Mulla on sarjottainen päänsärky. Keksin syyn sarjan käynnistymiseen

Anonyymi-ap

Tupakka myötävaikuttaa kipusarjan syntymiseen. Olin polttamatta lokakuusta lähtien. Kevättalvella poltin viikon verran ja Horton käynnistyi. Jätin tupakan pois ja sarja loppui. Nyt kesällä olen polttanut melko paljon ja hortonin syndrooma aktivoitui jälleen. Jätin nyt tupakan pois ja olen ollut kivuton. Mulla siis tupakka on selvästi kytköksissä pääkipuun.
On varmaan muitakin syitä kuten valoisat päivät näin kesällä kun viime kesänä sarja aktivoitui myös heinäkuun alussa. Nykyinen, ilmeisesti päättynyt sarja, alkoi kesäkuun lopussa

3

831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No älä hyvä ihminen polta sitä tupakkaa, jos siitä aiheutuu noin pahaa vaivaa.
      Ei itseään kannata kiusata, jos voi välttää.

    • Vaikka merkittävä osa Hortonia sairastava on tupakoinut tai altistunut passiiviselle tupakoinnille, ei tutkimuksissa näy mitenkään yhteys tupakoinnin lopettamisen ja Hortonin helpottamisen välillä.

    • Anonyymi

      Minä olen ollut huhtikuun puolivälistä lähtien polttamatta ja olen myös huomannut suuren muutoksen päänsäryissä, joita ei juurikaan ole ollut koko tänä aikana.
      Pelkään vaan, että kun aikaa kuluu niin päänsäryt taas unohtuvat ja tupakka alkaa kuulostaa taas maistumaan. 🙈

      Toinen mistä olen huomannut olevan apua on purentalihasten hieronta. Olen pyrkinyt tekemään sitä säännöllisesti useita kertoja viikossa, sillä olen huomannut, että aina ennen päänsärkyä tunnen kireyttä ja ehkä jonkinlaista kipua poskissa ja muuallakin kasvojen alueella. Olen tehnyt nopean hieronnan tällä ohjeella: https://hierontanappi.fi/purentalihakset-rennoiksi/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7503
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      92
      5290
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4343
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3110
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2732
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2322
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2299
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe