Oikeisto vallassa, yritykset kaatuu

Kuukauden verran oikeistovaltaa ja konkurssiaalto pyyhkii yrityksiä nurin niin että viuhke käy. Onkohan maassa 4 vuoden kuluttua enää yhtään yritystä.
57605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

Ookko oikeesti noin tyhmä?? Mitähän tämä hallitus on tehny, että konkursia pukkaa??

Äänestä
  • Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Pyytänyt Turkilta anteeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Jotain pitäis orpon tehdäkin, ku anteeksipyynnöllä ei työpaikkoja synny.

    Äänestä

  • Liian vähän.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Petteri toimii italialaiseen tyyliin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Petteri lähti Ranskaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lomaillut on Orpo porukoineen.

    Petteri sössii tämänkin asian.

    Äänestä

  • Orpo ei ole tehnyt mitään. Tosin pyysi Turkilta anteeksi.

    Äänestä

Kuukaudessa!!

Äänestä

Voi tätä viher/vasemmiston järjen köyhyyttä. 😩

Äänestä

Voi v, kyllä älytön aloitus.

Äänestä

Kyllähän se aivan toisinpäin, vai etkö osaa lukea??? Edellisen hallituksen jälkikäyntiä ennätysmäärä konkursseja, yt-neuvotteluja, tehtaan lopetuksia ym. Kannattaisiko opetella lukemaan.

Äänestä
  • Eduskunta on kesätauolla ja hallitustyöskentely on estetty lukuisten valituksen, selvityksien ja osin mitättömien vanhojen asioiden kaivelulla. Kaikki mitä Suomessa on tapahtunut ja tapahtuu kesän aikana on Marinin hallituksen peruja.

    Äänestä

Aloittajalle voisi antaa kauhalla. VoiVOIVOIVOI! Taitaa olla hallitys vielä kesälomalla ennenkuin maailma kaatuu. Lepäile nyt ja päivitä lääkkeesi, niitä tulet tarvitsemaan syyskuussa, mikäli et parane. Parane pian!

Äänestä

Sannan kylvämää satoa nyt niitetään. Kestää aikansa että saadaan paikat kuntoon.

Äänestä

Tuo touhuilu pitäisi pysäyttää heti.

Äänestä

Ropo sotkee hetkessä asiat.

Äänestä

Kauhiata.

Äänestä

Ropon ohjelma tehoaa.

Äänestä

Ropot toimivat

Äänestä

Työttömyys lisääntyy orpon hallituksen toimilla.

Äänestä

OLEN AINA OLLUT SITÄ MIELTÄ ETTÄ DEMARI ON TYHMÄ, JA OLEN EDELLEEN.

Äänestä

Sellaista se on meno demarien jäljiltä.

Äänestä
  • KAIKKI, mitä valtion taloudessa, yrityksien kannattavuudessa, työttömyydessä, terveydenhuollossa, yms. on aina uuden hallituksen muodostamisen jälkeen vielä noin puoli vuotta, joissain asioissa pitempäänkin, edellisen hallituksen työn jälkiä. Orpon hallituksen toimet alkavat pikku hiljaa näkyä vasta syksyllä.

    Äänestä

Niin. Marinin hallituksen jäljiltä julkinen sektori kamppailee velkakuorman alla ja Marinin hallinnon rakentamia tehottomia organisaatioita riittää purettavaksi monelle hallituskaudelle.
Marinin hallituksen lataama kuorma yksityissektorille tappaa yrityksiä päivittäin käynnistyvissä konkurssissa.
Nyt kun uusi hallitus lähtee hyvällä ohjelmallaan kohentamaan kansakunnan tilaa ja korjaamaan Marinin hallituksen sairaalla ideologiallaan tekemiä virheitä, on Marinin politiikan perätilassa hautunut vihervasemmkstolainen oppositio käynnistänyt vainoavan, ulkoparlamentaarisen ajojahdin uuden hallituksen ministereitä vastaan.
Opposition ulkoparlamentaarinen tihutyö rikkoo Perustuslakiamme, Valtiosääntöämme ja parlamentaarisen demokratian vakiintuneita periaatteita.
Tuo yllä valehtelevan otsikon alla tehty syytös on täysin perusteeton ja valheellinen. Syynä konkurssiaaltoon on Marinin hallitus tyhmine tekoineen.

Äänestä
  • Et sitten mitään järjellistä osannut kirjoittaa?
    Tai no, mites voisi osata, ei mitenkään.

    Äänestä

  • Mitä organisaatioita Marinin hallitus perusti ja mitä niistä nykyinen hallitus aikoo lakkauttaa? Ainakaan hallitusohjelmassa ei mainita yhtään.

    Mikä mahtaa olla Marinin hallituksen lataama kuorma yksityissektorille, kun hänen hallituksensa aikana veroaste aleni, eli verotus keveni?

    Oikeiston koko politiikka on vain pelkkää valehtelua. Oikeistoa kiinnostaa vain valta, ei vastuu.

