köynnöskrassista

minä_vain

Olen kasvattanut köynnöskrassia noin neljäkymmentäsenttiä halkaisijaltaan olevassa umpinaisessa sinkkiruukussa. Krassit ovat jääneet hentoisiksi ja eivät näytä kasvavan kolmeakymmentä senttiä pidemmiksi? Ne näyttävät tosi hentoisilta, lehdet ovat naurettavan pienet! En ole vielä vienyt niitä parvekkeelle.

Mitä olen tehnyt väärin ja onko se mullan syy?

4

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vika?

      Missä olet taimiasi kasvattanut? Jos sisällä niistä tulee helposti honteloita, kun eivät saa tarpeeksi valoa. Krassi ei tarvitse kovin ravinteikasta multaa. Vaan viihtyy "laihemmassakin" mullassa. Siemenet pitäisi muutenkin idättää vähemmän ravitussa mullassa, ja sitten vasta koulia ne kesäkukkamultaan. Minä en enää esikasvata krasseja. Vaan laitan siemenet suoraan ulos,itävät 10-14 vrk. ruukkuun tai mihin nyt niitä aionkin kasvattaa. Minulla ainkin esikasvatetut ja suoraan ulos laitetut, ovat kasvaneet yhtä nopeasti, eikä tarvitse niiden honteloiden taimien kanssa pelata. Pitäisi olla valoisa ja sopivan lämpöinen huone, jossa taimet voisi idättää.
      p.s krassi on hyvin hallan arka, joten jos pitää niitä yöt ulkona on ne peiteltävä harsolla tai vaikka vanhoilla lakanoilla, varottava katkaisemasta varsia!

      • Manna

        Ostin köynnöskrassin siemeniä joskus alkuvuodesta, mutten ole tullut laittaneeksi niitä vielä kasvamaan. Siispä aion kokeilla niiden laittamista suoraan parvekelaatikkoon kesäkuussa. Ensikertalainen kun olen, tiedon puute hivenen vaivaa.
        Osaisitko vastata näihin?

        -Kuinka tiheään siemenet kannattaa kylvää?
        -Kasvavatko kiltisti puolivarjoisalla-varjoisalla parvekkeellani? Valoa tulee aamulla lasikaiteen läpi.
        -Jos kylvän kesäkuun puolivälissä (ei enää hallanvaaraa), milloin kukkivat? Olisiko fiksumpaa pistää jo nyt kasvamaan sisällä ja siirtää ulos vasta tuolloin?


      • itää
        Manna kirjoitti:

        Ostin köynnöskrassin siemeniä joskus alkuvuodesta, mutten ole tullut laittaneeksi niitä vielä kasvamaan. Siispä aion kokeilla niiden laittamista suoraan parvekelaatikkoon kesäkuussa. Ensikertalainen kun olen, tiedon puute hivenen vaivaa.
        Osaisitko vastata näihin?

        -Kuinka tiheään siemenet kannattaa kylvää?
        -Kasvavatko kiltisti puolivarjoisalla-varjoisalla parvekkeellani? Valoa tulee aamulla lasikaiteen läpi.
        -Jos kylvän kesäkuun puolivälissä (ei enää hallanvaaraa), milloin kukkivat? Olisiko fiksumpaa pistää jo nyt kasvamaan sisällä ja siirtää ulos vasta tuolloin?

        siis n 10 pv. Joten ne kannattaa kylvää jo Toukokuun toiseksi viimeisellä viikolla, kun itse ne silloin kylvin ovat nyt pienillä taimilla, joten jos on vielä hallaa on pakko peitellä, sisälle en aio niitä tuoda, koska ovat isoissakin ruukuissa.
        Kasvatan niitä kuistilla jossa on puolet päivästä varjoa ja puolet aurinkoa ja iltapäivällä voi olla kuumakin. Sitten tuolla etupihalla on aina viileämpää ja varjoisempaa ja molemmissa ovat viihtyneet, parvekeruukku on aika pieni joten kastella täytyy, jopa kaksi kertaa päivässä aamuin illoin.
        Krassi on helppo kasvattaa, mutta pakkasta ei sitten kestä ja pienikin halla vaatii taimien suojauksen, lannoittaa voi mutta maltillisesti.(kasteluveteen ravinnetta ohjeen mukaan). On aika köyhän mullan kasvi. Alkavat kukkia Heinäkuun alkupuolella toivoisin ainakin!
        Kylvä n. 5-8cm välein, tulee aika tiheää kun kasvavat isommiksi. Jos et ole vielä kylvänyt alkaa olla kiire jos kukkia meinaat saada.


    • Anonyymi

      Köynnöskrassin siemenet vaativat vuorokauden liotuksen vedessä ennen istuttamista. Vika on ehkä siinä, ettet liottanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6663
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3247
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe