https://wp.demokraatti.fi/wp-content/uploads/2023/07/A_bur.jpg
Eikö Mari Rantaselle pitäisi antaa kenkää sisäministerin tehtävästä. Muinoinen kikkelikorttikin johti...
https://twitter.com/elavaarkisto/status/958611851561938944?lang=fi
Jorma Reini joutui eroamaan, Mari Rantanen saa jatkaaa.
Onko Orpolla kaikki hoksottomiet paikallaan-
Mari Rantasen joulutervehdys
12
414
Vastaukset
- Anonyymi
Sisäministerikin vaihtoon tai Orpon hajoitettava hallitus.
Piti olla niin auvoista tämän hallituksen toiminta, mutta silkkaa paskaa, päivästä toiseen. Onko Orpo edes Niinistön mielestä tehtäviensä tasalla. - Anonyymi
Lähinnä tuli mieleen että Pekka Haavisto on suljettava pressakisasta!
Alhol ja Isis- Anonyymi
Suomi on yhä demokraattinen maa eikä mikään äärioikeistodiktatuuri, joten esityksesi on sakeaakin sakeampi ehdotus.
- Anonyymi
Tästä voi lukea lisää Rikka Purran ex Riikka Niskakarin jutuista vuodelta 2016 eli kaikki ei ole viidentoista vuoden takaa.
https://bbs.io-tech.fi/threads/kotimaan-politiikka.1507/page-1018
Mielenkiintoinen ketju ja lisäähän näitä on netti pullollaan. - Anonyymi
Kylläpä viherkommarit oovat kiukkuisia kun hävisivät vaalit.PS on luvannut leikata Ylen rahoitusta.Ei ihme että yleläiset ovat persuministerien kimpussa.Vanhojen asioiden kaiveleminen on typerää ajojahtia.Suomi on tilanteessa jossa tarvitaan hyvä hallitus.Kansan tahto on toteutunut ja vihervasemmisto sai karvaan tappion.Nyt on alettava työ Suomen pelastamiseksi ja vanhojen kaivelu lopetettava.Kuka levittää vanhoja asioita ulkomaille.Vihervasurit tietenkin.Pilaavat Suomen maineen.Ei ulkomailla muuten olla kiinnostuneita mitä joku suomalaisen on kirjoittanut 15 vuotta sitten ja suomen kielellä.
Jos näin todella on, niin miksi Orpo ja hallitus eivät haistattaneet vihervasemmistolle ja medialle pitkän p-kan. Miksi presidenttimmekin reagoi asiaan poikkeuksellisesti ja vieläpä kahteen kertaan? Onko hänkin osa vihervasemmistoa?
Ilmeiesesti kenenkään ei olisi pitänyt olla kiinnostunut, mitä joku saksalainen kirjoitti 1920- ja 30-luvuilla ja vain saksankielellä. Valitettavasti niitä kiinnostuneita oli aika harvassa.
Koko vihervasemmisto ei saanut karvasta tappiota. SDP:n kannatus kasvoi edellisiin vaaleihin verrattuna. Vaalituloksen perusteella olisi voitu ihan hyvin muodostaa sinipunahallitus, joka olisi siis yhtä perustellusti kuin nykyinenkin kokoonpano vastannut kansan tahtoa. Syy miksi Orpo valitsi oikeistohallituksen, on se, että hän uskoi persujen nielevän Kokoomuksen talouspoliittiset tavoitteet sellaisenaan. Ja niinhän siinä sitten kävikin, vaikka Purra vaaleissa muuta väitti. Purra sanoi, ettei perusturvasta leikata ja lopputulos oli, että siitä nimenomaan leikataan.
- Anonyymi
Juuri näin kuin kirjoitit. Jos tämä hallitus on kasassa vielä syksyllä, Purra joutuukin selittämään omilleen, miksi nyt mieluummin pettää omat äänestäjänsä kuin kokoomuksen.
- Anonyymi
Emme unohda - tätäkään.
- Anonyymi
Orpo on hoopo.
- Anonyymi00011
Yleleikkaaja lähti Brysseliin nostaa hilloa ja osti persrahoilla hienon lukaalin Vantaalta, jonne alkaa odottamaan pientä maahanmuuttajaa.
Vassariako tämä harmittaa, vaiko persua? - Anonyymi00012
Kauhukabinetti on nimensä mukainen.
- Anonyymi00013
Rantanen (PS) johtaa sisäministeriötä pelolla.
Kauhukabinettihallitus on nimensä mukainen. Äärioikeistolainen
"poliittinen ohjaus" ei sovi Suomeen. Sitä oli 1930-luvun Saksassa,
mutta ei se Suomeen sovi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,972925Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2771393Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989