Jampen satu

Anonyymi-ap

Kerron erään sadun. Muistakaa lukijat, että tämä on satu.

Tapahtui eräässä pikkukylässä, jossa asui ihmisiä. Jotkut olivat mukavia, toiset kateellisia toisten olemassaolosta.
Eräänä päivän viisaat miehet (”viisaat miehet”) päättivät pistää viisaat (”viisaat”) päänsä yhteen. Sitä he olivat tehneet jo pitkän aikaa. Yhteinen harrastus on vaikka kortinpeluu.
Kuvaan tuli mukaan ”köyhiä poikia”, joita piti ”auttaa”. Viisaat miehet hoitivat tällaisia ”avustusluonteisia” asioita muutenkin.
Kohde löydettiin ja viisaat miehet pohtivat miten ”autamme köyhiä poikia”, jotka ovat yhteiskunnan ylenkatsomia. Ja ovat edelleenkin ylenkatsomia. Viisailla miehillä oli maallinen valtikka kädessään.
”Tonttupojat” saatiin mukaan ”auttamaan viisaiden miesten avustusoperaatioita”. ”Köyhille pojille” luvattiin immuniteetti. Kohteelle oli jo etukäteen ilmoitettu, miten pitää toimia ”avustus operaatiossa”. "Köyhät pojat" vakuuttivat kohteelle , että asia on etukäteen sovittu: Usko jo nyt lopulta. Jos et pistä hanttiin, niin Sinulle ei käy mitään. Tai muuten..." Kohde ei kuitenkaan hyväksynyt ”viisaiden miesten ja tonttupoikien suostuttelua” vaan pisti hanttiin. ”Köyhät pojat” saivat operaatioista osansa, ”viisaat miehet” naama punastellen jatkoivat elämäänsä tapahtuman jälkeen. Yhteiskunnallinen organisaatio hoiti osan ”vahingosta”. Viisailla miehillä on edelleen immuniteetti voimassa.
Kohde nähdessään näitä ”köyhiä poikia” ja ”tonttupoikia” miettii yhteiskunnallista tulonjakoa, vallankäyttöä ja varakkaiden ”huvituksia”.
Sen pituinen tämä, satuahan tämä kaikki on, eikö vaan olekin hyvät lukijat.
Sadussa ei ollenkaan ole viitattu järjestäytyneeseen rikollisuuteen, jota löytyy eri yhteiskuntaluokista. Pois sellaiset ajatuksetkin.

10

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarina kertoo Metsänhoitoyhdistyksen epäselvyyksistä, jotka Jamben piti julkaista palstalla, mutta hän menikin lopulta puihin.

      • Anonyymi

        kepulaisten rötöstelyä ei saa julkistaa


    • Anonyymi

      Kauhujoella vissiin ne viisaat tontut

    • Anonyymi

      millainen satu tulee Osuuspankista kohta

      • Anonyymi

        varmaan siitä kun virkailija potkittiin pellolle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        varmaan siitä kun virkailija potkittiin pellolle?

        hallinto tyyppi ei olevirkailijamutta kähmi mhy ssa asiakastilit itselleen toimarin
        suostumuksella


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hallinto tyyppi ei olevirkailijamutta kähmi mhy ssa asiakastilit itselleen toimarin
        suostumuksella

        Pankissahan toimi luotto-osastolla miesvirkailija.


    • Anonyymi

      Istuiko joku useasti vankilassa 80 ja 90 luvuilla ?

      • Anonyymi

        rane istui


      • Anonyymi

        Myös palstamme ihana merkkihenkilö.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      147
      3197
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      70
      2200
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2167
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      70
      1866
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1682
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1586
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      12
      1424
    8. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1143
    9. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      23
      1128
    10. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      75
      1095
    Aihe