Uuden tutkimuksen tulokset ovat kuitenkin tuoneet pitkään kaivattua valoa pimeään. Donanemab-nimisestä lääkkeestä odotetaan käänteentekijää Alzheimerin taudin hoidossa.
Maailmanlaajuinen tutkimus on vahvistanut kyseisen lääkeaineen hidastavan Alzheimerin taudin aiheuttamaa kognitiivista heikkenemistä jopa 60 prosenttia.
Muun muassa BBC sekä The Times kertovat JAMA:n (Journal of the American Medical Association) julkaisemien tulosten olevan merkittäviä, mitä tulee taudin hoitoon tulevaisuudessa.
https://www.is.fi/terveys/art-2000009725859.html
Alzheimerin tautiin löydettiin mahdollinen lääke
3
558
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä nyky lääkkeet pystyvät pitämään,Aizheimerin-taudin jonkun aikaa paikallaan.Kaikille nämäkään lääkeet eivät sovi,muiden sairauksien takia.
Olisi hyvä että ,Uusi Donanemab toisi apua sairastuneelle heti alussa.
Lääkeestä ei ole tietoa kuin kahdelta vuodelta,josta on saatu positiivista tulosta
kokeilumielessä,joillekin sairastuneille.
Alzheimerin-tautiin sairastuneen elinaika on 7-20 vuotta.
Uuden lääkeen vahvistamiseen menee vielä vuosia,eikä ole tietoa ,mitä sillä on vaikutusta jo sairastuneisiin.Nähtäväksi jää,vaikka tulokset ovat lupaavia. - Anonyymi
On kyllä tullut huomattua, että täytyy olla jokseenkin iäkäs ihminen, että terveydenhuollossa välitettäisiin muistista jotakin.
Jos 40-50 vuotias valittelee huonontunutta muistiaan, kohautellaan vain olkia ja sanotaan, eihän nyt sinulla voi olla mitään kun olet niin nuori.
Ja kuitenkin monissa kirjoituksissa ja lehtijutuissakin väitetään, että lääkitys olisi hyvä aloittaa ajoissa, jos sellaiselle on tarvetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6917577Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?455378HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3032916Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki422472- 1692378
- 241884
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t61802Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401718mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k121712Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4111638