Oheisvaurioiden / siviilitappioiden välttö 120 mm tykinkuulilla?

Anonyymi-ap

Pallolle / kuulalle sovelias sileä piippu on vain useimmissa tankin tykeissä, haulikossa ja kranaatinheittimessä. Leopardin tai abramsin 120 mm tykki voi laukaista teräksisen tykinkuulan betoniseinään tai muuriin, jolloin 1 tai useampaan seinään tulee aukko joka on leveämpi kuin 12 cm. Aukko saattaa riittää jalkaväen hyökkäykselle tai ainakin siihen voi laittaa räjähteen. Käsikranaatti sisään ehkä ja sitten C4 räjähde aukon reunalle.

Paras laukaista vinosti suhteessa seinään jotta reikä on pitkulainen ja isompi. Ehkä 45 tai 20 asteen kulmassa.

Tuhoaa myös BMP:n tai muun kevyen tankin.

Tykinkuula on luontaisesti tarkka myös ilman elektronista ohjausta. Jos 1½ machin nopeudella kulkeva hävittäjä tiputtaa 200 kg teräskuulan 14 km korkeudesta tietokoneohjauksessa, kuula voi osua rakennukseen nopeammin.

Wolfram-kuula olisi usein parempi mutta kallis.

Iso laivatykki pystyy ampumaan 200 kg kuulan 30 km päähän.

2 machin tykinkuula tekee kraaterin maahan tai kallioon.

Osuman ympärillä siviilitappiot ja oman jalkaväen vaara jää pienemmäksi kuin räjähdettä käyttäessä.

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1800-luku rulettaa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe