Suomenruotsalainen rasismi edelleen tutkimatta

Anonyymi-ap

Professori Fred Karlsson piti juhlapuheen Ruotsalaisen kirjallisuuden seuran vuosijuhlassa Runebergin päivänä, lauantaina 5.2.2005. Pienten kielten katsauksen jälkeen hän päätyi analysoimaan suomenruotsalaisuutta.

Svekomaanit tekivät kolme virhettä, jotka ovat edelleen rakentaneet negatiivista kuvaa ruotsinkielisistä suomenkielisten syvissä riveissä.

Ensimmäinen virhe oli viivyttää ja vastustaa käytännöllisesti katsoen kaikkia vaatimuksia parantaa suomen kielen asemaa, myös itsestään selvästi oikeutettuja. Meni esim. aina vuoteen 1902 asti, ennen kuin suomi tuli muodollisesti ruotsin kanssa tasavertaiseksi.

Toinen virhe oli kehittää teoria ruotsalaisesta kansallisuusryhmästä Suomessa, ryhmästä, jolla oli muka vahvat siteet Ruotsiin.

Siitä oli lyhyt askel kolmanteen ja pahimpaan virheeseen, kun germaanis-ruotsalainen kansallisuusteoria pääsi leviämään ja muuttui RASISMIKSI.

Freudenthalille suomenkieliset olivat puolivillejä (tjuder). Pian tuli mongoliteoria suomenkielisistä yleiseksi, samoin kuin teoriat itäbalttilaisesta rodusta, kun taas ruotsinkieliset uskoivat kuuluvansa ylempänä olevaan germaaniseen, pohjoismaalaiseen tai peräti itäruotsalaiseen rotuun.

Näistä asenteista on vielä jäljellä jäänteitä. Turun (ruotsinkielisen) Katedraalikoulun abiturientit pitivät hyvänä v. 1993 koristaa kuorma-autonsa penkinpainajaispäivänä suurella kyltillä, joka esitti ihmisen kehitysvaiheita otsikolla: "Vahvimman eloonjäämisen kolme astetta”: -suomalainen (ugri) - homo sapiens (ihminen) - suomenruotsalainen" (Suomen kuvalehti 8/1993)

Nämä hyökkäykset ovat jättäneet ilmeiset jäljet suomenkieliseen kansansieluun. Usea suomenkielisistä ystävistäni on todistanut, kuinka loukkaavana tuo RASISMI koettiin.

On tärkeää, että tämän päivän suomenruotsalainen eliitti alkaa tulkita itsekriittisesti myös mennyttä.

27

1206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on aika nostaa tämä rasismi pöydälle.

    • Anonyymi

      Niin on teidän perussuomalaistenkin.

      Nyt esille tullut on vielä vain avatun lokakaivon vienoa tuoksua ilmassa, varsinaiseen lokakaivon sisältöön ei olla vielä tutustuttu.

      • Anonyymi

        Ei pidä unohtaa näitä äärivassareita Misha Dillinger, Dan Koivulaakso, Kontula, Honkasalo ym.
        kuinkahan paljon näitä nukkuviasoluja sieltäkin piireistä löytyy, ehkä Supolla on jonkinlainen kuva heistä...
        SS


    • Anonyymi

      Pakkoenglannitus on rasismia!

      • Anonyymi

        Englanti on lingua franca, ilo ja etu.

        Pakkoruotsi pelkkä riesa.


    • Anonyymi

      Nyt on aika tutkia

      • Anonyymi

        Siis Persujen rasismia? Kyllä!


    • Anonyymi

      Näinkö puoletoimisto ohjeisti kirjoittamaan?
      Kääntämään huomio pois niistä todellisista rasistista jotka majailevat perujen riveissä?

    • Anonyymi

      Vaatisi julkisen keskustelun ja arvioinnin .

      • Anonyymi

        Kielirasismin avaamisen


    • Anonyymi

      Nyt tätä ei voi ohittaa

    • Anonyymi

      Siinäpä oiva väitöskirjan aihe .

    • Anonyymi

      Pakko tämä on avoimesti tutkia ja todeta

    • Anonyymi

      RKP:n kielirasismi syyniin

    • Anonyymi

      On tärkeää, että tämän päivän suomenruotsalainen eliitti alkaa tulkita itsekriittisesti myös mennyttä - ja tätä päivää.

    • Anonyymi

      Ruotsalaiset kolonialisoi suomeaa satoja vuosia ja näin se näkyy meillä vieläkin .
      Meidän kuuluu muka opetella ruotsin kieli ja palvella ruotsinkielisiä .
      Ruotsinkielisille on järjestettävä helpompi pääsy korkeakouluihin , mutta miksikähän ei sitten myös ammattikouluihin .

      • Anonyymi

        Vihapuhetta.


    • Anonyymi

      Aika käydä läpi

    • Anonyymi

      Melkoisen synkkä historia

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kielivapaus mannersuomeenkin , nyt se on ainoastaan ahvenanmaalaisilla .

    Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4560
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      222
      1805
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1059
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      145
      1014
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe