Rkp on ollut valmis osallistumaan kaikkiin mahdollisiin hallituksiin sopeuttamalla oman politiikkansa aina muiden hallituspuolueiden poliittiseen linjaan sopivaksi. Nyt RKP on muuttanut
Suomen äärioikeistolainen RKP
Anonyymi-ap
22268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Milloin RKP-pyytää " Anteeksi " Kieli-Rasismiaan, kaikilta Suomalaisilta ?
Tuo RKP:n Kieli-Rasismi alko Jo 1960-luvulta ! - siis Anteeksi-Pyyntö RKP ?
Vastatkaa RKP:stä - Miksi RKP:n Kieli-Rasismi kohdistuu Suomalaisiin ? ?
Ei edes Maahanmuuttajilta vaadita Ruotsin KieliPakkoa ! ! ? ?
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?
Milloin RKP-pyytää " Anteeksi " Kieli-Rasismiaan, kaikilta Suomalaisilta ?....
Sitä sinun kannattaa kysyä RKP:n puheenjohtaja Anna Maja Henrikssonilta. Me emme ymmärrä mitä mahtanet tarkoittaa kysymykselläsi. Mitä kielirasismia Suomessa muka on?
Tuolta se näyttää, että RKP rimpuilee mukana kielipolitiikan vuoksi. Olisi mukava kuulla, mitä RKP ajattelee palkansaajan aseman heikentämisestä, jossa he ovat nyt mukana. Onko RKP valmis tekemään mitä tahansa kaikessa hiljaisuudessa saatuaan opetusministerin paikan ja julkilausumat rajoittuvat PS:n paheksumiseen, jolla ainakaan Suomen velkaantumista ei saada poistettua.
Onkohan hommasta tullut ohje RKP:n maalittamiseksi? Useat kirjoittavat, näköjään maalittaen, ruotsalaista kansanpuoluetta RKP:ta, joka on ottanut oikeasti nollatoleranssin rasismia vastaan. Kuten myös persujen tulisi hallituspuolueena tehdä. Ottaa oppia.
Persujen tulisi lopettaa maalittaminen, mikä on rasismin esiaste, jopa ihan sitä itseään, rasistista käytöstä.
RKP:n hienous on, ettei se ole rasismipuolue maahanmuuttajiin nähden. RKP on mukana heikentämässä duunareiden asemaa, se on hyvä muistaa.
On harmi, kun keskustelua kutsutaan maalittamiseksi. Se on vain sitä, ettei kestä arvostelua. Arvostelun kestäminen on vaikeaa etenkin, kun se on totta.
Voiko maalittamista pönkittää kokoomus? Sillä keskustelu siirretään työntekijän aseman heikentämisestä kaikkeen muuhun.
Olet oikeassa siinä, että demarivetoisen hallituksen aikaansaannoksista, kuten "keskustelu työntekijän aseman heikentämisestä heidän hallituskaudellaan, siirretään nyt kaikkeen muuhun, kuten 15 vuotta vanhojen asioiden kaiveluun".
Päivä päivältä paljastuu uusia heidän hallituskaudellaan persiilleen menneitä juttuja, joista demarit eivät luonnollisesti halua keskustella.
Mutta entäs RKP:n oma rasismi?
Ruotsalainen kansanpuolue pitää oppi-isänään suomenruotsalaista kielentutkija ja professori Axel Olof Freudenthalia. Hän harrasti rotuoppeja ja uskoi suomalaisten alempiarvoisuuteen.
Freudenthal näki suomenkielisen enemmistön uhkana, ja esitti siltä suojautumiseksi aktiivista vastarintaa ja jopa radikaaleja toimia, kuten separatismia. Hänen teorioissaan kieli, kansallisuus ja rotu oli yhdistetty. Näiden pohjalta hän väitti ruotsinkielisten olevan rodullisesti ylivertaisia tavalla, joka voidaan rinnastaa sen aikaisiin arjalaisiin rotuoppeihin Euroopassa.
Freudenthalin ajatukset edustavatkin ajankohdan tietynlaista germanistista henkistä ilmapiiriä ja jopa tieteellistä ajatteluakin. Fennomaanit eivät kannattaneet rotuoppeja.Se on ymmärrettävää, sillä rotuopit luokittelivat juuri suomalaiset kielisukulaisineen usein muita eurooppalaisia alemmaksi roduksi.
Näitä Freudenthalin oppeja ajamaan perustettiin Suomeen ”Ruotsalainen Puolue” vuonna 1870. Freudenthal oli puolueessa keskeinen henkilö. Kenttäorganisaation uudistamisen yhteydessä 1906 puolue sai nykyisen nimensä, Ruotsalainen kansanpuolue, RKP.
RKP perusti 1937 Freudenthal-mitalin jaettavaksi tunnustuksena hänen oppiensa ajamisessa. Aluksi niitä jaettiin vuosittain. Tuoreimpia ovat 2006 jaetut viisi ja 2007 kaksi mitalia. Elisabeth Rehn on saanut kultaisen mitalin.
Lähde
Axel Olof Freudenthal
https://fi.wikipedia.org/wiki/Axel_Olof_Freudenthal
Ben kysyi eilen kuinka kauas kaivelu saa mennä ja Ylen toimittaja ei vastannut :)
Kevennys: pitäisikö suomenkielisten ja ruotsinkielisten väliset avioliitot kieltää Freudentalin juttujen perusteella.
PS. älä ota vakavasti.
Persut kaivavat juttujaan (lue maalittamistaan) varten aina vuodesta 1870 alkaen. Saa nähdä, onko se persujen ennätys, vai ottavatko aikajanaa maalitukseen 1870 aikaisemmaltakin ajalta. Ehkä jotain löytyy 1700-luvulta tai sitäkin ennen: noitavainot esimerkiksi. Persu-tutkija voi verrata esimerkiksi nykynaisten käyttämiä huiveja noituudesta syytettyjen huiveihin, joita siihen aikaan naiset käyttivät, muun muassa "kirkkohuivi" on kaikille tuttu?
Turkistarhojen tukiaiset loppuvat, samoin Närppesin orjatyövoima. Ahvenanmaalle tulee pakkosuomi Ja RKP:n kiintiöministeriys lakkaa, mikäli kannatus alle 10%!
Turkistarhaus taitaa loppua lintuinfluenssaan?
Kunpa RKP:n "kiintiöministeriys" olisi loppunut jo ennen Orpon hallitusta. Niinpä persut olisivat oppositiossa ja Suomessa olisi nyt toinen hallitus, joka ei leikkaa kuutta miljardia pienituloisimmilta suomalaisilta. Hallitusohjelmaa ei olisi myös laadittu EK:n ohjeiden mukaan.
Toivoa on vielä, että
RKP lähtee Orpon hallituksesta ennen syyskuuta, niin hallitus kaatuu ja Suomesta tulee tasa-arvoisempi valtio, jossa rasismille tulee STOP.
Toivoa on vielä, että
Työnantajat joutuvat huomioimaan työehtosopimusten minimivaatimukset ja muut yhdessä sovitut työehdot sekä myös neuvottelemaan työpaikoilla yhteistyötä tehden, kuten ennenkin.
RKP on puolueena menneen aikajanan satiaispuolue joka menee aina sinne minne onnistuu pääsemään. RKP ja toimittajaretkut ovat pyörittäneen sellaista 💩myllyä 24/7 että alkaa jo uutistenkin katsominen vituttamaan ankarasti. Nyt nähdään Natseja joka paikassa kun tätä kansaa aivopestään medioissa oikein urakalla. Vaalit käytiin ja PS oli toiseksi suurin joten vihervasemmistoapinat🙊🙈🙉 huom: kestäkää se että enemmistö halusi PS puolueen hallitukseen kun teistä Vassareista ei ollut edes mitään hyötyä!
Purra on kirjoittanut ne mielipiteensä 15 vuotta sitten tavallisena kansalaisena joten sillä ei ole merkitystä tänään. Jos olisi blogeissaan höpötellyt samoja kun oli kansanedustaja olisi aihetta todellakin puuttua asiaan. Purra on varoitellut vähän väliä haittamaahanmuuton ilmiöistä ja viitannut Katujengeihin jotka ryöstelevät keskellä päivää ihmisiä kaduilla👺
"RKP on puolueena menneen aikajanan satiaispuolue joka menee aina sinne minne onnistuu pääsemään. RKP ja toimittajaretkut ovat pyörittäneen sellaista 💩myllyä 24/7 että alkaa jo uutistenkin katsominen vituttamaan ankarasti. Nyt nähdään Natseja..."
Huh. Huh. edellä oleva tekstipätkä ja mielipide on kuin suoraa hommasta tai sitä edeltävästä scriptassa, sitä samaa ala-arvoista maalittamista.
Lähetä tuo mielipiteesi sekä RKP:n nuorten puheenjohtajalle sekä myös opetusministeri Anna Maja Henrikssonille. RKP:n hallitus voi sitten muodostaa mielipiteensä perussuomalaisten rasismista, että onko se nollatoleranssia vai ei.
https://youtube.com/shorts/U3IVsJJW6gw?feature=share3
Ruotsissa on tuo meininki tänään tuota,,haluatko tätäkin 🇫🇮maahan??
RKP on ollut hyvin haitallinen puolue nykyiseen hallitukseen, jopa niin että se pyrkii tuhoamaan sen, hyvin myrkyllinen puolue. Kaiken lisäksi he ovat rasistisia suomalaisuutta kohtaan. Heihin kuuluu valtakunnan rikkaat vaikuttajat eli tavallaan sortajat, jotka ovat kautta historian alistaneet suomalaisia, aina Ruotsin alaisuudesta lähtien. Aina isojen firmojen vieraslistoille kuului nämä RKP :n rikkaat.
Täällä nämä perussuomalaisten maalitus-kirjoitukset ovat myrkyllisiä ja täyttä puppua, jota suoltavat vain jotta perussuomalaisen puolueen valta kasvaisi.
Minäkin luotan siihen, että Demareiden kannattajista löytyy fiksuakin väkeä, joka osaa tulkita tämän Persuja vastaan käydyn valtataistelun siirtyneen jo ajojahdiksi, eivätkä enää siksi kannata puoluettaan jatkossa. Minä esimerkiksi.
Lisäksi seuraavissa vaaleissa kannattaa muistaa vaalikoplaus, jonka Demarit yhdessä Vihreiden ja Vasureiden kanssa sopivat. Onneksi Demareiden kannatus laski jo silloin enemmän, kuin saivat näitä koplattuja ääniä.
"vaalikoplaus" on myös persujen homman sanastoa. Keskustapuolue menetti kannatustaan muun muassa elinkeinoministeri Lintilän yritystukien jaon takia, jotka moni koki epäoikeudenmukaisiksi. Lisäksi tiedetään, että Lintilä oli myös elinkeinoministerinä Sipilän hallituksessa, jossa persut olivat myös mukana. Tuolloin tehtiin v. 2017 Uniperin osakkeiden ostot jopa kahteen kertaan.
Vihreiden vaatimukset ilmaston muutoksen pienentämiseksi olivat persuille liikaa. Joten maalitus oli kovaa.
Niin outoa kun persut neljä vuotta tykittävät kirjoituksia , yms maalitusta kohti hallitusta kaikesta , ihan kaikesta!
Kun nyt kun itselle tulee lunta tupaan on se sitten ajojahtia, vähän trump rikoksineen tulee mieleen, säälittävää!
RKP on vallassa aina kun ja koska sen äänestäjät ymmärtävät että demokratiassa äänestetään omia, kun nyt jopa toiselle työtätekevät ovat menneet populistien mainoksiin ja matkaan tai oikeistolaisten "parempaan" politiikkaan kuin se toisi työntekijälle yhtään mitään juurikin päin vastoin kuten edellisen oikeistohallituksen aikana nähtiin.
Minne se on muuttanut?
Kyllä persut ovat olleet erittäin valmiita eri hallituksiin, mutta pääsivät vain Sipilän oikeistohallitukseen, kun Soini johti persuja. Halla-ahon johtamia persuja ei Sipilä ja Orpokaan huolineet. Orpon mukaan Sipilän hallitus ei voinut hyväksyä perussuomalaisten muuttuneita arvoja Halla-ahon tultua valituksi puheenjohtajaksi ulkoministeri Soinin hävittyä vaalin. Vielä tuolloin nykyinen pääministeri Orpo kehotti kokoomuksen periaateseminaarissa lukemaan Hommafoorumin kirjoituksia, josta arvojen erilaisuus selviää.
Ehkä nyt Hommafoorumin arvomaailmasta ei välitetty, kun perussuomalaiset pääsivät Orpon johtamaan hallitukseen. Ehkä Halla-aho ei halunnut enää persujen puheenjohtajuutta, jotta persuista tulisi hallituskelpoinen. Halla-aho esitti Riikka Purraa puheenjohtajaksi.
Taisi käydä siinä niin, että kun "sutta paettiin,
tuli karhu vastaan."
Ehkä toimittajien olisi pitänyt lukea Hommafoorumia ja sitä ennen Halla-ahon perustaman Scriptan kirjoituksia, jotta äänestäjät olisivat tienneet minkälaista arvomaailmaa Suomeen äänestävät ja minkälainen Suomi-kuvan maailmalle välitetään perussuomalaisten ministerien mielipiteiden takia.
Nut perussuomalaiset sopeutuvat leikkaamaan omilta äänestäjiltään: pienituloisilta harvaan asuttujen seutujen asukkailta kaikkein eniten, ja myös työttömiltä ja kaupunkien lähiöissä vuokra-asunnoissa asuvilta.