Kristiina Komulainen - koulusurffaaja

Anonyymi-ap

Kristiina Komulainen opiskeli uuden ammatin, poliisiksi koska siitä ei tarvitse maksaa, oli vuoden töissä saadakseen kertoa poliisintyöstä kun palaa toimittajaksi.
Uutisessa oli todellinen paukku tämä lause: ". POLIISIN uransa ohella Komulainen on työskennellyt jo yli kaksi vuosikymmentä median parissa.
Siis kun vuoden on poliisina, samalla voi olla yli 20 vuotta medialalla. Mikä ei täsmää.
Nyt hänellä on uudet opintosuunnitelmat, siihenhän suomalainen koulutusputki on tarkaitettu, että rehelliset poliisit surffailevat opinnoista toiseen iässä jossa moni alkaa olla liian vanha enää saamaan mistään työpaikkaa. Tuon voisivat persut korjata, on suuri summa minkä poliisikoulutuskin maksaa valtiolle, pitäisi olla keino hieman paremmin selvittää opiskelijan motivaatio, ehkä soveltuvuustestit mittaa vain julkisuuden halua.
Komulainen tekee taas seuraavan opiskelujaksonsa aikana 40 vuotta medialantöitä.

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista on nykyään. Opiskelupaikkoja on enemmän kuin ikäluokan koko. Eräät keräävät tutkintoja toisensa perään, työssä olo jää vaatimattomaksi. Miten Suomella on varaa tällaiseen?

      Ammattia saa toki vaihtaa ja joskus se on välttämätöntäkin, esim terveyssyistä, mutta joku tolkku pitäisi muuten olla. Yhdelläkin tutkinnolla voi avautua monia erilaisia mahdollisuuksia. Tutkintojen kerääminen on todella kallista lystiä yhteiskunnalle, joka kaiken koulutuksen maksaa.

      • Anonyymi

        Samaan aikaan hallitus vaatii, että kaikilla pitää olla korkeakoulututkinto tai -tutkinnot. Silti halvasta sivistystyöstä (kansan- ja kansalaisopistot) leikataan mieluummin kuin tutkintotavoitteisista koulutuksista.

        "Yhdelläkin tutkinnolla voi avautua monia erilaisia mahdollisuuksia." ei todellakaan pidä paikkaansa. Jos kaikki rupeaisivat yrittäjiksi - kuten koulutuspoliittisissa uudistuksissa hehkutetaan - ei riittäisi julkiselle sektorille työvoimaa. Samoin tutkintojen jälkeiset täydennyskoulutukset (niiden kysyntä ja tarjonta) rajoittavat mahdollisuuksia tutkinnon hyödyntämiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1264
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      938
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe