Sininen tai keltainen teippi kypärässä lisää näkyvyyttä rintamalla. Olisi vähän parempi jos olisi raidallista teippiä jossa on kahdenvärisiä neliöitä eli yhtä väriä on yhtä pitkälti kuin teipin leveys. Kahden värin yhdistelmiä on monia. Pitää kai vaihdella niitä teippejä vähän väliä ettei venäläiset hiippaile liian lähelle omia asemia. Jos tunnussana kuuluu, etäisyys on vaarallisen pieni.
Väreinä ja osaväreinä olisi hyvä olla ainakin kirkkaan vihreä, tumman vihreä, musta, puna, sini, violetti, cyan ja valkoinen. Kivääriin ja sinkoon on hyvä laittaa teippiä jossa vuorottelee tumman vihreä ja vaalean vihreä. Mahdollisesti rypytettynä eli vajaasti kiinni eli 3d muotoon. Ylikuumentuminen ampumisen vuoksi voi haitata teipin pysymistä, riippuen liiman kemiasta.
Joku 3M, BASF tai Dupont tekee teippiä ja niiltä sopii odottaa armeijoille sopivia tuotteita.
Tunnistukseen käytettävä teippi kypärässä ja uniformussa?
Anonyymi-ap
3
286
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka sua on opettanu?
Toivottavasti suomalaisilla on muutakin mietittävää ku venäläiset. Tai ehkä Ruotsi on liian kaukana? - Anonyymi
Ainakin hyökkäyksessä ukrainalainen jalkaväki näkyy pistävän isot teipit kypärään. Kun katsoo noiden toimintaa risukoissa, niin aika läheltä omia ammutaan. Muistan että intissä sanottiin turvamarginaalin olevan kaksi sormenleveyttä.
No joka tapauksessa noissa pusikoissa tai juoksuhaudoissa täytyy olla selvillä missä omat menevät. Kaikkea muuta pitää ampua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709