Kesä on päättynyt. Näin voinee sanoa, kun Pori Jazzit ovat ohi ja viimeinenkin liikesuihkukone on noussut taivaalle Porin lentoasemalta. Taakseen ne jättivät kuolleen kaupungin, jonka kadut huutelevat tyhjyyttään sunnuntain melankolian vallassa. Porin lentoasema on tyhjä, rautatieasema ja matkakeskus autioita. Taivas on pilvessä, pisartelee vettä. Ei ole vain kuvainnollista, että kesä on päättynyt. Jazzien päättyminen päättää kesän ja tyhjentää Porin kaupungin kadut.
Jollain tavalla tämä on haikea hetki. Me kaikki tiedämme, että kesä on ehtoopuolellaan. Enää muutaman viikko, niin kesälomat on vietetty ja koululaiset taas koulussa. Päivä lyhenee ja syksyn viimat alkavat vihmoa kaupungin kaduilla kulkijaa.
Mitä sinä jäät kaipaamaan päättymässä olevasta kesästä?
Jollain tavalla tämä on haikea hetki. Me kaikki tiedämme, että kesä on ehtoopuolellaan. Enää muutaman viikko, niin kesälomat on vietetty ja koululaiset taas koulussa. Päivä lyhenee ja syksyn viimat alkavat vihmoa kaupungin kaduilla kulkijaa.
Mitä sinä jäät kaipaamaan päättymässä olevasta kesästä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Muistan lapsuudesta tuon, kuinka Porissa kesä oli käytännössä ohi jazzien jälkeen. Kaupunki autioituu ja kaikkia harmitti kun kohta ne koulut taas alkoi.
Toista on täällä pk-seudulla. Kesähän on vasta parhaimmillaan. Taidankin lähteä käymään Espalla drinksulla.
En mitään. Kesä jatkuu päiväntasaajalla.
Porispere viel ennen kouluun menoja ja syyskausi vasta sitten.Kuka kesän lopettaa sitten Venetsiaakin .
Vieläkö sitä junttifestaria järjestetään?
Porilaisille otti itsetunnon päälle kun Sonisphere aikanaan vaihtoi paremmille mestoille :D
No eipä se menestys siellä paremmilla mestoilla jatkunut. Porispere on jatkunut..
Tosi menestys kun kukaan Porin ulkopuolella ei edes tiedä koko tapahtumaa.
Mitä esiintyjiä siellä on? Joku Yön cover-bändi?
Emmä tiedä, kaikenkaikkiaan näyttää positiiviselta nyt ainakin seuraavan kuun ajaksi.
Sijoitukseni, tuplaantuneet,vaikka moni sanoi ettei niin käy.Odotan suurta nousua loppuvuoden ajalle.
Kauan odotettu asia saapuu, ja pääsen vihdoin laittamaan senkin kuntoon.
Töissä on mennyt hyvin.
Terveys vaikuttaa vahvalta.
Jatsit loppuivat ja sen myötä suuri meteli.
Viileät ilmat tuovat rauhan uneen.Ei tarvitse herätä hikipäissään monesti.
Kesä, ei ole lopussa, vaan nyt se vasta alkaa.Syyskuullekin riittää lämmintä, vasta lokakuun puolivälissä kylmenee niin että sen huomaa.
Ajatellaan positiivisesti, kyllä se siitä.
Onneksi minun ei tarvitse asua Porissa. Siinä positiivisuutta kerrakseen.
Miksi sitä tuuletat, oletko vajakki.
Lähdin muualle opiskelemaan ja pääsin fiksumpaan seuraan. Ne vajakit jäi Poriin ajelemaan ympäri kespaa autonromuilla.
Miksi kukaan edes haluaisi asua Porissa? Ruma ja ankea pikkukaupunki jonka asukkaat ovat tyhmiä juntteja.
Ei kesä todellakaan vielä ole ohi. Sanoisin että vasta silloin kun puissa alkaa näkymään keltaiset lehdet.