Tunnistukseen käytettävä teippi kypärässä ja uniformussa?

Anonyymi-ap

Sininen tai keltainen teippi kypärässä lisää näkyvyyttä rintamalla. Olisi vähän parempi jos olisi raidallista teippiä jossa on kahdenvärisiä neliöitä eli yhtä väriä on yhtä pitkälti kuin teipin leveys. Kahden värin yhdistelmiä on monia. Pitää kai vaihdella niitä teippejä vähän väliä ettei venäläiset hiippaile liian lähelle omia asemia. Jos tunnussana kuuluu, etäisyys on vaarallisen pieni.

Väreinä ja osaväreinä olisi hyvä olla ainakin kirkkaan vihreä, tumman vihreä, musta, puna, sini, violetti, cyan ja valkoinen. Kivääriin ja sinkoon on hyvä laittaa teippiä jossa vuorottelee tumman vihreä ja vaalean vihreä. Mahdollisesti rypytettynä eli vajaasti kiinni eli 3d muotoon. Ylikuumentuminen ampumisen vuoksi voi haitata teipin pysymistä, riippuen liiman kemiasta.

Joku 3M, BASF tai Dupont tekee teippiä ja niiltä sopii odottaa armeijoille sopivia tuotteita.

3

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka sua on opettanu?
      Toivottavasti suomalaisilla on muutakin mietittävää ku venäläiset. Tai ehkä Ruotsi on liian kaukana?

    • Anonyymi

      Ainakin hyökkäyksessä ukrainalainen jalkaväki näkyy pistävän isot teipit kypärään. Kun katsoo noiden toimintaa risukoissa, niin aika läheltä omia ammutaan. Muistan että intissä sanottiin turvamarginaalin olevan kaksi sormenleveyttä.

      No joka tapauksessa noissa pusikoissa tai juoksuhaudoissa täytyy olla selvillä missä omat menevät. Kaikkea muuta pitää ampua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1906
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1349
    Aihe