Karpela vastustaa maaseutua

Tanja Karpela ja Petri Neittaanmäki ovat allekirjoittaneet lakialoitteen turkistarhaamisen lakkauttamiseksi. Kokoomuksesta ei ollut ainuttakaan allekirjoittajaa moiseen esitykseen.

Mikäs kepulainen se sellainen on, joka yrittää viedä elinkeinon maaseudulta? Miksi broilerinkasvatustakin ei Tanja kiellä samantien? Tai joulukinkkujen syömistä?

Mikä Karpelaa vaivaa?
4240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tyhmät kokoomuslaiset eivät vastusta edes eläinrääkkäystä.

Äänestä
  • Tanjuska oletti tietysti, ettei maalaiset osaa lukea.
    Kepun kannattajat pysyvät toisaalta ruodussa, tapahtui mitä tahansa: he ovat kuin kommunistit, jotka eivät luovu aattestaan, vaikka maailma sortuisi heidän ympäriltään.
    Tyhmiähän kepulit ovat aina olleet. Jo Karpelan valinta ministeriksi on sen totuuden kruunannut.

    Äänestä

Maaseutuelinkeinon harjoittajien pitää huolehtia myös imagostaan. Tämä on nähty jo metsäteollisuuden alalla. Ympäristöystävällisesti tuotettu tuote kelpaa saksalaiselle. Jos kuva Suomen maaseudusta muotoutuu eläinrääkkäyksen kautta, se vie kaikkein varmimmin elinkeinoja maaseudulta. Pitäisi nähdä asiat nenänvarttaan pitemmälle.

Turkistarhauksen lopettaminen on myös arvokysymys. Eettisesti on hyväksyttävämpää kasvattaa eläimiä ihmisravinnoksia kuin turkiksiin ja kosmetiikkateollisuuden tarpeisiin. Nämä ovat prioriteettivalintoja, vaikaa ihmisravinnoksikin tuotettujen eläinten hoidossa voi tapahtua laiminlyöntejä. Silti mielikuva kesälaitumella käyskentelevästä lehmästä on eri kuin ahtaassa häkissä stressaantuneesta ketusta tai minkistä.

Ns. kettutyttöjen toimintatapoja voi pitää laillisuusyhteiskunnassa kielteisinä. Se ei poista sitä tosiasiaa, että he ovat toiminnallaan kyllä nostaneet yhden eettistä tarkasteltua vaativan asian pintaan. Tanja Karpela ja Petri Neittaanmäki uskaltavat tarkastella asiaa omilla aivoillaan vastoin puolueen enemmistön kantaa. Tämä on kunniaksi näille kansanedustajille.

Äänestä

eikä tarvitse turkistarhoja. Neittaanmäki on professorin poika ja elää myös postmodernismissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ohoh kirjoitti:

Tanja Karpela ja Petri Neittaanmäki ovat allekirjoittaneet lakialoitteen turkistarhaamisen lakkauttamiseksi. Kokoomuksesta ei ollut ainuttakaan allekirjoittajaa moiseen esitykseen.

Mikäs kepulainen se sellainen on, joka yrittää viedä elinkeinon maaseudulta? Miksi broilerinkasvatustakin ei Tanja kiellä samantien? Tai joulukinkkujen syömistä?

Mikä Karpelaa vaivaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu