Alleen laskeminen

Onko kenelläkään teistä epileptisen kohtauksen saadessanne ongelmana alleen laskeminen? olen kokenut sen kerran ja se oli todella häpeällistä. Vielä kaikkien katseiden alla. En unohda sitä häpeän kokemusta ikinä.
61922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

itselleni näitä tapahtui lapsuudessa n.6-8 vuotiaana kun epilepsiaa ei oltu vielä diagnosoitu. Se oli silloin jo noloa,ja vieläpä kun ei syytä tiedetty ja itsekään ei silloin tilanteesta mitään muistanut :(

Epi minulla on ollut "piilevänä" vauvaiästä asti,jäi kuumekouristuksesta.Diagnosoitiin vasta ollessani 11-vuotias,siihen asti oli pieniä poissaolo-ja oksentelukohtauksia,mutta vasta lopullinen tajuttomuuskouristuskohtaus paljasti sairauden.Itse ihmettelen etteivät lääkärit saaneet sairauttani selville jo aikaisemmin vaikka kaikki eeg:t sun muut tehtiin...

Äänestä

Onneksi jäänyt yhteen kertan. En tiedä, oliko juuri silloin ketään näkemässä, mutta pitihän olla vaaleat housut joissa märkä jälki näkyi. Kotimatkalla epätoivoisia yrityksiä estää läiskää vilkkumasta.

Äänestä

Kerran tuli kohtauksen aikana laskettua alleen. Nolon teki siitä se että, olin ensimmäistä kertaa nykyisen kihlattuni luona yötä. Ja aamulla kahvia juodessa sain kohtauksen. Se oli ensimmäinen ja toivottavasti viimeinen kerta kun pissi tuli housuun kohtauksen aikana. Nykyään miehen kanssa lähinnä vain nauramme asialle.

Äänestä

Tapahtuu useimmilla joka kerta isossa kohtauksessa. Kun kohtaukset saa pois tämäkin ongelma poistuu.

Äänestä
  • ja sitähän voi tapahtua usein Ison kohtauksen aikana. Kannattaa käydä usein wc:ssa jos olo on epävakaa,ja on ennakkotuntemuksia tulevasta kohtauksesta.Muutaman kerran on vahinko sattunut, mutta onnekseni ne ovat loppuneet.

    Äänestä

Olin 16-vuotias kun sain ison kohtauksen diskossa... kouristelin, kramppasin...suusta tuli vaahtoa, joka oli veristä koska purin kieleeni haavan... laskin myös alleni. KAIKKI katsoivat... Siitä jäi hiton nolo olo, joka ei ole vieläkään haihtunut. Tästä tapahtumasta on jo kuusi vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kurjakokemus kirjoitti:

Onko kenelläkään teistä epileptisen kohtauksen saadessanne ongelmana alleen laskeminen? olen kokenut sen kerran ja se oli todella häpeällistä. Vielä kaikkien katseiden alla. En unohda sitä häpeän kokemusta ikinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu