Sumen maakuva on nyt maailmalla muuttunut Sanna Marinin hallituksen "Iloa ja valoa"-kuvasta

Anonyymi-ap

Petteri Orpon oikeistohallitus tuo vääjäämättä ainakin minun mieleeni konnotaation, mielleyhtymän, teräskärkisissä saappaissa marssivista "kolmannen valtakunnan" sotilasjoukoista.

Näin on siis Suomi-kuva maailmalla muuttunut Sanna Sarinin hallituksen iloa ja valoa-, Olvia ja ograsmia-kuvasta synkän mustaksi kuvaksi, että on Suomen kansan kannalta kaikkein parasta, jos nykyhallitus kaatuu.

Jos ja kun tämä oikeistohallitus kaatuu, sdp:n ei pidä lähteä pelastamaan mitään Petteri Orpon johtamaa kokoomusta, vaan on järjestettävä ekana eduskunnan hajotuksen myötä uudet eduskuntavaalit ja vasta sitten voitaisiin ajatella sinipunahallitusta, jos Sanna Marinin vihervasemmistolaisen hallituksen pohja ei koe uutta tulemista.

Suomi pitää pelastaa sitä uhkaavalta perikadolta, Petteri Orpon oikeistohallitusken pitää kaatua, nykymeno ei voi jatkua!

19

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli se kekkonen viisas mies,piti kokkarit ja esipersut kaukana hallituksesta. Manu koivisto sitten päästi molemmat hallitukseen. Tulos,koko maa meni konkurssiin.

      • Anonyymi

        Niin ja neuvostoliitto, joka antoi kekkoselle käskyn ketkä muodostavat hallituksen ja kuka on ministeri😂


      • Anonyymi

        Halonen sitten viimeisteli koko homman..............


    • Anonyymi

      Sanna Marin oli viime eduskuntavaalien vaalikeskusteluissa oikeassa, kun puhui sinumustasta hallituksesta, sen vaarallisesta tulemisesta, niin kuin nyt on tapahtunut.

      Suomi on nyt katastrofaalisessa tilassa, maa tarvitsee toimivan hallituksen, Petteri Orpon sinimustan oikeistohallituksen pitää kaatua.

      Onko Suomessa ollut tällasita pimeyden voimien hallitsemaa hallitusta sitten 1920- ja 30 lukujen?

    • Anonyymi

      Synkässä tilassa on Suomen nykyhallitus.

      Minkä takia presidentti Niinistö meni tuollaisen äärioikeistolaisen sinimustan hallituksen tähän maahan nimittämään?

    • Anonyymi

      Paljon iloa ja valoa äärivasurivihreät toivat jauhobileissään...
      Kansa äänesti heidät "huilaamaan" oppositioon, kun ei hommat hoituneet, Suomi vajosi euroopan albaniaksi, (sorry vaan albanialaiset)

      • Vähissä näkyy olevan persujen paukut. Eikö kirkkoihin paskantaville ja viinit ja hopeat varastaville käsilaukku - yms. varkaille löydy mitään muuta kuin älyttömät persuidioottien valeet?
        Persujen puoluesihteeri Luukkonen haukkui Sanna Marinin ja hänen hallituksen, sanoen sitä teinityttöjen hallitukseksi ja sanoi "Nyt tulee miehet ja laittavat maan asiat kuntoon."
        No miltäs näyttää? Ei tuon suurempaa ja ennen kaikkea typerenpää hallitusta ja sen alkutaivalta voisi edes kuvitella.


    • Anonyymi

      PERKELE ORPO ON KONNA EK, ETLA, SY, YLE KÄTYRI NÄMÄ KIOSKIT KOKOOMUS VETOSIA TEKEE TOTEUTTAA JUURI NIIN KUN EDELLÄ MAINITUT HALUAA.

    • Anonyymi

      Suomessa on nykyhallitusken myötä päässyt valtaan pimeyden voimat, maata hallitsee pahuuden akseli, kokoomus ja perussuomalaset.

      Halusiko Suomen kansa viime eduskuntavaaleissa äänestäessään tällasita hallitusta valtaan, mitä tämä Petteri Orpon oikeistohallitus on?

      Taikka kysytään niin, että tiesikö Suomen kansa viime eduskuntavaaleissa äänestäessään, mitä pimeyden voimien hallitsema oikeistohallitus tarkoittaa?

      Suomea hallitsee nyt pimeyden voimat, pahuuden akseli.

      • Anonyymi

        Suomen kansa ei uskonut, kun Sanna Marin viime eduskuntavaalien vaalikeskusteluissa varoitteli kansaa sinimustasta vaarasta, oikeistohallituksesta.


    • Anonyymi

      No tämähän on hieno uutinen jos pitää paikkansa että Suomi kuva on nyt jo muuttunut bilettävästä päämisteristä siihen että otetaan oikeasti vastuuta asioista!

      No, hyvä näin - Tämähän vain osoittaa että olemme sittenkin (vasemmiston kovasta urputtamisesta huolimatta) oikealla tiellä!

    • Anonyymi

      Sinimusta-halllitus ei ota vastuuta. Sinimustat haluaa heiluttaa natsilippua.

    • Anonyymi

      Synkäksi on Suomen maakuva maailmalla oikeistohallituksen nimityksen myötä muuttunut.

      Ja Petteri Orpokokin kävi Saksassa valehtelemassa, että Suomessa on muka keskustaoikeistolainen hallitus.

      Totuus on se, että Santeri Alkion aatteisiin nojautuvalla keskustalla ei ole mitään tekemistä Suomen nykyisen oikeistohallituksen kanssa etenkään, kun perususomalaisia johtaa halla-aholaisiin kuuluva Riikka Purra.

      Suomessa on nyt oikeistohallitus.

      • Anonyymi

        Purran perään itkee kepupalstallakin 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Jos Suomen maakuva on nyt "Voimaa ilosta" (Kraft durch Freude)?

    • Anonyymi

      Paljonko tuli "Iloa ja valoa"-maakuvalle hinnaksi? Ja mitä ihanaa kalevalaiset verojenmaksajat saivat tällä "Iloa ja valoa"-maakuvalla?

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset laittavat demarin niljakkeet kuriin ja ruotuun. Demukoilla ja stallereilla on laskujen maksun aika.

    • Anonyymi

      Yleensähän elämässä vastuunottaminen tarkoittaa sitä että jätetään se bilettäminen vähän vähemmälle -> Hienoa että tämä on pantu merkille!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2453
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1733
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1014
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      295
      1002
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      972
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      844
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      749
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      735
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      718
    Aihe