Kristiina Komulainen opiskeli uuden ammatin, poliisiksi koska siitä ei tarvitse maksaa, oli vuoden töissä saadakseen kertoa poliisintyöstä kun palaa toimittajaksi.
Uutisessa oli todellinen paukku tämä lause: ". POLIISIN uransa ohella Komulainen on työskennellyt jo yli kaksi vuosikymmentä median parissa.
Siis kun vuoden on poliisina, samalla voi olla yli 20 vuotta medialalla. Mikä ei täsmää.
Nyt hänellä on uudet opintosuunnitelmat, siihenhän suomalainen koulutusputki on tarkaitettu, että rehelliset poliisit surffailevat opinnoista toiseen iässä jossa moni alkaa olla liian vanha enää saamaan mistään työpaikkaa. Tuon voisivat persut korjata, on suuri summa minkä poliisikoulutuskin maksaa valtiolle, pitäisi olla keino hieman paremmin selvittää opiskelijan motivaatio, ehkä soveltuvuustestit mittaa vain julkisuuden halua.
Komulainen tekee taas seuraavan opiskelujaksonsa aikana 40 vuotta medialantöitä.
Kristiina Komulainen - koulusurffaaja
3
428
Vastaukset
- Anonyymi
Sellaista on nykyään. Opiskelupaikkoja on enemmän kuin ikäluokan koko. Eräät keräävät tutkintoja toisensa perään, työssä olo jää vaatimattomaksi. Miten Suomella on varaa tällaiseen?
Ammattia saa toki vaihtaa ja joskus se on välttämätöntäkin, esim terveyssyistä, mutta joku tolkku pitäisi muuten olla. Yhdelläkin tutkinnolla voi avautua monia erilaisia mahdollisuuksia. Tutkintojen kerääminen on todella kallista lystiä yhteiskunnalle, joka kaiken koulutuksen maksaa.- Anonyymi
Samaan aikaan hallitus vaatii, että kaikilla pitää olla korkeakoulututkinto tai -tutkinnot. Silti halvasta sivistystyöstä (kansan- ja kansalaisopistot) leikataan mieluummin kuin tutkintotavoitteisista koulutuksista.
"Yhdelläkin tutkinnolla voi avautua monia erilaisia mahdollisuuksia." ei todellakaan pidä paikkaansa. Jos kaikki rupeaisivat yrittäjiksi - kuten koulutuspoliittisissa uudistuksissa hehkutetaan - ei riittäisi julkiselle sektorille työvoimaa. Samoin tutkintojen jälkeiset täydennyskoulutukset (niiden kysyntä ja tarjonta) rajoittavat mahdollisuuksia tutkinnon hyödyntämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077793
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1146098- 835207
- 1414563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113240- 623034
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102464- 612447
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562076