    Äänestä

Pitää paikkansa

Äänestä

Harmi

Äänestä

Orpon hallitus saa Suomen täs suoritus tilaan.

Äänestä

Suurin osa suomalaisia voi katsoa peiliin tässä asiassa. Ukrainan sodan tukeminen ja NATOon liittyminen ja Venäjän suhteiden katkaiseminen tulee maksamaan Suomelle vielä miljardeja.
Kunhan selvittäisiin rahalla, mutta sekään ei ole varmaa.
Hieman kannattaisi tutkia Ukrainan sodan syitäkin. Nyt on joka tapauksessa saatu tuhat kilometriä rajaa, joka on huolenaihe joka päivä.

Äänestä

Nyt tulee rahaa.rahaa hahaaa..T.arhimäki paavi
Maalarimestari.

Äänestä

Niin aina, sano Esa

Äänestä

Kauhiata.

Äänestä

Talotehtaat kaatuvat Orpo maisen politiikan seurauksena.

Äänestä

Orpo konkurssiennaatykseen nopeasti.

Äänestä

Voi orpoo

Äänestä

Ok 🌹

Äänestä

Orpon saavutus.

Äänestä

ONHAN SE DEMARI TYHMÄ, ONHAN?

Äänestä
  • Ei niin tyhmä kuin peersu.

    Äänestä

Avaajan ymmärrys yhteiskunnallisten päätösten ja yritysten menestymisen suhteesta on pyöreä nolla. Sen sijaan valehtelemisen into on suurta.
Marinin sohluamisen jälkiä tässä nyt siivotaan.
Yritykset kärsivät vielä vuosia tuosta sohloamisesta.

Äänestä

Johan Orpon hallitus alkoi peruuttamaan lupauksiaan työllistää 100 000 työtöntä. Enkä yhtään ihmettele, kun saivat näin suuren konkurssiaallon aikaan säästötoimillaan. Ja myös jättämällä yritykset ilman valtion tukea huonona aikana.

Äänestä

Lainakorot pysyy korkealla eikä inflaatio sukeltanut sängyn alle piiloon, vaikka Purra hyppäs tasajalkaa ja Orpo kolmiloikkaa.

Äänestä

Petterin prioriteetit alkavat toteutua.

Äänestä

Orpon hallitus ei vielä ole tehnyt mitään mikä kaataisi yrityksiä, ei ole ehtinyt!

Mitä yritysmaailmassa tapahtuu on edellisen sosialisti SS:n ja hänen viisikko parvensa aikaansaamaa. Vasta ensi vuonna alkaa näkyä vaikutuksia siitä mitä Orpo saa aikaan. On se kummaa miten Lyyli ei mitään ymmärrä!

4 vuoden kuluttua yrityksiä on rutkasti enemmän! Sen sijaan ay mafian valtaa on karsittu!

Äänestä

Oikeisto tekee sen mitä tehtävissä on: Tyhjentää valtion kassan veroparasiitteihin.

Äänestä

Olisiko aika kilpailuttaa meidän asiantuntijat, virkamiehet, kuntien työntekijät, mitata kuntatyöntekijöiden tehokkuusa? Yrittäjien jaksaminen ja piikki tuli jo pari vuotta sitten täyteen. Kassat on 0. Ei riitä enää rahaa ulos ja inflaation + korkojen nostojen annetaan tehdä meidän raukkojen tilanne to ivottomaksi. Se on kuulkaa päättäjät teidänkin nyt alennuttava antamaan periksi. Ymmärrän ... Veroja ... Veroja ... Mutta tarvitaanko näin isoja palkkaeroja? 20 000 eur/v vai 1 000 000 euroa vuosi? Onko Matti arvokkaampi kuin toinen Matti? t. Väsynyt yrittäjä, täältä jostain Suomen pikkukunnasta.

Äänestä
  • ... kun ei ole enää Matilla

    Äänestä

Kyllähän nämä ennätysmäiset konkurssit ja tehtaan lopettamiset ovat kyllä ihan mariinin hallituksen aikaansaannoksia ja ennätys määrän konkursseja jätti edellinen hallitus jälkeensä.

Äänestä
  • Satuile vielä se, että missä yksityisissä firmoissa on Suomen hallituksen edustaja päättämässä?

    Äänestä

Petterit pian pulassa, yritystoiminta kuihtuu.

Äänestä

Kohta vain EK on rahoittamassa KOKMUS toimintoja.

Äänestä

Ropo sai sen aikaan.

Äänestä

ORPO: kolmessa kuukaudessa veimme Suomen taantumaan.

Äänestä

Pörssi romahti jo alle 9000 pinnan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuukauden verran oikeistovaltaa ja konkurssiaalto pyyhkii yrityksiä nurin niin että viuhke käy. Onkohan maassa 4 vuoden kuluttua enää yhtään yritystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu