5-8564-4743-b23a-fd111f26355d
Mutta kun sähköautoilijat lukevat jutusta kohdan:"Komission esitys koskee pakokaasuista, jarruista ja renkaista peräisin olevia päästöjä.".
Eivät he yleensä tiedosta, oman autonsa hiukkaspäästöjen olevan suuremmat kuin tiloiltaan vastaavan kokoisella polttomoottoriautolla, vaikka tuossa listassa ei edes mainittu tiestöstä peräisin olevia hiukkaspäästöjä. Painavassa autossa renkaista ja jarruista tulee enemmän hiukkaspäästöjä kuin polttomoottoriautosta vaikka mukaan lasketaan moottorin hiukkaspäästöt.
Jarrupalat voi kieltää ja sitten jarrutus on tehtävä pelkästään moottorilla, ja renkaiden päästöt sekä kuluminen vähenevät koventamalla kumiseosta.
Sähköauto on teiden tuho.
ja uutta polttomoottoriautoa pahempi pienhiukkasten lähde.
Kyllä bensakonekin jos on 1000 pollea
Mites noiden sähköautojen akustot, onko niille jo jokin järkevä kierrätys vai ovatko ne vieläkin ongelmajätettä joka usein dumbataan konteissa Afrikkaan, tyylin pois silmistä, pois mielestä?
Tällä jutulla alustetaan kilometrimaksujen tuloa.
Tarvittaisiinkin painon mukaan.
Enää ei tarvi ihmetellä miksi tiet vain huononee.