AUTO HUIJJARIT JOENSUSSA

Ostin kolmeviikoa sitten auton jonka kerrottiin
olevan huollettu ja täysinkunnossa annoin oman
huolletun autoni ja 1000€ rahaa nyt on sanut jo
korjauttaa 700€ edestä ja lisää menee? sulle joka
olet hankkimassa autoa voin kyllä kertoa kuka oli
myyjä älkää uskoko älkääkä ostako sieltä mitään
62078
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vihjaa nyt vähän mikä liike on kyseessä,ettei mennä retkuun.

autoliikkeitä on joensuussakin pelkästään toista kymmentä

Äänestä

Tavaran ominaisuudet ja virhe
12 § (5.1.1994/16)
Yleinen virhesäännös
Tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä, mitä voidaan katsoa sovitun.

Jos muuta ei voida katsoa sovitun, tavaran tulee:

1) soveltua tarkoitukseen, johon sellaisia tavaroita yleensä käytetään;

2) soveltua siihen erityiseen tarkoitukseen, johon tavaraa oli tarkoitus käyttää, jos myyjän on kaupantekohetkellä täytynyt olla selvillä tästä tarkoituksesta eikä hän ole ennen kaupantekoa ilmoittanut ostajalle, että tavara ei mahdollisesti sovellu aiottuun käyttötarkoitukseen; (13.12.2001/1258)

3) olla myyjän siitä antaman kuvauksen mukainen ja vastata ominaisuuksiltaan sitä, mihin myyjä on viitannut esittämällä näytteen tai mallin; (13.12.2001/1258)

4) olla pakattu tavanmukaisella tai muuten sopivalla tavalla, jos pakkaus on tarpeen tavaran säilyttämiseksi tai suojaamiseksi; sekä

5) kestävyydeltään ja muuten vastata sitä, mitä kuluttajalla yleensä on sellaisen tavaran kaupassa perusteltua aihetta olettaa.

Tavaran tulee ominaisuuksiltaan vastata laissa, asetuksessa tai viranomaisen päätöksessä asetettuja vaatimuksia, paitsi jos ostajan tarkoituksena on käyttää tavaraa tarkoitukseen, jossa kyseisellä vaatimuksella ei ole merkitystä.

Jos tavara poikkeaa siitä, mitä 1–3 momentissa säädetään, siinä on virhe. Ostaja ei kuitenkaan saa virheenä vedota seikkaan, josta hänen täytyy olettaa tienneen kauppaa tehtäessä. Ostaja ei myöskään saa virheenä vedota seikkaan, joka johtuu hänen toimittamistaan tavaran valmistamiseen käytetyistä tarveaineista, paitsi jos myyjän puolella on menetelty huolimattomasti. (13.12.2001/1258)

Äänestä

15 § (13.12.2001/1258)
Virheellisyyden määräävä ajankohta
Tavaran virheellisyyttä on arvioitava sen perusteella, millainen tavara on ominaisuuksiltaan vaaranvastuun siirtyessä ostajalle. Myyjä vastaa virheestä, joka tavarassa on ollut tänä ajankohtana, vaikka virhe ilmenisi vasta myöhemmin.

Virheen oletetaan olleen olemassa vaaranvastuun siirtyessä ostajalle, jos se ilmenee kuuden kuukauden kuluessa tästä ajankohdasta, jollei toisin osoiteta tai oletus ole virheen taikka tavaran luonteen vastainen.

Jos tavara huononee vaaranvastuun siirryttyä ostajalle, tavarassa katsotaan olevan virhe, jos huononeminen johtuu myyjän sopimusrikkomuksesta.


Koko kuluttajansuojalaki löytyy täältä:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038?search[type]=pika&search[pika]=kuluttaja

Äänestä
  • Kuluttajasuojalaki koske vaan näitä tapauksia, kun tuote on ostettu jostakin liikkeestä. Jos auton tai minkä muun tahansa tuotteen ostaa yksityiseltä myyjältä ja se on p...a, niin kärsit nahoissasi ja kuluttajansuojalaista ei ole hyötyä. Korjaa jos olen väärässä.

    Äänestä

  • eikös kirjoitti:

    Kuluttajasuojalaki koske vaan näitä tapauksia, kun tuote on ostettu jostakin liikkeestä. Jos auton tai minkä muun tahansa tuotteen ostaa yksityiseltä myyjältä ja se on p...a, niin kärsit nahoissasi ja kuluttajansuojalaista ei ole hyötyä. Korjaa jos olen väärässä.

    kauppalaki on voimassa jos ostat yksityiseltä. kuluttajansuojalaki jos ostat liikkeestä.

    en saanut selvää kummasta olet ostanut?

    Äänestä

  • jooss kirjoitti:

    kauppalaki on voimassa jos ostat yksityiseltä. kuluttajansuojalaki jos ostat liikkeestä.

    en saanut selvää kummasta olet ostanut?

    mistään, mutta tulipahan vaan mieleen tämä ero yksityisen ja liikkeen välillä. Eipä tuosta alkuperäisestä selvää saanut mistä se sen kotteronsa on hommannut :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PETETTY OSTAJA kirjoitti:

Ostin kolmeviikoa sitten auton jonka kerrottiin
olevan huollettu ja täysinkunnossa annoin oman
huolletun autoni ja 1000€ rahaa nyt on sanut jo
korjauttaa 700€ edestä ja lisää menee? sulle joka
olet hankkimassa autoa voin kyllä kertoa kuka oli
myyjä älkää uskoko älkääkä ostako sieltä mitään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu