Oikeudenkäynti tulossa syksyllä. Hullu ukko hyökkäsi minun ja miehen kimppuun lenkkipolulla. Me soitettiin poliisit, mutta jouduttiin puolustautumaan tietysti ukkoa vastaan ennen joka hirveellä vimmalla hakkasi miestäni. Nyt tämä idiootti syyttää meitä pahoinpitelystä ja on kääntänyt jutun niin, että me muka hyökättiin hänen kimppuunsa. Tilannettahan ei kukaan nähnyt, eli tässä on vain sana sanaa vastaan, mutta meitä on kaksi ja häntä yksi - mikä todennäköisyys että meille lankeaa syytteet? Tulee kyllä sellanen olo tässä rikoksen uhrina pahoinpitelystä syytettynä että koskaan en enää soita poliisia apuun mihinkään, koituu vaan itselle ongelmia.
Pahoinpitely - sana sanaa vastaan
5
1812
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmeisesti olette saaneet haasteet, koska tiedät, että oikeudenkäynti on edessä. Poliisia on turha syyttää, sillä poliisi ei syytä ketään, eikä vastapuolenne, sillä Suomessa vain syyttäjällä on rikosasiassa syyteoikeus.
Jos on vain sana vastaan sana, niin syyttäjä ei nosta syytettä. Syyttäjän syytekynnys on todennäköisyys näytössä. Oikeus kuitenkin päättää riittääkö syyttäjän esittämä näyttö.
Mututuntumalla, -kun asetelma on kaksi vastaan yksi, niin silloin on voinut mennä yli sen minkä laki sallisi hätävarjeluna. - Anonyymi
Niin, no, tällaisissa asioissa poliisilla kestää saapua paikalle puoli tuntia. Silloin on jo aikaa sitten joku pieksetty halvaantuneeksi ja juostu karkuun. Eli poliisista ei ole turvaa. Sitten odotetaan monta vuotta että juttu etenee käsiteltäväksi ja sitten sitä saattaakin olla syytettynä itsepuolustuksesta, tai vaikka syytteet ei lankeaisi, niin pitää siitä stressata monta vuotta. Sitten tsägällä rikoksentekijä saa jotakin ehdollista vankeutta tai korkeintaan vuosi pari ja voi huvin vuoksi silti käydä monta vuotta ennen asian käsittelyä tai helposti sen jälkeen tai ehdollisen aikana pieksemässä huvin vuoksi porukkaa kaduilla. Yhteiskunnallekkin aika vähän hyöytä siis. Kyllä tällä matikalla tuntuu, että itselle koituva haitta 112 soitosta huomattavasti suurempi kuin hyöty.
- Anonyymi
Noin se vaan Suomessa menee. Palokunta odottelee asemalla, että jossain syttyy tulipalo ja hyökkää heti pillit päällä sitä sammuttamaan, kun vain saa palosta tiedon. Poliisipartiot voivat olla kiinni muissa tehtävissä, eikä sillä hetkellä, kun poliisia tarvitaan voi tehdä muuta, kuin odotella, että joku partio vapautuu, tai sitten sen pitää keskeyttää tehtävävänsä.
Rikoksen osalliset, esim. todistajat eivät seiso poliisiaseman oven edessä jonossa odottelemassa kuulusteluun pääsyä, he voivat olla vaikka lomalla, kuten asiaa hoitava poliisikin, eikä juttu sen vuoksi etene. Syyttäjällä saattaa olla pöydällä korkea pino muita juttuja joten alimmaiseksi joutunut saattaa nousta esille vasta vuoden kuluttua. Oikeudessa kaikki ajat voivat olla varattu vuodeksi, jne.
Lievät seuraamukset johtuvat taas siitä, että Suomessa on rikoksista maailman lievimmät rangaistukset.
- Anonyymi
Mutta juu, kiitos vastauksesta. V**uttaa vaan todella paljon että kaikennäkösiä kuluja ja stressiä seuraa tästä itselle vuosienkin jälkeen kun joku hullu hyökkää tuolla ulkona päälle.
- Anonyymi
Noin käy usein kun puolustautuu hyökkäystä . Tuomio tulee oikeudenjakajan mielen mukaan . Todellisuus muuttuu useinkin .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243