Tällä kertaa vuorossa.
Suomi on maailman kilpailukykyisin maa, ja vaalikarja joutaa kortistoon!
No kannattaa kuitenkin huomata, että energiafirmat, telefirmat, kaupat ja monet muut, jotka toimivat erilaisten monopolien suojassa voivat rahastaa suomalaista kuluttajaa lähes mielin määrin. Siitä se hyvä kilpailukyky!
Suomi on maailman kilpailukykyisin maa, ja vaalikarja joutaa kortistoon!
No kannattaa kuitenkin huomata, että energiafirmat, telefirmat, kaupat ja monet muut, jotka toimivat erilaisten monopolien suojassa voivat rahastaa suomalaista kuluttajaa lähes mielin määrin. Siitä se hyvä kilpailukyky!
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=98&conference=1500000000000072&posting=22000000008387964
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=98&conference=1500000000000072&posting=22000000008521854
Sossujen viimeinen keksintö.
Saavat mitä tilasivat. :-)
Suomessa pääsee euroopan helpoiten eroon työntekijöistä ja samalla halviten.
Siinä syy miksi suomen toimipiste lopetaa euroopasta ensimmäisenä.
Toinen syy että monikansalliset yritykset ei välitä suomen hyvinvoinnista hevon paskaa.
Tanskassa on vielä Suomea helpompaa irtisanoa työntekijöitä. Ja sitä on tarkoituksella helpotettu. Miksi sitten nämä yritykset eivät lopeta toimintojaan ensimmäiseksi Tanskasta?
Tankanmalli on kyllä tuttu.
vaihtoehtoa nykyiseen vaihtoehdottomuuden politiikkaan?? Mikä on kansallinen strategiamme??
On turha/järjestöntä esittää itsestäänselvyyksiä, jotka koulutus, lisäarvo, korkeampi jalostusarvo jne. Kysymys on suuremmasta asiasta ja luopumisesta. Valtion ja hyvinvointivaltion valinnoista.
Kuka sanoo nämä vastaukset ääneen?
Sanon tämän nyt sitten suoraan:
SDP on Suomen köyhyyden ja firmojen joukkopaon tekijä numero 1.
SDP:n sosialistinen politiikka ja riistoverotus takaavat sen, ettei firmat ja pääoma viihdy Suomessa.
Siksi olisi pikaisesti laskettava verotusta ja leikattava voimakkaasti julkista sektoria, tulonsiirtoja yms. sekä poistaa sosialismi kaikissa muodoissaan kaikilla tasoilla.
Vain nämä keinot toimivat, on SDP ajanut Suomen niin pahasti karikolle. Poistetaan siis ongelmat äänestämällä SDP pois vallasta lopullisesti.
Sosialismi ei toimi, ei myöskään sosiaalidemokratia.
VAIN markkinatalous toimii ja luo AIDON hyvinvoinnin.